taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Meclis'te 23 Nisan özel oturumu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı özel oturumu dolayısıyla Meclis'te tören düzenlendi.

Ajanslar | 23.04.2015 - 15:02..
Whatsapp ile paylaş

TBMM

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla kutlandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, her sene olduğu gibi makamını çocuk başkanlara bıraktı. Daha sonra 23 Nisan özel oturumunu izlemek üzere Meclis'e geçildi.

MECLİS'TEN KARELER

TÖRENLE KARŞILANDI

Erdoğan, Meclis'te TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı tarafından askeri törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı kıtasını selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şeref Kapısı önünde de TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından karşılandı. 
Erdoğan buradan özel oturumu izlemek üzere Genel Kurul'daki locasına geçti.

Meclis'te 23 Nisan özel oturumu VİDEO

Meclis'te 23 Nisan özel oturumu

"BUGÜN BİZLERİN COŞKU GÜNÜDÜR"

Ulus'taki Birinci Meclis'te düzenlenen törende konuşan Cemil Çiçek, ''Onlar yaptıkları görevle milli tarihimize altın harflerle kaydedilmişler, gönüllerimizde müstesna bir yer edinmişlerdir. Onlar düşman toplarının sesi Polatlı'dan duyulurken bile hiçbir yılgınlık göstermemişler, teslim olmayı da asla düşünmemişlerdir. Türk milleti 23 Nisan 1920'de TBMM'yi açarak tarih sahnesine yeniden geri döndüğünü tüm dünyaya ilan etmiştir. TBMM'nin açılmasıyla Türk milletinin tarih sahnesinden silmek isteyenlerin heveslerinin kursağında kalacağı gösterilmiştir. TBMM'nin açılışıyla al bayrağımızı gönderden indirmek isteyenler büyük hayal kırıklığına uğramışlardır. Bu nedenle bugün bizlerin coşku günüdür, bayram günüdür. Hepimize bir kez daha kutlu olsun'' diye konuştu.

Meclis'te 23 Nisan özel oturumu

"İFTİRALARI REDDEDİYORUZ"

Başbakan Ahmet Davutoğlu Meclis'te yaptığı konuşmada "100 yıl önce yaşanan acıların kapanan yaralarını yeniden açmaya çalışanlar insanlık suçları işlemektedirler" dedi.

Davutoğlu, ‘Ermeni soykırımı’ iddiaları için "20. yüzyılın başındaki savaşlarda büyük bedeller ödemiş bir millet olarak ülkemize yöneltilen iftiraları reddediyoruz" ifadelerini kullandı.

Meclis'te 23 Nisan özel oturumu

"EGEMENLİK BİR KİŞİYE VERİLEMEZ"

Davutoğlu'nun ardından söz alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parlamenter sistem vurgusu yaptı.

"Parlamenter sistemi yeniden güçlendirmeye başlayacak bir süreci başlatmak zorundayız" diyen Kılıçdaroğlu sözlerine "Bu kadar çok acılar yaşamış bir milletin egemenliğini bir kişiye vermesi mümkün değildir. Bu Meclis varoluşunu hukuka ve millete borçludur. Bu ülkede egemen olan millet var. Bu Meclis'in egemenliğini bir kişiye vermesi mümkün değil. Yasama, yürütme, yargı denetleme ağını oluşturur. Türkiye 3. sınıf bir demokrasiyi hak eden ülke değil" diye devam etti.

Meclis'te 23 Nisan özel oturumu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Başkanlık sistemi önerilerini eleştirdi ve bu girişimleri sivil darbe olarak tanımladı.

"TÜRK MİLLETİ GEREĞİNİ YAPTI"

Bahçeli "Bugün ihtiyacımız olan ilk meclisin mücadele iradesi ve kabiliyetidir" dedi.

1915 olaylarına da değinen Bahçeli, "1915 olaylarına soykırım yaftası vuranlar bu vatana bir şey kazandırmadı, kazandırmayacaktır. Türk milleti mevcut şartlar altında gereğini yapmıştır.

TBMM bağımsızlık aşkının meşruiyet arayışının milli iradeye saygının mahsulüdür. İlk Meclis'le birlikte Türk tarihinde onurlu bir sayfa açılımıştır. Bozgun yılları Ulus'taki taş binaya çarpmış ve Türk milleti ayağa kalkmıştır.

İmparatorluğumuzun yıkıntıları arasında yeni bir devlet kurulmuşsa bunun şeref payesi TBMM'ye aittir. Etnik kökenler farklı da olsa ortak noktada buluşmuşlardır. Bölücülüğün amaçları Meclis'e yaklaşamamıştır. İhtiyacımız olan ilk Meclis’in mücadele iradesidir" dedi.

Meclis'te 23 Nisan özel oturumu

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir