taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4641
Euro
7.1954
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.068
Bitcoin
38095.44

MEB'de 120 bin kişinin kadrosu değişececek

Meclis'e sunulan dershane tasarısı yasalaşırsa, bakan ve müsteşar hariç 120 bin kişinin kadrosu değişecek.

08.02.2014 - 07:51..
Whatsapp ile paylaş

MEB'de 120 bin kişinin kadrosu değişececek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ve dershanelerin dönüşümünü öngören yasa tasarısı, sayıları 120 bini bulan teşkilat yöneticilerini yakından ilgilendiriyor. Tasarının Meclis’ten geçmesi durumunda bakan ve müsteşar dışındaki tüm Milli Eğitim Bakanlığı kadrosu değişecek.

BAKAN VE MÜSTEŞAR HARİÇ HEPSİ GÖREVDEN ALINIYOR

Habertürk'ten Lütfi Erdoğan'ın haberine göre, merkezdeki müsteşar dışındaki Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ve kurul üyeleri, müsteşar yardımcıları, genel müdürler, strateji geliştirme başkanı, tüm grup başkanları ve şube müdürleri ile tüm il milli eğitim müdürleri görevden alınacak.

Genel müdür ve üstü kadrolardakiler ‘bakanlık müşaviri’; grup başkanı, şube müdürleri ve il milli eğitim müdürleri ise ‘eğitim uzmanı’ olarak görevlendirilecek. Türkiye genelindeki tüm okulların müdürleri de değişecek. Müdürler valiler tarafından atanacak.

Önceki gün TBMM Başkanlığı’na sunulan tasarının diğer dikkat çeken maddeleri ise şöyle:

FAİZİYLE

Dershanelere verilecek eğitim ve öğretim desteği, istisna, muafiyet ve haklar ile diğer teşviklerin parasal tutarı, dönüşümü yapamayanlardan hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte 1 ay içinde geri alınacak.

6 YIL ŞARTI

Dershane çalışanı öğretmenlere halk eğitim merkezlerinde görev verilecek. Bakanlık 5 yıl sigortalı çalışma şartını 6’ya çıkardı. Sözlü sınavdan geçirilecek öğretmenler atandıkları takdirde 4 yıl başka yere tayin isteyemeyecek.

ARSA

Dönüşecek dershanelere 25 yıla kadar Hazine arsası tahsis edilecek. Mülkiyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na ait binalar da kiralanabilecek.

MALİYE

Özel okullarda öğrenci başına devlet desteği sağlanabilecek. Kaç kişiye ne kadar devlet desteği verileceği Milli Eğitim ve Maliye bakanlıkları tarafından belirlenecek.

DESTEK

Okul öncesi 48-66 ay arasındaki çocuklar için de destek verilebilecek. Desteğin miktarı okulun bulunduğu bölge, eğitimbaşarısı gibi kriterlere göre değişebilecek.

AÇIK LİSE

Dönüşümle 14 ayrı model sunuldu. Dönüşemeyen dershaneler 4 yıl açık lise olarak hizmet verebilecek.

ADAY

Yeni sistemde öğretmen olmak da zorlaşıyor. Aday öğretmenler en az 1 yıl fiilen çalışacak. Adaylık döneminde herhangi bir disiplin cezası almış olmayacak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olacak. Bundan sonra da yazılı ve sözlü sınava tabi tutulacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir