Petrol
110.48
-0.27%
Euro
17.2697
1.37%
Dolar
16.0728
0.92%
Altın
965.58
1.77%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
476.280
-1.07%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C
  Akşam ve Sky Türk'ün yeni patronu Ethem Sancak

  Akşam ve Sky Türk'ün yeni patronu Ethem Sancak

  TMSF'nin el koyduğu Akşam ve Sky Türk 360'ın yeni patronu İşadamı Ethem Sancak oldu.
  • 22.11.2013 - 00:02

  Akşam ve Sky Türk ün yeni patronu Ethem Sancak #1

  İş adamı Ethem Sancak Mehmet, Emin Karamehmet’in borçları nedeniyle TMSF’nin el koyduğu Akşam gazetesi ve Skyturk 360’ı satın aldı.

  Kanal 24 ve Star gazetesini Fettah Tamince’ye satarak medyadan çıkan Ethem Sancak yeniden medya dünyasına adım atmış oldu.

  Turkmedya Grubu’ndan yapılan açıklama şöyle;

  Turkmedya Grubu’nda yeni bir dönem başlıyor!

  Çukurova Holding ile medyada birikimi ve deneyimi olan başarılı iş adamı Ethem Sancak arasında bir süredir devam eden görüşmeler anlaşma ile sonuçlanmıştır.

  Skyturk360 televizyonu ve bünyesinde 2 ulusal gazete; 1’i haftalık, 4’ü aylık olmak üzere 5 dergi ve 1’i ulusal, 1’i bölgesel olmak üzere 2 radyo kanalı bulunduran Turkmedya’nın satış süreci 21 Kasım 2013 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.  Ethem Sancak ve Çukurova Holding arasındaki görüşmeler sonucunda iki taraf  62 Milyon USD karşılığında anlaşmaya varmıştır.

  İDDİALI BİR KONUMA YÜKSELECEĞİZ

  Geçmişte içinden geçtiği zor dönem nedeniyle yönetimi TMSF’ye devredilen Skyturk360 televizyonu, Akşam ve Güneş gazeteleri; Alem, Platin, Stuff, Autocar ve FourFourTwo dergileri, Lig Radyo ve Alem FM radyoları bu yeni dönemde Turkmedya çatısı altında toplanarak kendi kurumsal tarihinde ve yapısında köklü bir dönüşüm gerçekleştirecektir. Bu köklü dönüşüm ile birlikte yüzünü geleceğe dönerek sektöründe iddialı bir konuma hızla yükselecektir.

  Turkmedya’nın bütün markaları, Skyturk360’ın halihazırda yayınlarına devam ettiği 32.000m2lik bir alanda kurulu olan kampüsünde birarada olacaktır.

  TMSF’nin gruba el koymasıyla birlikte başlayan bu önemli süreci başarıyla yöneten Turkmedya Grup Başkanı ve Skyturk360 Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Özdemir ile yola devam edecek olan Turkmedya, bundan sonraki süreçte geçmişten gelen sıkıntılarını hızla aşmayı, çatısı altında topladığı değerli markaların gücü ve yeni yapılanmasının yaratacağı büyük sinerji ile medyada yeni bir soluk ve ekol olmayı önüne hedef olarak koymaktadır.

  YENİ BİR BAŞLANGIÇ

  Medya grubumuz önüne koyduğu bu iddialı hedeflere, zor dönemlerde gösterdikleri özveri ve fedakarlıkla bugünlere gelinmesinde büyük emeği geçen yol arkadaşları ile birlikte atacağı planlı, organize ve emin adımlarla ulaşacaktır.

  Ülkemizin kronikleşmiş tarihsel sorunlarını, yapısal zaaflarını ve işleyiş sıkıntılarını önce büyük bir fikri atılım ardından kararlı bir irade beyanıyla aşma yoluna girdiği bir dönemde Turkmedya da kuşkusuz ki Yeni Türkiye’nin bu ruhunu, geleceğe dair umutlarını ve vizyonunu hisseden bir medya gurubu olacaktır.

  Gelecekteki yoluna yeni fikirler, hamleler ve katılımlar ile güçlenerek devam edecek olan Turkmedya için şu an bulunduğu  yer varılmış bir son nokta değil, bir başlangıç noktasıdır.

  Turkmedya

  ETHEM SANCAK KİMDİR

  Ethem Sancak 70'li yıllarda kısa bir süre girdiği gazetecilik sektörüne şimdi medya patronu olarak geri dönüyor. 1975-1985 arası Aydınlık Hareketinin içinde bulunur. Serüvenini özeleştirel bir şekilde şöyle özetliyor; "Devrim yapacağız diyorduk ama biz devrildik." 

  İlk ve orta eğitimini Siirt'te tamamlayan Sancak üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde tamamladı. 1976 yılında mezun olduktan sonra 1976-1978 yılları arasında gazetecilik yaptı. İlerleyen yıllarda ticarete atıldı. 1987 yılında Es Ecza Deposu’nu, 1989’da kozmetik ve itriyat alanında eczanelere hizmet sunan Esko Itriyat’ı, 1993 yılında ise Hedef Ecza Deposu’nu kurdu. Halen Hedef Ecza Deposu'nun 2001 yılında Alliance Boots ile ortaklık kurması sonucu kurulan Hedef Alliance Holding yönetim kurulu başkanıdır.


  2006 – 2010 yılları arasında Brezilya İstanbul Fahri Konsolosu olarak görev yaptığı sırada iki ülke arasındaki ilişkilere katkılarından ötürü döneminin Brezilya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Lula da Silva tarafından, iki ülke arasındaki ilişkilere katkılarından ötürü Brezilya’nın en üst düzey hizmet madalyası olan “Rio Branco Liyakat Nişanı” ile onurlandırılmıştır.


  Hedef Alliance ve Sancaklar Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile her yıl binlerce öğrenciye burs veren Sancak, Hindistan ve Pakistan depremlerinde göstermiş olduğu duyarlılık ve yardımlar sebebi ile Türk Kızılayı Altın Madalyası almaya layık görülmüştür.

  2001 yılında ‘Yılın İşletmecisi’ ve 2005 yılında ‘Yılın Girişimcisi’ seçilen Ethem Sancak, 2007 yılında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ‘Milli Egemenlik Üstün Hizmet ve Onur Ödülüne’ layık görülmüştür.

  Sancak aynı zamanda, modern bilimin kuruluşunda İslam medeniyetinin payını tüm dünyaya tanıtan Prof. Dr. Fuat Sezgin ile birlikte 2010 yılında kurmuş olduğu Fuat Sezgin İslam ve Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

  2004 – 2010 yılları arasında Türkiye Ecza Depocuları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve 2007 – 2008 yılları arasında TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı olarak görev yapmış olan Sancak, şu anda İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı , İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, TEGV Yönetim Kurulu Üyesi, ERG Yürütme Kurulu Üyesi, Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği(TUSEDAD) Kurucu Üyesi , TESEV Mütevelliler Kurulu Üyesi , Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve Ak Parti Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu (DHK) üyesi olarak görev yapmaktadır. Ethem Sancak evli ve üç çocuk babasıdır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir