taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5718
Euro
7.2521
Altın
1615.48
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.869
Bitcoin
42301
fuzulev

Manda çiftlikleri altın çağını yaşıyor

Üçüncü havalimanı ve köprü projelerinin son dönemde gündeme taşıdığı konulardan biri de manda çiftlikleri oldu. Üreticiler 'Altın çağımızı yaşıyoruz' diyerek endişelerini de dile getiriyorlar.


Whatsapp ile paylaş

Manda çiftlikleri altın çağını yaşıyor

Manda çiftlikleri altın çağını yaşıyor

Türkiye'de yaklaşık 105 bin manda işletmesinin 260 tanesi İstanbul'da bulunuyor.

İSTANBUL'DAKİ MANDA ÇİFTLİKLERİNDEN GÖRÜNTÜLER

ÇİFTLİKLER 13 BİN MANDAYA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Bu çiftlikler 13 bin mandaya ev sahipliği yapıyor. Çoğu yaklaşık 45-50 yıldır orada ama İstanbul Manda Yetiştiricileri Başkanı Sezai Ural, mandacılığın İstanbul'un fethinden beri bu topraklarda yapıldığını anlattı.

'MANDALARIN YETİŞMESİ İÇİN EN İDEAL ORTAM'

Ural, yaptığı açıklamasında,  “Kuzey İstanbul, Karadeniz ikliminin nemi, suları ve dereleriyle mandaların yetişmesi için en ideal ortam.Mandalar, derilerinde ter bezi olmadığından sıcakta suya girmek ister. Buradaki koruma altındaki havzalarda doğal ortamda yaşayan mandalar en doğal sütü verir. İşletme şartlarında arzu edilen verimin en yükseğini veren genetik yapıya sahipler." ifadelerini kullandı.

MODERNİZE OLAMAYAN ÇİFTLİKLER KAPATILACAK

Tam da altın çağını yaşanırken bölgedeki üçüncü köprü ve havalimanı projesi manda üreticilerini olumsuz etkileyecek.  Ural'ın verdiği bilgiye göre 100 işletme ve 4 bin manda mağdur olacak ama büyük ve modern işletmeler ayakta kalacak. Modernize olamayanlarsa kapanacak.


YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir