Dolar
7.8254
0.3179%
Euro
9.1377
0.369%
Altın
1886.85
0.2934%
Borsa
1121.17
0%
G. Altın
474.044
0.3788%
Bitcoin
83753.43
-1.2249%
22ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 22 C

  Seda'nın Allah cezasını versin sözüne takipsizlik kararı

  Seda Sayan'ın 'Allah cezasını versin' sözleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildi.
  • 25.09.2012 - 14:27
  Seda'nın Allah cezasını versin sözüne takipsizlik kararı

  Seda nın Allah cezasını versin sözüne takipsizlik kararı #1

  Kayınvalidesini öldürdüğü eşini de bıçakladığı iddia edilen ve daha sonra intihar eden Selçuk Balta'ya "Beyaz Sultan" isimli televizyon programında "Allah cezasını versin" diyerek hakaret ettiği iddia edilen şarkıcı Seda Sayan hakkında savcılık, soruşturma konusu olan sözlerin ağır eleştiri ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını belirterek takipsizlik kararı verdi.

  "ELEŞTİRİNİN BİR ÖLÇÜDE SALDIRIYI İÇERMESİ DOĞALDIR"

  Sayan hakkındaki soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Nurten Altınok, Sayan hakkındaki kararında şunlara yer verdi: "Demokratik toplumlarda varlığı tartışmasız kabul gören, "eleştiri yapma hakkı" Anayasa'da kişinin hak ve ödevleri başlığı altında yer alan "düşünce açıklama ve yayma hürriyetinin" bir parçası ve uzantısı olup eleştirinin, ancak toplumu irkiltmesi ve yanılgıları çarpıcı bir biçimde ortaya koyabilmesi için yapılması ve bir ölçüde saldırıyı içermesi doğaldır. Bunun sonucu olarak onurları ve saygınlıkları örselenecek kadar şiddetli olsa bile eğer eleştiri hakkının kullanılması söz konusu ise, suçta hukuka aykırılık öğesi oluşmayacaktır.

  "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA KALMIŞTIR"

  İncelenen program, savunma ve sunulan belgelere göre şüphelinin Cevriye Balta'nın anlatımları karşısında, insani bir duygu ile vermiş olduğu tepki sırasında sarf ettiği sözlerin, yaşananlara yönelik ağır eleştiri ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı kanaatine varılmıştır. Bu nedenle şüpheli hakkında kamu adına kovuşturmaya(dava açılmasına) yer olmadığına karar verildi."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir