taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.0464
Euro
6.5539
Altın
1581.03
Borsa
120791.86
Gram Altın
307.421
Bitcoin
58822.96

Margaret MacMillan: Hasta Adam algısı değişiyor

Ünlü tarihçi Margaret MacMillan Osmanlı İmparatorluğu'ndan övgü dolu sözlerle bahsetti.

01.12.2013 - 12:41..
Whatsapp ile paylaş
Margaret MacMillan: Hasta Adam algısı değişiyor

 

Margaret MacMillan: Hasta Adam algısı değişiyor

"Paris 1919: Dünyayı Değiştiren Altı Ay" kitabıyla olay yaratan ünlü tarihçi Margaret MacMillan, Habertürk'ten Selçık Tepeli'ye konuştu. İngiltere eski başbakanı David Llyod George'un torunu olan MacMillan, olay yaratan kitabında en çok bahsettiği Osmanlı İmparatorluğu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

" 'HASTA ADAM' ALGISI DEĞİŞİYOR"

Ülkesinde Osmanlı'ya dair uluslararası bir tabir olan "Hasta Adam" algısının değiştirğini vurgulayan MacMillan sözlerine şöyle devam ettii;

Sadece Kanada'da değil, İngiltere ve Amerika'da da Avrupalıların Osmanlı İmparatorluğu'nu "hasta adam" diye niteledikleri basit algı değişti. Osmanlılar hakkında pek bilgi sahibi olunmadığı ortaya çıktı ve şimdilerde gittikçe artan bir ilgi var.

"BARIŞ VE İSTİKRARA DAİR ÇÖZÜMLER OSMANLI'DA VAR"

Osmanlı algısı Türkiye'de de değişiyor. Aradan zaman geçtikten sonra tarihi daha objektif yargılamak mümkün oluyor. Ayrıca Ortadoğu'daki sorunlara barış ve istikrar getirecek çözüm alternatifleri arayanlar geçmişe bakıyorlar ve orada da Osmanlı İmparatorluğu var.

"DÜNYA OSMANLI'DAKİ PAYLAŞIMI FARK EDİYOR"

Mesela Osmanlı'da müthiş bir paylaşım vardı. Dünya bugün bunu fark ediyor. New York'ta Libya'yla ilgili bir konferansa katılmıştım. Libya Osmanlı kontrolü altındayken İtalyanlara nazaran çok daha üstün bir düzen olduğunu görmek beni derinden etkilemişti. Osmanlılar Libya'da okullar, üniversiteler açtılar. İnsanlar eğitim görüyordu. İtalyanların gelişi Libya'nın bir bakıma sonu oldu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir