Dolar
7.3254
-0.1118%
Euro
8.6726
0.3564%
Altın
1926
0.5198%
Borsa
1114.03
-0.0134%
G. Altın
453.373
0.292%
Bitcoin
83871.37
-0.8262%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Ayşe Hatun Önal: Midem bulandı bıraktım

  DJ Birol Giray ile 'Sen ve Ben' isimli bir single çıkaran Ayşe Hatun Önal, mankenlik mesleği bırakma sebebini açıkladı.
  • 05.01.2013 - 09:29
  Ayşe Hatun Önal: Midem bulandı bıraktım

  Ayşe Hatun Önal: Midem bulandı bıraktım #1

  Modellikle başladığı kariyerine, 2003'te çıkardığı 'Sonunda' isimli maxi single'ıyla devam eden Ayşe Hatun Önal; şimdiyse DJ Birol Giray (BeeGee) ile el ele verdi ve 'Sen ve Ben' isimli bir single çıkardı. Önal; Yeni Aktüel'den Sebla Koçan'a müzikteki hedeflerini anlattı...

  2003'te 'Çeksene Elini' büyük ilgi gördü. Ardından 2008'de 'Sustuysam' isimli bir albüm daha çıkardınız ancak sonra sırra kadem bastınız. Bunun sebebi neydi?

  Evet, o albüm için çok uğraşmıştım, enerjimi bitirmişti çıkana kadar. Albüm çıktığında benim ikinci klibi bile çekecek enerjim kalmamıştı. Geçenlerde internette gezinirken 'Aç Kapıyı'nın remiksiyle karşılaştım. Uzun süre sonra ilk kez dinledim ve "Ne güzel şarkıymış. Neden buna klip çekmedim?" diye kendi kendime hayıflandım. Ne diyebilirim ki... Kısmet değilmiş.

  ZORU BAŞARMAK İSTİYORUM

  Türkiye'de elektronik müzik yapmak zor mu?

  Elektronik müzik Batı'da doğmuş bir tarz, bundan dolayı Doğu'ya tak diye oturması kolay olmuyor. Bu noktada yaratmak, içindeki güçleri serbest kılmaktan geçiyor. Zorlama, matematiksel bir yaklaşım tarzıyla yaptığın iş, soğuyup donuklaşıyor. Bir de nağmeli bir gırtlak yapınız varsa, dinlenme ve kabul görme durumu iyice çıkmaza giriyor. Özellikle 'trance sound' yapmak istiyorsan, işin daha da zor.

  AYNI OKYANUSTAKİ DALGAYIZ

  "Elektronik müziğin kraliçesiyim" gibi çıkışların yapıldığı bir ortamda, siz kendi halinizde takılmayı tercih ediyorsunuz sanırım...
  "Ne olursan ol, yol kenarındaki eğreti otu gibi dur" sözünü çok severim, kulağımda küpemdir. Kibirden uzak durmaya çalışırım, beni zehirlemesin diye... Hepimiz aynı okyanusun içindeki dalgalarız ve illa ki unvanlarımızın olması gerekmiyor bence. Doğa herkese yaratıcı bir enerji verir ve bunu kullanıp kullanmamak size kalmış bir şeydir...

  Konser vermek, turne yapmak gibi niyetleriniz var mı yeni single ile birlikte?
  BeeGee ile yaptığımız bu single sonrasında sahneyle ilgili çalışmalar yapmaya da karar verdik. Benim kendi maxi single'ım ay sonuna yetişirse, turne de yapacağız sanırım.

  Çalışacağınız isimleri iyi seçiyorsunuz, Birol Giray ile yollarınız nasıl kesişti?

  Aslında BeeGee ile beraber iş yapmayı yıllardır istiyordum. Sonuçta işinde başarılı, Türkiye'de elektronik müziğin yayılmasında öncü bir isim kendisi. Bu yaz sonu gibi Zuma'da karşılaştık ve sohbet sırasında "Neden beraber bir şarkı yapmıyoruz?" dedik ve sonrası geldi. Eminim ki; bu iş bizim ısınma turumuz.

  Yeni şarkıların kayıt döneminde izleyip çok etkilendiğiniz bir film, okuyup "İşte bu" dediğiniz bir kitap oldu mu?

  İnsanın dünyada okuyup da faydalanacağı en özel kitap, kendi kitabıdır diye düşünenlerdenim. Kendinizi okumayı becerebilirseniz en büyük etkiyi de yakalamış olursunuz. 'İlla ki bir kitap ismi isterim' derseniz, Don Miguel Ruiz'in 'Bilginin Sesi'ni söyleyebilirim. Dönüp dolaşıp kendimi bu kitabın sayfalarında buluyorum.

  AŞK SONSUZ BİR KAYNAK

  Basit, eğlenceli ve vurucu şarkı sözleri yazıyorsunuz...
  Aşk insanın sonsuz kaynağıdır. Ben de sevgilime söyleyemediğim sözleri, müzik yaparak ulaştırmaya çalışıyorum sanırım. Sözlerimdeki yalınlık; toplumsal mesaj verme gibi bir misyonumun olmamasından kaynaklanıyor. İki kişi arasındaki sohbetler gibi yalın, basit ve vurgulu...

  'SIFIR NOKTASI' HUZURU GETİRDİ

  'Her şeyi sıfırlamak' için geçirdiğiniz bir dönemden bahsetmiştiniz. Son dört seneniz nasıl geçti? İç huzuru buldunuz mu? Sıfır noktasının düşünmemek olduğunu bulmam epey bir zamanımı yedi! Düşünceden arındığınızda herhangi bir sınır, herhangi bir engel kalmıyor geriye. Bu da insana huzuru getiriyor.

  BASINDAN UZAK DURMAK İÇİN MODELLİĞİ BIRAKTIM

  İyi para kazandığınız bir dönemde modelliği bıraktınız ve tamamen müziğe kanalize oldunuz. Planlarınızda yeniden modellik yapmak var mı?
  Modelliği erken bırakmamın sebebi müzikle ilgili değildi. Tamamen basından uzak durmak istememdendi. O zamanlar kalemi olan herkes kafasına göre yazı yazıyordu, şimdiki gibi kendinizi koruyacak kanunlar yoktu. Bu da midemi bulandırıyordu. Ben de çok iyi kazanmama rağmen modelliği bırakmayı seçtim. Kendimce zoru başarmak gibi bir isteğim var. Bunu ne kadar başarıyorum, orası sizin beğeninize kalıyor.
  dj birol giray:

  "ÜLKEMDE BİR ŞARKI YAPAYIM" DEDİM

  'Sen ve Ben' şarkısı nasıl ortaya çıktı?
  'Ivy' diye bir şarkı yaptım. Çok tuttu ve sürekli yurt dışına çıkmaya başladım. Sonra "Neden kendi ülkemde de bir şarkı yapmayayım?" dedim. Bu şarkı böyle doğdu.

  Şarkıya klip çekecek misiniz?
  İşin klibinde değilim ben. Parçanın dinlenmesi çok hoşuma gidiyor.

  iTunes Türkiye'nin dijital satışa bir faydası olacak mı sizce?
  iTunes'un Türkiye'ye büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. Eşyanın tabiatına aykırı artık; gidip dükkandan CD almak...

  Görüş Bildir