Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Asena'lı tesettürlü kapak kızı yarışması iptal edildi

  Âlâ dergisinin düzenlediği, tesettürlü kapak kızı yarışması ve dansöz Asena’lı tesettür partisi muhafazakarların tepkisi üzerine iptal edildi
  • 10.06.2014 - 09:33
  Asena'lı tesettürlü kapak kızı yarışması iptal edildi

  Asena'lı tesettürlü kapak kızı yarışması iptal edildi #1

  İslami moda dergilerine öncülük eden ve "Stil Sahibi Kadının Dergisi" sloganıyla yayın yapan Âlâ dergisinin internet sitesinde "Âlâ Fashion Party Tarihteki En Büyük Kızlar Partisi" isimli bir parti ilanı yayınlandı.

  ÖDÜL 5 BİN TL

  İstanbul Maslak Sheraton Hotel'de düzenlenecek olan partiye katılım ücreti 250 TL olarak belirlenirken, 6 kişilik 'VIP Lounge' koltuk ücretinin de 3000 TL olduğu belirtildi. Partiye şarkıcı Burcu Güneş ve dansöz Asena da sahne alması için çağrıldı. Partinin tanıtım videosunda "Konser, Parti, Moda / Hepsi Kızlar Arasında Bu Parti Kaçmaz" denildi. Başörtülü kapak kızı yarışması, için de birinciye 5 bin TL ödül verileceği öne sürüldü.

  31. AYETLE TEPKİ

  Ancak sosyal medyada etkinliğin iptal edilmesi için kampanyalar düzenlenip dergiyi boykot çağrısında bulunuldu. İhsan Eliaçık ve Zekeriya Beyaz gibi ilahiyatçılar da bu etkinliğe tepki göstererek, "Başınızda taşıdığımız bez parçası değil Nur Sûresi 31. âyeti'dir. Başörtüsünü, tesettürü dini bir olgu olmaktan soyutlayıp modanın paspası haline getiren dergi. Yamalı kıyafetler giyen bir peygamberin ümmeti siz olamazsınız" açıklamaları yaptı. Bunun üzerine önce internet sitesinden parti ve yarışma ilanı kaldırıldı. Ardından dergi yönetimi yarışmayı ve tesettür partisini iptal etti. Yönetim, partinin hassasiyet nedeniyle iptal edildiğini belirtti, kapak kızı yarışmasını yalanladı.

  "MUHAFAZAKAR KADIN ÇOK GÜÇLENMİŞ"

  Âlâ dergisinin imtiyaz sahibi Mehmet Volkan Atay. Dergiyi 11 kişilik bir moda ekibi hazırlıyor. Atay'ı bu yola çıkaran, İngiltere'deki Müslüman yaşam tarzı dergisi olan Elem Magazin'in editörü Sarah Joseph ile tanışmaları oluyor. Âlâ'yı çıkarmadan önce 15 bin tesettürlü kadınla bire bir görüştüklerini anlatan Atay, "Yaptığımız fizibilite çalışmasından çıkan sonuç şuydu: 'Niye bizimle iletişim kurulmuyor?' Uzun süredir böyle bir yayın bekleniyordu. Bu alanda son 10 yılda dev bir moda endüstrisinin doğduğunu ancak bu endüstrinin hedef kitlesi ile buluşması sağlayacak köprü olarak yayınının olmadığı gördük. Muhafazakar kadın öyle güçlenmişti ki görünmezden gelinmeyeceğini gösterdik" diyor.

  Asena'lı tesettürlü kapak kızı yarışması iptal edildi #2

  Görüş Bildir