Nuri Sesigüzel: Bülent'i ve Ajda'yı ben keşfettim

Nuri Sesigüzel: Bülent'i ve Ajda'yı ben keşfettim

Türk müziğinde sesini tarihe yazdıran 72 yaşındaki olan Nuri Sesigüzel, Ajda Pekkan ve Bülent Ersoy'u kendisinin keşfettiğini dile getirdi.

Ajda Pekkan'ı nasıl keşfettiğini ''Burçak Tarlası'ydı galiba... Onu sinemaya da, şarkıcılığı da başlatan benim... Bunları gerekirse canlı yayında da söylerim..'' sözleriyle dile getirdi.

İşte röportajdan satır başları:

Ajda'dan başka keşfin var mı sanat dünyasında?

- Sevgili Bülent var... Yine kimse alınmasın ama ben doğruları söylerim...

Kim bu Bülent?

- Bülent Ersoy... O zamanlar ben Saner Plak'ın solistiydim. Bir gün şirketin sahibi Adnan Saner "Kumkapı'ya yemeğe gidelim" diye çağırdı. Odasına girerken bir baktım kapıda bu oturuyor. Bülent Hanım o zaman daha Bülent Bey, Bülent Erkoç...

Meşhur falan değil yani...

- Yok canım daha ilk plağını yapacak.. Ben odaya girdim; Adnan "Haydi kalk yemeğe gidelim" dedi. "Dışarıda bir delikanlı bekliyor seni, işini bitir sonra gideriz, ayıp olmasın" dedim.

Sen öyle demesen ne olacak?

- Ne olacak? Bülent bekleyecek ki yemekten dönelim... Bu içeri girince Adnan, "Bak oğlum ben bu işten anlamam, Nuri hoca burada, o bir ışık görürse mukavele yaparız" dedi.

İhale sana kaldı yani...

- Baktım çocuk çok güzel okuyor; "Adnan bununla iki plaklık mukavele yap" dedim... Bülent tam anlaşmayı imzalayacak dönüp demez mi "Nuri hoca stüdyoya girip beni okutursa imzalarım, okutmazsa imzalamam..." Aynen böyle dedi, açın telefonu söylesin.

AJDA PEKKAN VE BÜLENT ERSOY'A SİTEM

Peki gittin mi stüdyoya?

- Gittim tabii... Biraz düz okuyordu, okumayı kesip "Daha duygusallaştır ulan" diye bağırdım, ağlata ağlata söylettim. Çok da iyi sattı plağı. Sitem etmiyorum ama binlerce programa katılıyor; neden dile getirmez ki bunu...

Ajda Pekkan'ın, Bülent Ersoy'un çıkışlarında hep Nuri Sesigüzel imzası mı var yani?

- Emel Sayın da var o listede... Emel ile biz Ankara Radyosu'ndan arkadaşız. O, Ankara Gençlik Parkı'nda okuyordu, ben şöhret olup İstanbul'a geldim. Bir gün Taksim'den Galatasaray'a doğru yürürken bunlarla karşılaştım...

"Bunlar" dediğin kim?

- Emel ile kocası İsmet Kasapoğlu... Emel hemen boynuma sarılıp "Sana güvenip geldik, beni n'olur kadrona al" dedi. O zaman Gar Gazinosu'nda çalışıyordum, görsen ortalık yıkılıyordu.