Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
563.290
-1.57%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  2015 Genel Seçimleri AA'dan izlendi

  Milletvekili genel seçimi sonuçlarını en hızlı ve doğru şekilde aktaran Anadolu Ajansı (AA), seçim gecesi medyanın tercihi oldu.
  • 09.06.2015 - 11:52
  2015 Genel Seçimleri AA'dan izlendi

  2015 Genel Seçimleri AA dan izlendi #1

  Seçim sonuçlarını en güvenilir ve en hızlı şekilde kamuoyuna duyurmak için aylardır çalışma yürüten AA'nın verileri, televizyon ekranlarının yanı sıra gazete, radyo ve internet sitelerinde de yer aldı.

  MEDYA AA'DAN TAKİP ETTİ

  Siyasi partilerin de yakından izlediği AA'nın seçim sonuçlarına erişmek için medya kuruluşlarının yüzde 90'ı AA'ya abone oldu. Anadolu Ajansı, 30 Mart 2014'teki mahalli idareler, 1 Haziran 2014'teki ara seçimler ve 10 Ağustos 2014'teki cumhurbaşkanı seçimini sandık başından sonuçlarla kamuoyuna aktararak, medyanın ana içerik sağlayıcısı olmayı başarmıştı.

  AA, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde de seçim yasaklarının kalkmasıyla, büyük hızla sandık sonuçlarını yayınladı. Seçim özel yayınıyla, 81 il ve 923 ilçede görev alan profesyonel ekibiyle, genel seçim yarışına ilişkin son dakika bilgiler, flaş Haber olarak abonelere geçildi.

  SEÇİM VERİLERİNE BÜYÜK İLGİ

  Türkiye'nin önde gelen medya kuruluşlarına seçim sonuçlarını en hızlı şekilde aktarmak için yurt çapında muhabir ağını kuran AA, veri aktarımı için de özel yazılım hazırladı. Sandık başından alınan sonuçlar, seçim için hazırlanan özel site üzerinden grafikler eşliğinde anlık yayınlanarak abonelere iletildi, sonuçlar ayrıca "aa.com.tr" üzerinden 8 dilde dünyaya duyuruldu. Seçim günü Türkçe, İngilizce ve Arapça alt yazılı olmak üzere toplam 6 bin fotoğraf, tüm il, ilçe ve beldelerden 4 bin 500 haber servis edildi. Milletvekili olan adayların fotoğrafları sadece AA tarafından il il yayınlandı. Adayların fotoğraflı öz geçmişleri için "aday veri tabanı" hazırlayan AA, milletvekilleri kesinleştikçe aday veri tabanından kazanan isimleri yayına verdi. AA, böylece abonelerinin, milletvekillerinin fotoğraflı öz geçmişlerine de ulaşmasını sağlayacak altyapıyı sundu.

  AA'NIN KURUMSAL SİTESİNE ZİYARETÇİ AKINI

  Seçim yayınının başlamasıyla "secim.aa.com.tr"nin ziyaretçi sayısı 22 kat artarak, 80 binden 1 milyon 723 bin 526'ya ulaştı. "secim.aa.com.tr" web sitesi, yurt içi ve yurt dışından, Türkiye ve yurt dışı seçim sonuçlarını ayrıntılı görmek isteyenlerin ilgi odağı oldu.

  DÜNYA MEDYASI GENEL SEÇİMLERİ AA'DAN İZLEDİ

  AA'nın seçim yayını, 8 dile çevrilerek dünya medyasına sunuldu. Dünya medyası da Türkiye'deki genel seçimleri AA'dan izledi ve haberlerini AA'yı kaynak göstererek duyurdu. Tüm haberlerin en önemlileri, İngilizce, Arapça, Rusça, Boşnakça-Sırpça-Hırvatça, Fransızca, Kürtçe ve Arnavutça olarak tüm dünyaya eş zamanlı ulaştırıldı. Ayrıca Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile AA işbirliğinde, Türkiye'deki seçim atmosferini yansıtmak ve milletvekili seçimlerini takip etmek isteyen basın mensuplarının çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla, Ankara, İstanbul, Berlin ve New York'ta 4 ayrı basın merkezi kuruldu. Bu merkezlerde de AA verileri anlık aktarıldı.

  SONUÇLAR SMS İLE DUYURULDU

  Tüm bu kanallardan uzak kalan vatandaşlar ise AA'nın işbirliği yaptığı GSM şirketleri aracılığıyla, seçim sonuçlarını SMS ile öğrendi. GSM firmaları Avea ve Vodafone, Anadolu Ajansı ile imzaladığı protokolle, milletvekili seçim sonuçlarını anında abonelerin cep telefonlarına ulaştırdı.

  YEREL GAZETELERE SEÇİM SONUÇLARI ÜCRETSİZ VERİLDİ

  Ulusal ve yerel basının da tercihi, büyük oranda Anadolu Ajansı'nın seçim sonuçları oldu. Ulusal gazetelerin yüzde 91'i AA'dan veri alırken, bu gazetelerin yüzde 82'si verileri tek kaynak olarak kullandı. Ulusal televizyonların ise yüzde 87'si seçim verilerini AA'dan alırken, bu kanalların yüzde 70'i bu verileri tek kaynak olarak yayınladı. 37 yerel televizyon, "AA Seçim TV" yazılımına abone olarak seçim yayını yaptı. 20 büyük ölçekte internet sitesi de AA verileriyle seçim yayını gerçekleştirdi. Binden fazla internet sitesine "secim.aa.com.tr" sitesinin ücretsiz iframe kodu e-mail ile gönderildi ve iframe ile seçim sonuçları almaları sağlandı. Anadolu Ajansı, anlık yayımladığı seçim sonuçlarını, yerel gazetelerin internet sitelerine bedelsiz servis etti. Yerel gazetelerin internet siteleri, AA'nın sandık verilerini harita ve grafikler eşliğinde anlık sunduğu "aa.secim.com" sitesi üzerinden aktardı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir