Euro
10.1173
0.58%
Dolar
8.6116
1.01%
Altın
484.9
0.91%
Borsa
1.421
0.19%
Bitcoin
407.498
1.00%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Jüri üyelerinden Hülya Avşar'a çok sert tepki

  Avşar'ın ensest konusunu ele alan filmini uzman bir heyete izlettiği ortaya çıkınca jürinin diğer üyeleri tepki gösterdi
  • 12.10.2012 - 10:34
  Jüri üyelerinden Hülya Avşar'a çok sert tepki

  Jüri üyelerinden Hülya Avşar a çok sert tepki #1

  Tarihinde bir çok tartışmaya sahne olan Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl da olaysız geçmiyor. Bu defa da festivale, jüri başkanı Hülya Avşar'ın "Bu filmi festivalden göndertirim" dediği Derin Düşünce adlı film damgasını vurdu.

  Jüri üyeleri Selçuk Yöntem, Sümer Tilmaç, Ayşegül Aldinç, Mine G. Kırıkkanat, Levent Tunca Arslan, Pelinsu Pir, Erdil Yaşaroğlu, Gülseren Güçhan ve Uğur İçbak'ın Hülya Avşar'a olan tepkilerini dile getirdiği basın açıklaması: 

  JÜRİNİN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

  "49. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yer alan bir filmle ilgili olarak Ulusal Yarışma Ana Jüri Başkanı Hülya Avşar yetkililerden, diğer jüri üyelerinin haberi olmaksızın, bir doktorlar kurulu oluşturulup rapor hazırlatılmasını talep etmiş, rapor hazırlatılmış ve basına yansımıştır. Ardından Hülya Avşar girişimin tamamen kişisel merakıyla gerçekleştiğini söylemiş, konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunmuştur.

  JÜRİNİN GÖREVİ EN İYİLERİ DEĞERLENDİRMEK OLMALI

  Düşüncemiz şudur: Jüri bir ekip olarak hareket etmeli ve görevi sadece ön jürinin elemesinden geçip festivale sunulan filmlerin arasındaki en iyileri değerlendirmek olmalıdır. Jürinin, filmleri hukuksal, ahlaki, vs. açılardan tartıp, icazet vermek gibi sorumlulukları yoktur. Kaldı ki kimsenin sanatçı ile izleyicisi arasına girmek ya da seyirciyle buluşmasını engellemek gibi bir hakkı olamaz. Bir sanat eseri hakkında herhangi bir kurumdan bir rapor alınarak değerlendirme yapılamaz.

  "SANATTA SANSÜRE KARŞIYIZ"

  Sanatta sansürün her şekline karşı olduğumuzu, daha da önemlisi çalışmalarımızı Türkiye'nin en eski film festivali olan Altın Portakal'ın saygınlığına yakışır şekilde sonuçlandırmak gayretiyle hareket edeceğimizi bildirir, saygılarımızı sunarız."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir