Euro
10.372
0.52%
Dolar
8.8699
0.6%
Altın
495.68
-0.1%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
369.554
-3.20%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Bozkırın Tezenesi Astana’da anıldı

  Neşat Ertaş Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen törenle anıldı.
  • 02.10.2012 - 15:46
  Bozkırın Tezenesi Astana’da anıldı

  Bozkırın Tezenesi Astana’da anıldı #1

  Geçtiğimiz 25 Eylül'de hayatını kaybeden Türk Halk Müziği bestecisi, söz yazarı, yorumcusu Neşat Ertaş, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen törenle anıldı.

  Astana Yunus Emre Türk Kültür Merkezi (YETKM) sanatçı için Kazakistan Devlet Sanat Üniversitesi'nde anma programı düzenledi. Törenin açılışında konuşan Astana Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü İbrahim Yıldırım, Neşat Ertaş'ın vefatının Türk Halk Müziği için büyük bir kayıp olduğunu söyledi. Yıldırım, yurtdışında Kazak dostların katılımıyla Ertaş'ın eserlerini sahneleme imkanı buldukları için ayrıca memnun olduklarını kaydetti.

  Türkiye'nin Astana Büyükelçiliği Emniyet Müşaviri İrfan Özcan ise Neşat Ertaş besteleri ile büyümüş bir kuşağın insanı olarak yetiştiklerini kaydetti. Halkı kucaklayan bir sanatçı yetiştirmenin zor olduğunu belirten Özcan, yokluklar ve ıstıraplar içinde yetişen ve ömrü boyunca mütevazı bir hayat yaşayan Ertaş'ın Türk folkloruna katkılarını anlattı.

  Konuşmaların ardından Neşat Ertaş'ın hayatını anlatan video gösterildi. Astana YETKM Türk-Kazak Müzik Topluğu ve bağlama sanatçısı İnan Akkal, Neşat Ertaş'ın türkülerden oluşan bir konser verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir