Euro
9.6938
-0.03%
Dolar
8.0883
-0.21%
Altın
451.15
-0.83%
Borsa
1.409
2.24%
Bitcoin
512.300
0.65%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Tuba Ünsal'da hamilelik şekeri çıktı

  Mirgün Cabas'tan bebek bekleyen Tuba Ünsal’da hamilelik şekeri çıktı.
  • 20.08.2013 - 13:19
  Tuba Ünsal'da hamilelik şekeri çıktı

  Tuba Ünsal da hamilelik şekeri çıktı #1

  Geçtiğimiz mayıs ayının sonunda sürpriz bir şekilde Mirgün Cabas ile nikâh masasına oturan Tuba Ünsal haberi Twitter’dan duyurdu.

  Ünsal sayfasına yazdığı “Hamilelik şeker taramanızı mutlaka yaptırın. Sağlıklıyım, 10 numarayım, bombastiğim bana bir şeycik olmaz diye takılırken bende çıktı. Şimdi gel de diyet yap... Güne iyi başladım ama 3 yumurta iki çikolatalı ekmek... Go Tuba gooo” notuyla şaşkınlığını dile getirdi.

  HAMİLELİK ŞEKERİ NEDİR

  Gebelik sırasında başlayan veya daha önce anlaşılmayıp da ilk kez hamilelikle birlikte fark edilen; gebede normalin üstü kan şekeri ile seyreden karbonhidrat metabolizma bozukluğuna Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM) denir. Hamileliklerin yaklaşık yüzde 7'sinde gebelik diyabeti görülür.Gebeliğin 24. haftasından itibaren kan şekerini düzenleyen insüline bir direnç gelişir ve bu durum kan şekerinin yükselmesine neden olur. İnsülin salınımında problemi olan gebeler bu durumu kompanse edemezler ve kan şekeri yükselir. Gebenin kan şekeri artışı fetusta da hiperglisemiye ve insülin salgılanmasının artmasına yol açar ve sonuçta makrozomi (iri fetus) gelişir.

  Gebelik diyabeti, düşük riskinden rahim içi bebek ölümlerine, erken doğumdan çeşitli enfeksiyon hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorununa yol açabiliyor. Önceden diyabet sorunu ile hiç karşılaşmamış anne adayları hamilelik sırasında gebelik diyabetiyle karşı karşıya kalabiliyor.

  Gebelik diyabeti olan anne adaylarının kan şekerini olabildiğince normal düzeylerde tutması ve sürekli kontrol altında olması gerekiyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir