Petrol
87.43
0.29%
Euro
18.2242
0.37%
Dolar
18.5344
0.15%
Altın
994.52
0.67%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
362.973
0.47%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Ünlü kadınlar şiddete karşı kanatlandı

  UNDPA'nın kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla, 32 ünlü kadınla düzenlediği "Kanatlandılar" projesi tanıtıldı.
  • 08.03.2012 - 17:03
  Ünlü kadınlar şiddete karşı kanatlandı

   Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun (UNFPA) Türkiye Temsilcisi Zahidul Huque, ''Benim gibi dışarıdan gelen insanlar Türkiye'ye 'örnek ülke' olarak bakıyorlar. Onun için kadın-erkek eşitliği ve kadına şiddet konusunda yapacağınız çalışmalar gerçekten çok önemli'' dedi.

  Ünlü kadınlar şiddete karşı kanatlandı #1

  Kadına şiddete dikkati çekmek amacıyla, UNFPA'nın 32 ünlü kadının katılımıyla düzenlediği ''Kanatlandılar'' adlı sosyal sorumluluk projesinin tanıtımı Ritz Carlton Oteli'nde gerçekleştirildi.

  KADINLARIN İŞBİRLİĞİYLE DÜNYA GÜZELLEŞECEK

  Toplantıda konuşan UNFPA Türkiye Temsilcisi Zahidul Huque, bu tür projelerin Türkiye'de çok gerekli olduğunu belirterek, ''Çünkü toplumsal cinsiyet konusu Türkiye'de bir paradoks'' şeklinde konuştu.

  UNFPA Doğu Avrupa, Merkez Asya Bölge Temsilcisi Thea Fierens de, tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, kadınların birbirlerine destek ve işbirliğiyle dünyayı daha güzel bir yer haline getirebileceğini söyledi.

  Fierens, kadına karşı şiddete asla toleransları olmadığını da sözlerine ekledi.

  BİR KADIN BİR ANNE OLARAK TEŞEKKÜR EDİYORUM

  Projeye katılan şarkıcı Yeşim Salkım da, böyle bir projede bulunmanın onur verici olduğunu dile getirerek, ''Çok teşekkür ediyorum. Bir kadın ve bir anne olarak. Bir kadın olmak beni ne kadar mutlu ediyorsa, burada olmak da o kadar mutlu ediyor'' dedi.

  ERKEKLERİ BİLİNÇLENDİREREK DAHA HIZLI İLERLERİZ

  Oyuncu ve şarkıcı Hale Caneroğlu da, bu tür projelerin çok anlamlı olduğunu ama yeterli gelmediğini söyledi.

  Caneroğlu, '' Bir sanatçı olarak daha aktif biçimde alana inerek, desteğe ihtiyacı olan kadınlarımıza bilgi vererek, bu konuda en çok bilgiye ihtiyacı olan erkekleri bilinçlendirerek daha hızlı ilerleriz'' dedi.

  Şarkıcı Sibel Tüzün de, bu sabah bir kadının daha öldürüldüğü haberini aldığını, bu nedenle üzgün olduğunu ifade ederek, erkek şiddeti sonucu öldürülen kadın sayısının sayı değil, insan olarak algılandığında anlamlı olacağını ve durumunun vahametinin ortaya çıkacağını kaydetti

  GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

  Oyuncu Akasya Asıltürkmen de, erkek şiddeti ve tacizinin kurbanı durumundaki kadınlarının yaşadıkları olayın ayrıntıları açıklanarak ve fotoğrafları yayınlanarak bir kez daha mağdur edildiklerini belirterek, bu nedenle pek çok kadının şikayetini geri aldığını vurguladı.

  Mağdur durumdaki bu kadınların savunmasının polis merkezlerinde mutlaka bir psikolog ve bir kadın polis eşliğinde alınması gerektiğini dile getiren Asıltürkmen, ''Bu durumda mağdur daha çok mağdur oluyor. Bu konuda basına büyük sorumluluk düşüyor. Lütfen bu tür haberleri verirken çok daha dikkatli olun'' diye konuştu.

  Toplantıda daha sonra, projeye destek veren ünlü kadınlara birer teşekkür plaketi sunuldu. Kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla düzenlenen ''Kanatlandılar'' başlıklı projede 32 ünlü kadının fotoğrafları yer alıyor.

  KADINA ŞİDDETE DUR DİYECEKLER

  Projenin sergisi Şişli Memorial Hastanesinde 9-16 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Sergi, başkent Ankara ve diğer illerin ardından yurt dışında da açılacak.

  Memorial Sağlık Grubu ve Şişli Belediyesinin desteğiyle gerçekleşen, Zuhal Ceran'ın yapım ve genel koordinatörlüğünde hayata geçen projenin çekimlerini, uluslararası ödüllü yönetmen ve fotoğraf sanatçısı Cemil Ağacıkoğlu yaptı.

  Styling çalışmalarını ünlü tasarımcı Murat Aytulum'un yaptığı projede, her biri kendi alanında bir çok başarıya imza atmış 32 ünlü isim, fotoğraf ve mesajlarıyla kadına yönelik şiddete ''dur'' diyecek.

  PROJEYİ DESTEKLEYENLER

  Projeye destek veren isimler de şöyle:

  ''Ayça Bingöl, Arzu Yanardağ, Akasya Aslıtürkmen, Belçim Bilgin, Beren Saat, Büşra Pekin, Cansu, Demet Tuncer, Deniz Türkali, Derya Alabora, Ece Vahapoğlu, Feride Çetin, Görkem Yeltan, Günce Koral, Hale Caneroğlu, Hale Soygazi, Jehan Barbur, Jülide Kural, Melike Güner, Meltem Cumbul, Nihal Yalçın, Ömür Gedik, Rojda Demirer, Seda Akman, Sibel Tüzün, Sinem Kobal, Songül Öden, Şenay Gürler, Tuğçe Kazaz, Yeşim Salkım, Yonca Lodi, Zeynep Beşerler.''


  Görüş Bildir