Petrol
79.21
-0.18%
Euro
19.501
-0.06%
Dolar
18.6331
-0.01%
Altın
1.061
0.02%
Borsa
5000
-0.85%
Bitcoin
321.876
-0.26%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C
  ABD gazetesinin Mavi Marmara davası analizi

  ABD gazetesinin Mavi Marmara davası analizi

  Uludere haberiyle çok konuşulan WSJ gazetesi bu defa da Mavi Marmara davasıyla ilgili konuşulacak bir analize imza attı.
  • 29.05.2012 - 15:27

  ABD gazetesinin Mavi Marmara davası analizi #1

  Türkiye'yi yerinden oynatan Wall Street Journal muhabirleri bu kez, Mavi Marmara İddianamesi'ni kaleme aldı. Gazetede İsrail'den ismi açıklanmayan bir uzmana dayandırarak yazılan analizde, davanın sembolik olduğunu ancak davanın hükmüne göre İnterpol'den yakalama kararı çıkması durumunda İsrailli komutanların yurt dışına çıkamayacağını belirttiler.

  İSRAİL BUNU ŞOV OLARAK GÖRÜYOR

  Gazetevatan'ın haberine göre, "İsrailli bir yetkili bunu beklenen bir 'şov davası' olduğunu söyledi ve iddianameyi Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çift taraflı ilişkilerinin sonucundan oluşan politik motivasyonlu bir hareket olarak tanımladı"
  Gazetenin ismini yayınlamadığı İsrailli yetkili "O (Erdoğan) onarılamaz bir hasara neden oluyor" dedi ve ekledi "Eğer bir İsrail Genelkurmay Başkanı'nı yargılamaya kalkıyorlarsa bu, bölgede İsrail-Türkiye ilişkilerinden kaynaklanarak yıllarca hiçbir işbirliği olamayacağı anlamına geliyor."

  İNTERPOL DEVREYE SOKULURSA

  Yazı şöyle devam ediyor:
  "İsrail askeri personelinin Türkiye'de açılan bir davada yargılanması olasılığı çok düşük bir durum. Eğer yıllar almazsa illa ki aylar alacak olan dava süreci herhangi bir tutuklama kararıyla sonuçlansa dahi bu Türkiye sınırlarını aşan bir durumdur ve İsrail hükümeti generallerini suçlu olarak tanımlamayacaktır. "
  "İsrailli bir uzman Türkiye'den çıkacak hükmün İnterpol aracılığıyla bir yakalama kararına dönüşmesi generallerin yurt dışına çıkışını engelleyebilir."

  "Mavi Marmara'ya yapılan sekiz Türk vatandaşının ve bir Amerikan vatandaşının ölümüyle sonuçlanan müdahale İsrail tarafından blokajı kaldırmaya yönelik bir hareketin hukuki engellenmesi olarak görülüyor. "

  PKK'YA KARŞI İSRAİLİN UZMANLIĞINDAN FAYDALANDI

  "İsrail, gemiye inen komutanların meşru müdafaada bulunduğunu ve önce kendilerine saldırıldığını söylüyor. Türkiye ile İsrail'in ilişkisi 1990'ların aksine döndü. İsrail pilotları Türk hava sahasında eğitim yapma olanağı bulurken, Türk ordusu etnik Kürt militanlarla mücadelesinde İsrail'in uzmanlığından yarar sağladı ve İsrail'den insansız hava araçları gibi yüksek teknolojisinden faydalandı.
  Eğitim uçuşlarının ve diğer askeri ilişkiler konusundaki diğer durumlar İsrail'in 2008'de Gazze'yi işgal etmesinden sonra donmaya başladı. "


  Görüş Bildir