taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8882
6.5316
1557.18
121474.75
294.857
52443.76

Meclis'te Alevi gerginliği

Meclis'te bütçe görüşmeleri devam ederken CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm'ün "Aleviler Diyanet'e hakkını helal etmiyor" demesi gerginliğe neden oldu.

Haber Merkezi | 21.12.2017 - 17:06..
Whatsapp ile paylaş
Meclis'te Alevi gerginliği

TBMM'de 2018 yılı bütçe görüşmeleri devam ederken gerginlikler de devam ediyor.

Konuşma yapmak için kürsüye gelen Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Aleviler hakkında söylediği sözler Genel Kurul'da gerginlik çıkartı.

"ALEVİLER DİYANET'E HAKKINI HELAL ETMİYOR"

CHP'li Tüm, şunları söyledi: "Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz gün ‘milli piyango haramdır’ diye bir açıklama yaptı. Ülkemizde bu kadar yoksul ve işsiz varken, iktidarın milyonlarca vergi kaçırmasına neden 'haram' demiyorsunuz? 80 milyondan vergi alan bir kurum olarak neden bir kez bile ‘rüşvet, hırsızlık, yolsuzluk haramdır’ demiyorsunuz? Çocuklara tecavüz edilirken, kızlarımız yurtlarda yanarken bir kere bile neden ‘yazıktır, günahtır’ demediniz? Kadın cinayetleri, işçi cinayetlerine fıtrat denirken tek kelime bile etmediniz? FETÖ din yalanlarıyla insanları kandırırken neden tek bir kelime söylemediniz? Şimdi milli piyangoya haram diyorsunuz. 80 milyondan vergi alıp sadece tek adam propagandası yapan TRT’nin aldığı vergiler sizce helal midir? Milli piyango haram da, milyonlarca Alevi’den Diyanet’e giden vergiler sizce helal midir? Alevilerden aldığınız vergileri sadece tek bir mezhebin hizmetine aktarmanız sizce helal midir? Aleviler ödedikleri vergileri sizlere helal etmiyorlar. Halen bu insanları eşit yurttaş olarak görmüyorsunuz. Asıl bu ötekileştirici anlayış, halka ihanet eden anlayıştır."

Meclis'te Alevi gerginliği- VİDEO

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir