Petrol
95.77
-0.56%
Euro
18.3357
0.32%
Dolar
17.9497
0.28%
Altın
1.032
-0.14%
Borsa
2775
0.00%
Bitcoin
414.690
-3.48%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Murat Yıldırım: Artık kendim için yaşıyorum

  Bugüne kadar sencil yaşadığını söyleyen Murat Yıldırım, artık kendi için yaşayacağını söylüyor.
  • 30.11.2014 - 11:59
  Murat Yıldırım: Artık kendim için yaşıyorum

  Murat Yıldırım: Artık kendim için yaşıyorum #1

  Yunanistan, Gürcistan, Balkanlar ve Ortadoğu’nun Prensi’ olarak anılan oyuncu Murat Yıldırım, ilk başlarda benimseyemediği oyunculuğu, artık hayatının mesleği olarak gördüğünü söylüyor. Aralık'ta vizyona girecek olan ‘Kırımlı’ filmi öncesi InStyle dergisi için objektif karşısına geçen Yıldırım; oyunculuğunun yanı sıra hayatı algılama biçimini de anlattı...

  Murat Yıldırım'ın röportajından ara başlıklar...

  Nasılsınız?

  Gayet iyiyim valla, kötü olmamı gerektirecek bir sebep yok. Hayatta her şeyin üstünde tuttuğum bir şey var ki, o da her ne olursa olsun bir şekilde ‘var olmak.’ Bu her zaman daha üste kalan bir durum. Kırk ya da elli sene önce yoktum ama şimdi varım bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Hayatta kötü olmayı gerektirecek şeyler elbette olacak ama çok fazla üzerinde durmamak lazım, bu kadar canlının arasında, özenle seçilmiş bir varlık olarak bunun keyfini çıkarmalıyız.

  Öncelik sıralamanızda değişen bir şey oldu mu?

  Kendim, ailem, dostlarım ve işim. Bu sıralamayı kolaylıkla değiştiren biri değilim.

  "MESLEĞİMİ SEVMEYE BAŞLADIM"

  Oyunculukta geldiğiniz noktaya dair neler söylemek istersiniz?

  İşleri, karakterleri benimsedikçe oyunculuğu da daha çok sevdiğim söylenebilir. İlk zamanlar aslında eğitimini aldığım mühendislikle beraber, oyunculuk üzerime giyemediğim bir kıyafetti ama zamanla bu mesleğe alıştım ve sevmeye başladım. Artık rahatlıkla oyunculuğun hayatımın mesleği halini aldığını söyleyebilirim.

  "DEĞİŞTİREMEYECEĞİM HİÇBİR ŞEY İÇİN UĞRAŞMIYORUM"

  Hayatta sizi en iyi anlatan şey nedir?

  Kendimi bu şekilde anlatmak çok alışık olabileceğim bir şey değil çünkü hayatta kendinizi hal diliyle anlatırsınız. Dil yalan söyler, hal gerçeği söyler. İnsanın kendi bildiği yoldan gitmesi, söylenilenleri pas geçmesi esas olan. Eskiden mesela söylenilenleri aklıma çok takardım ama son 1,5 yıldır hiçbir şeye yorum yapmıyorum. Sanırım artık şunu öğrendim; değiştiremeyeceğim hiçbir şey için uğraşmıyorum, değiştirebileceğim bir tek şey var o da kendim ve ben de artık kendimle ilgileniyorum.

  "AŞK KARŞILIKSIZ SEVGİDİR"

  ‘Hayatınızda yeni bir dönemdesiniz. Size aşkla ilgili bir soru sormak için vakit erken mi?

  Evet, her şey henüz çok yeni. Hem aşık olmak öyle kolay mı? Aşk, bence iki insan arasındaki en yüksek mertebedeki karşılıksız sevgiye denir.

  "MESELA BENİM DUALARIMDAN BİR TANESİ.."

  Neler değişti, bu yeni dönemi biraz anlatabilir misiniz?

  Ben hayatımı hep ‘sencil’ (benim türettiğim bir kelime) yaşadım, bencilin karşılığı olarak düşünebilirsiniz bunu. Uzun bir zaman sonra kendimle yalnızım, dönüp neler yaptığıma bakıyorum. Hatalarını düzeltmektan keyif alan bir adamım, hatta bunun da zaman içerisinde kaybettiğimiz önemli bir becerimiz olduğunu düşünüyorum. Aklımla bu tip şeyleri idare etmek hoşuma gidiyor. ‘Tanrım değiştirebileceğim şeyler için güç, değiştiremeyeceğim şeyler için sabır, ikisi arasındaki farkı anlamam için de akıl ver...” Mesela bu benim dualarımdan bir tanesi. Kendimi iyi, özgür hissediyorum, aklım rahat, kendimde kalmak bu aralar hoşuma gidiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir