Petrol
96.34
1.50%
Euro
18.2937
0.29%
Dolar
17.9385
0.15%
Altın
1.031
0.81%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
430.694
3.53%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Can Bonomo: Sanatımda Nâzım'ın Uyar'ın izi var

  Müziği ve hayatı gündemden düşmeyen Eurovision temsilcimiz Can Bonomo'nun bilinmeyenleri..
  • 18.01.2012 - 09:00
  Can Bonomo: Sanatımda Nâzım'ın Uyar'ın izi var

  Can Bonomo: Sanatımda Nâzım ın Uyar ın izi var #1

  Kulağınızda ne tür müzikler var, çocukluk yıllarından kalan?

  Çok eğlenceli ve müzikle dolu bir çocukluğum oldu. Dedem TRT sanatçısıydı. Onunla beraber müzik yapardık. Babam fazlaca Türk sanat müziği dinlerdi. Hâlâ da dinler. Annemin spesifik bir müzik zevki yoktu. Kulağına güzel gelen şeyleri severdi. Ben daha çok kült rock gruplarını dinleyerek büyüdüm.

  Ne zamandan beri müzikle uğraşıyorsunuz?

  Sekiz yaşında anneannemin evinde oturuyorduk. Annemler çay içiyor, sohbet ediyorlardı. Yan komşunun oğlu Zafer ağabey yüksek sesle elektro gitar çalmaya başlayınca anneanem beni "Oğlum git Zafer ağabeyine söyle biraz sesi kıssın" diyererek yan komşunun evine gönderdi. Zafer ağabey "Kısacakmışsın, çok gürültü oluyormuş" dememin üzerine bana The Beatles ve The Kinks gibi kült gruplardan şarkılar çalmaya başladı. Eve döndüğümde anneme müzisyen olmak istediğimi ve bana bir gitar almasını söyledim. "Oğlum bak daha yeni raket aldık hiç oynamadın" demesine rağmen birkaç hafta süren ısrarlarımı kırmadı ve ben müzik eğitimime başladım.

  İstediğiniz müziği yapabildiğinize inanıyor musunuz? Kendi müziğinizi nasıl değerlendirirsiniz?

  Benim yaptığım müzik alışılagelmiş pop müzik tarzının epey dışında bir müzik. Ama aslında içinde sağlıklı dozajda pop öğeler de barındırıyor. 'Meczup' başarılı olduğunu düşündüğüm bir albüm oldu fakat genele hitap etmekteki hızı 'alternatif' diye tabir edilen müziğin biraz üzerindeydi. Henüz 24 yaşında olduğum için müzik konusunda olduğum nokta ile varacağım nokta arasında epey yol olduğunu düşünüyorum. Yine de yaptığım iş beni şimdilik tatmin etmeye yetiyor.

  Sizi ve dolayısıyla müziğinizi etkilemiş, üzerinizde iz bırakmış isimler kimlerdir?

  Çok küçük yaştan beri şiir yazıyorum. Müzik yapmaya daha erken başlamış olsam bile, kendime ait olan ilk müzikal eseri 14 yaşında çıkarmışken ilk şiirimi 11 yaşında yazmışım. Dolayısıyla benim şiirimi de müziğimi de besleyen ve etkileyen sanatçılar genelde müzisyenler değil, şairler, yazarlar ve daha sonra da yönetmenler olmuştur. Nâzım Hikmet, Turgut Uyar, Mevlana, Jim Jarmush, Kubrick ve Godard bunlardan bazıları. Beni sanat yapmaya ikna eden ilk kız arkadaşım, beni hep destekleyen annem ve ablam da sanatımda iz bırakmıştır.

  Bildiğim kadarıyla sinema ve televizyon bölümünden mezunsunuz. Mezun olduğunuz bölümle alakalı projeleriniz var mı?

  Mezunum ama uzun yıllar bununla ilgili bir şey yapmam. Ben auteur sinema seviyorum. Şimdi o türde bir film çekersem hem çekenlere ayıp olur hem de kimse izlemez. Sinemam iyidir ama onu da ileride yapacağım.

  Peki, Eurovision hakkında ne düşünüyorsunuz? Eurovision'a dair bir anınız var mıdır mesela?

  Açıkçası benim jenerasyonum çok da Eurovision'la büyüyen bir jenerasyon değil. Ama güzel olan şimdi benimle birlikte benim bir alt jenerasyonumu da içine alarak çok geniş bir yelpazedeki insanın bizi izleyecek olduğunu bilmek.

  Eurovision'u genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? "Daha yolun başındayım" diye düşündüğünüz oldu mu?

  TRT'nin verdiği bu kararı çok cesur buluyorum. Evet, genç ve yolun başında bir sanatçıyım ama bu görevin altından kalkamayacağımı düşünseydim kabul etmezdim.

  Temsilci seçilmiş olmak gerginlik yarattı mı?

  Gergin olduğum söylenemez. Tatlı bir heyecan ve yorgunluk var. Bu çok büyük bir sorumluluk. TRT gibi bir kurumun henüz albümü yeni çıkmış birine güvenip bunu teklif etmesi benim için çok büyük bir gurur. Ben de ülkemi en iyi şekilde temsil etmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.

  Biliyorum henüz erken ama yarışmada söyleyeceğiniz şarkıyı Türkçe mi İngilizce mi söylemek istiyorsunuz? Yine kendi tarzınızda bir şarkı olmasını mı istiyorsunuz?

  Henüz tam karar vermemiş olmamıza rağmen üç şarkıyı aynı anda ilerletiyoruz. Bunlardan bir kısmı Türkçe, bir kısmı İngilizce. Bir şey söylemek için çok erken fakat istatistiki olarak görüyoruz ki Eurovision'da İngilizce şarkı söylemek galiba yolumuzu daha çok açabilir. Mutlaka kendi müziğimize benzer bir çalışma çıkacak, melodinin ruhuna en yakışan dil hangisi ise o olacaktır.

  'Asıl önemli olan oraya gitmekle görevlendirilmek'
  "Ben olsam şunu yapmazdım" dediğiniz oldu mu?

  Bugüne kadar Eurovision'da Türkiye'yi temsil eden her müzisyenimiz kendi dalında çok başarılı ve iddialı müzisyenlerdi. Başarıya ulaştıkları zaman milletçe sevindik, şanssız oldukları zaman da onlarla üzüldük. Bu uluslararası bir müzik yarışması. Asıl önemli olanın da oraya gitmekle görevlendirilebilmek olduğuna inanıyorum.

  Peki, yarışmaya katılması muhtemel adaylar yerine seçilmenizde etkili olan ne?
  Kararı veren TRT ne düşündü bilmiyorum.

  TRT'nin yarışmaya erkek adaylar gönderme eğiliminde olduğuna dair söylentiler var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ortada bir kadın-erkek ayrımı var mı?
  Zannetmiyorum. TRT yöneticileriyle kısa sürede kurduğumuz iletişimi baz alarak hayır diyebilirim.

  Olumsuz tepkiler sizi rahatsız ediyor mu?

  Olumlu ve olumsuz tepkiler geliyor. Genelde insanların, tanınmayan birini göndermekle ilgili çekinceleri vardı. Son birkaç gündür şarkı paylaşımlarımız oldukça artmış durumda. Dolayısıyla o sorunun ortadan kalkmış olduğunu düşünebiliriz. Benimle yeni tanışan insanların tepkileri genelde iyi oluyor. Herkesin mutlaka yorum yaptığı bir konu bu.

  Radikal


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir