Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.395
1.24%
3ºC
İstanbul
Hafif yağmur 3 C
  Hülya Avşar'ın tarih koçu İlber Ortaylı

  Hülya Avşar'ın tarih koçu İlber Ortaylı

  “Muhteşem Yüzyıl-Kösem” dizisinde Safiye Sultan’ı canlandıracak olan Hülya Avşar, role hazırlanmak için kampa girdi.
  • 19.08.2015 - 09:00

  Hülya Avşar ın tarih koçu İlber Ortaylı #1

  “Muhteşem Yüzyıl-Kösem” dizisinin Safiye Sultan’ı Hülya Avşar, bu tarihi rolün hakkını vermek için kitaplara sarıldı. Ayvalık tatilinin son gününde plajda karşılaştığı ünlü tarih profesörü İlber Ortaylı’dan o dönemi anlatan kitap tavsiye etmesini isteyen oyuncu, beklediği yanıtı aldı.

  HÜLYA AVŞAR'A KİTAP TAVSİYESİ

  Ortaylı’nın biri Reşad Ekrem Koçu’nun “Kösem Sultan”ı olmak üzere birkaç kitap önerdiği Avşar, vakit kaybetmeden o kitapları edinip okumaya başladı. Bu arada kendine bir de tarih danışmanı tutan Hülya Avşar, yeni danışmanından dönem dilini, kelimelerini ve ifade tarzlarını öğrenmeye başladı.

  BOŞ ZAMANLARINDA TOPKAPI SARAYI'NI GEZİYOR

  Ayrıca boş bir gününde TİMS ekibiyle beraber tarihi yarımadayı ve Topkapı Sarayı’nı gezen oyuncu, rolün hakkını vermek için titizlikle hazırlıklara devam ediyor.

  İlber Ortaylı, yeni dizi hazırlığındaki Hülya Avşar’a tam olarak ihtiyacı olan kaynakların adını verdiğini söyledi: “O dönem ve konuyla ilgili çok fazla kaynak var. Ben de kafasının karışmaması için kendisine Reşad Ekrem Koçu’nun ‘Kösem Sultan’ ve ‘Osmanlı Padişahları’ ile Necdet Sakaoğlu’nun ‘Bu Mülkün Sultanları’ kitaplarını önerdim.”


  Görüş Bildir