Euro
10.1416
-0.19%
Dolar
8.6456
-0.22%
Altın
494.43
0.58%
Borsa
1.385
-0.47%
Bitcoin
369.837
-2.79%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  Ahi: Halkın haber alma hakkı vardır

  İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi Başkanı Avukat Gökhan Ahi, haber hukuka tartışmalarına son noktayı koydu.
  • 19.10.2012 - 08:42
  Ahi: Halkın haber alma hakkı vardır

  Ahi: Halkın haber alma hakkı vardır #1

  Dün gece Ali Kırca'nın sunucluğunu yaptığı Siyaset Meydanı'nda sosyal medya tartışıldı. Tartışmanın en dikkat çeken kısmı ise İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi Başkanı Avukat Gökhan Ahi'nin sözleri oldu.  Haberin nasıl ele alınması gerektiğini anlatan Gökhan Ahi "Haber hürdür, her şekilde alıntılanabilir" dedi.

  İşte Ahi'nin dikkat çeken o sözleri:

  HABERİN TELİF HAKKI YOKTUR HALKIN HABER ALMA HAKKI VARDIR

  Fikir ve sanat eserleri kanunu var önümüzde. Orada diyor ki haber hiç bir şekilde bir telif hakkına tabi değildir. Haber hürdür, her şekilde alıntılanabilir, kullanılabilir. Yasa böyle, kendim bir yorum yapmıyorum. Eski basın kanununda güzel bir madde vardı gazetecileri kurtaracak. Eğer özel bir çabayla yapılmış bir haber varda bunun yayın ancak 24 saat sonra alıntılanabilir. Ama bu hüküm yeni basın kanununda yok. Yeni basın hazırlanırken gazeteler de bizzat kendiler fikir verdiler. Bu denklemde düşündüğümüz zaman haber bir sanat eseri değildir. Tamam bir emek harcanıyor ama sanat eseri değildir. Yani habere sanat eseri muamelesi yapmaya gerek yok. Çünkü anayasal olarak halkın bir haber alma hakkı var.

  GAZETELER SOSYAL MEDYAYI KAYNAK GÖSTERMİYOR

  Bir de gazetelerin haber kaynakları var onlar da ajanslar. Yüzde 90 ajanslardan alınan haberlerle her gazete bir diğerine benziyor. Farklılaştıran ne köşe yazarları, bir kaç tane de özel haber. Bunun dışında farklı kılan bir şey yok. Ama bir yandan da gazeteler sosyal medyadan ve internet medyasından inanılmaz biçimde beslenirler. Ama beslenirken hangi Twitter kullanıcısından aldığını söylemiyor, Facebook'ta kimden aldığını söylemiyor. Burada da etik dışı bir durum var.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir