Petrol
94.7
-1.96%
Euro
18.2248
-0.20%
Dolar
18.1043
0.14%
Altın
1.019
-0.23%
Borsa
3013
0.00%
Bitcoin
396.570
-7.38%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  ABD'de Basın Özgürlüğü Günü'nde gazeteciye engel

  Dışişleri Bakanı Kerry'nin konuşmasından sonra soru yöneltmeye başlayan yabancı bir gazetecinin sözleri yarıda kesildi.
  • AA
  • 04.05.2016 - 01:52
  ABD'de Basın Özgürlüğü Günü'nde gazeteciye engel

  john-kerry

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanlığında günlük basın toplantısına katılarak Suriye ve Dünya Basın Özgürlüğü Günü hakkında konuşma yaptı.

  Konuşmasını bitiren Kerry, gazetecilerin sorularını almak istedi.

  Kerry, bu sırada soru sormak için el kaldıranlar arasında yer alan El Arabiyya televizyonu muhabirine söz hakkı verdi. Yabancı muhabir sorusunu sormaya başladı ancak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby araya girdi ve muhabirin sözünü kesti. Kirby, bunun ardından soru sorma hakkını Associated Press (AP) haber ajansının muhabirine verdi.

  Bunun üzerine Bakan Kerry, “Bu durumları fazla bilmiyorum” diyerek AP muhabirinin sorusunu aldı.

  Kerry'nin cevabını bitirmesinden sonra ikinci ve son soruyu alacağını belirten Sözcü Kirby, çok sayıda yabancı basın mensubunun soru hakkı istemesine rağmen sözü CNN muhabirine verdi.

  GAZETECİLER TEPKİ OLARAK SALONU TERK ETTİ

  Kerry'nin konuşmasını bitirmesinin ardından Sözcü Kirby'nin basın toplantısına devam edecek olmasına rağmen sözü kesilen El Arabiya muhabiri dahil bazı gazeteciler salonu terk etti.

  Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, sadece AP ve CNN muhabirlerine soru hakkı verilmesine ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, "Onlar Dışişleri Bakanlığı basın odasının müdavimleri” ifadesini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir