Petrol
93.49
0.12%
Euro
18.2541
0.00%
Dolar
17.9559
-0.01%
Altın
1.026
-0.08%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
435.528
-0.92%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  AA'nın teklif ettiği ilkeler kabul edildi

  OANA'nın 50. yıl deklarasyonunda, AA'nın teklif ettiği ilkeler kabul edildi.
  • 15.12.2011 - 10:38
  AA'nın teklif ettiği ilkeler kabul edildi

  AA nın teklif ettiği ilkeler kabul edildi #1

  Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü, Asya Pasifik Haber Ajansları Birliği (OANA) Başkanı Kemal Öztürk, dünya medyasına "etik değer" çağrısı yaptı. OANA'nın 50. yıl deklarasyonunda, AA'nın teklif ettiği ilkeler kabul edildi.

  Tayland'ın başkenti Bangkok'ta yapılan OANA'nın 50. yıl toplantısında konuşan Öztürk, geçirdiği büyük sel felaketine rağmen bu toplantıyı düzenleyen Tayland haber ajansına teşekkür etti. Her kuruluş için 50. yılın çok önemli bir kilometre taşı olduğunu vurgulayan Öztürk, "Asya-Pasifik Haber Ajansları Birliği'nin burada, Bangkok'ta kurulduğu 1961 yılına kıyasla bugün daha farklı bir fotoğrafla karşı karşıyayız" dedi.

  BİRLİĞİN KURULUŞUNDAKİ TEMEL HEDEFLER

  Öztürk, OANA'nın kurulduğu günden bu yana hızla büyüyerek, 44 ulusal haber ajansının üyesi olduğu "dünyanın en büyük haber ajansı birliği" haline geldiğini kaydetti. Üye ajansların kendi aralarında haber, fotoğraf ve görüntünün yanı sıra deneyimlerini de paylaşarak işbirliğini derinleştirdiğini söyleyen Öztürk, bu birliğin kuruluşundaki temel hedefleri anlattı. Öztürk, birliğin hedeflerinin arasında, haber üretiminde ve dağıtımında ajanslar üzerinde devletlerin ayrımcı uygulamalarını ve gereksiz kısıtlamalarını ortadan kaldırarak Asya-Pasifik bölgesinde serbest haber akışına olanak sağlamak olduğunu belirtti.

  OANA'nın çok farklı siyasi sistem, renk, ırk, kültür ve dini barındırdığını kaydeden Öztürk, böyle geniş bir coğrafyada OANA'nın ortak bir platform olduğuna vurgu yaptı. Öztürk, birliğin, kuruluş ilkeleri arasındaki "dünya milletleri arasında barış ve hoşgörünün tesisine destek olmak, ırkçılığın, sömürgeciliğin ve neo-sömürgeciliğin her türlü biçimine karşı duruş sergilemek" görevini de ifa ettiğini söyledi.

  SOSYAL MEDYA MAYIN TARLASI

  Dünya ajansları da dahil olmak üzere, medya dünyasındaki hızlı değişim süreci, sosyal medya gibi fenomenler karşısında yeni iş modelleri geliştirme çabası içerisinde olduklarını söyleyen Öztürk, sosyal medya dünyasında yaşanan köklü ve hızlı değişimin haber ajanslarının sonu anlamına gelmediğini vurguladı.
  Öztürk, sosyal medyanın haber toplama ve yayma konusunda iyi bir araç olmasına rağmen, sosyal medya için aynı zamanda yalan haberlerin, sahte kimliklerin, dezenformasyonun, ahlak dışı görsellerin olduğu "bir mayın tarlası" benzetmesi yaptı. Medya etik ilkelerinin bu platformlarda hiçe sayıldığına vurgu yapan Öztürk, Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin cep telefonuyla çekilmiş görüntülerinin sosyal paylaşım ağları aracılığıyla internette yayılmasından bahsetti.

  ETİK DEĞERLER VE MEDYA AHLAKI

  Öztürk, bu tür yayınlarla etik sınırların aşıldığına dikkati çeken bir mektubu olayın ardından OANA üyelerinin yanı sıra Avrupa Ajanslar Birliği (EANA) ve Arap Ajanslar Federasyonu (FANA) üyelerine gönderdiğini belirtti.
  Anadolu Ajansı'nın, Kaddafi'nin kurşunlanıp, linç edilmesi ve kan revan içindeki vücudunun halka sergilenmesini içeren görüntüleri yayımlamayı reddettiğini, ancak bu hareketle de bir tür haber karartması veya sansür uygulamasını savunmadıklarını vurguladı.
  Öztürk, buradaki maksatlarının zalim ya da diktatör bile olsa her insanın ölümünde kişisel mahremiyet hakkına sahip olduğuna, yayımlanan görsellerin kırmızı çizgileri aştığına ve kamuoyunun haber alma hakkıyla bağdaşmadığına dikkati çekmek olduğunu belirtti.
  Batı medyasının tüm dünyayı şoke eden görselleri günlerce yayımlamayı tercih ettiğini ifade eden Öztürk, "Medya ahlakına sahip çıkma girişiminin bizlerden, bölge ajanslarından gelmesi önemli bir mesaj olacaktır" diye konuştu.
  Öztürk, OANA'nın 50. yıl deklarasyonunda etik değerlere de vurgu yaparak dünya medyasına etik çağrısında bulundu.

  "Haber ajansları olarak, OANA olarak medyanın tamamı üzerinde hala büyük bir nüfuza ve yönlendirici güce sahibiz" diyen Öztürk şöyle devam etti:
  "Dünya insanlarını şoke edici, birbirlerine karşı kin ve düşmanlığa, ayrımcılığa sevk edici haber ve görsellere karşı editörlerimizin dikkatli ve uyanık olması hem Asya ve Pasifikler hem de dünya barışı için büyük önem taşımaktadır. OANA'nın 50. yılını kutladığımız bu önemli günde, OANA 50. Yıl Deklarasyonuna bu etik değerlere vurgu yaparak, dünya medyasına da çağrıda bulunmak istiyoruz."

  Deklarasyonda hem kamuoyunun doğru ve güvenilir bilgiye ulaşma hakkını yerine getirme sözü verdiklerini kaydeden Öztürk, hem de medya etik ilkelerini ayakta tutma iradesini ortaya koyduklarını belirtti.

  AA'NIN TEKLİF ETTİĞİ İLKELER KABUL EDİLDİ

  Asya Pasifik bölgesinden 44 ajansın üye olduğu Asya Pasifik Ajansları Birliği'nin (OANA) 50. yıl deklarasyonu yayımlandı. AA'nın teklif ettiği ilkeler üyeler tarafından kabul edildi.

  AA'nın teklif ettiği ilkelere göre belirlenen OANA'nın 50. yıl deklarasyonu şöyle:

  "Dünya ve bölgemizin daha fırtınalı bir döneme girdiği; insanlığın mali ve sosyal sorunlarla karşı karşıya olduğu, daha fazla çatışma ve doğal afetlere tanık olduğumuz ve dünya medyasının büyük bir kırılmadan geçtiği zamanda;
  Biz, Tayland Krallığı'nın başkenti Bangkok'ta 13-15 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen Asya Pasifik Haber Ajansları Birliği'nin 50. kuruluş yıl dönümü kutlamaları için toplanan delegeler olarak, kalıcı barışı sağlamak için gerekli bilgi akışının önündeki tüm engellerin aşılması, geleneksel sınırları aşan etnik ve kültürel zenginliklerin tanınması, insan haklarının ve onurunun güvence altına alınması gibi kuruluş tüzüğümüzün 50 yıl önceki temel ilkelerini ayakta tutmanın getirdiği asil sorumluluğun bilincinde olarak aşağıdaki ilkelere uyacağımızı beyan ediyoruz:
  1. Savaş, çatışma, terör, şiddet ve afet durumlarında kamuoyunun bilgi edinme hakkının gerektirdiği haberciliği yaparken, evrensel insan haklarına ve özel yaşam hakkına saygı göstererek, bu konuda sorumlu yayıncılık yapmak;
  2. Yayınlarımızın şiddeti özendirici, korkuyu yaygınlaştırıcı, travmalara yol açıcı, eşitlik ve adalet ilkelerini zedeleyici, insan onurunu küçültücü, ayrımcılığı teşvik edici bir nitelik ve üslupta olmamasına dikkat etmek;
  3. Şiddete, teröre, etnik ayrımcılığa yol açacak veya insanlar arasında sınıf, ırk, dil, inanç, cinsiyet ve bölge farkı gözeterek insanları kin ve düşmanlığa yöneltecek haber ve görselleri yayımlamaktan kaçınmak;
  4. İnsan hayatının kutsallığını vazgeçilmez kabul ettiğinden, terör, şiddet ve afet olaylarında mağdurları ve yakınlarını incitecek, toplumda psikolojik rahatsızlık yaratacak resim ve görüntüler yayımlamaktan uzak durmak;
  5. Kim olursa olsun, kişinin mahremiyetinin korunması ve ölülerin onuruna saygı gösterilmesini esas almak;
  6. İdam cezalarının infazını, insanların acı çekerek öldürülüşünü, insanlık onurunu ayaklar altına alan görselleri, ölü ve yaralıların yüzlerinin, parçalanmış beden veya uzuvların yakın plan çekimlerini yayımlamaktan kaçınmak;
  Yukarıda belirtilen kuralların, yayın ilkelerimiz içinde yer almasının kaçınılmaz sorumluluğumuz olduğunu kabul ederek, bu deklarasyonun hayata geçirilmesinde yakın işbirliği içerisinde çalışma sözü veriyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir