Dolar
7.7209
-0.0051%
Euro
9.0555
-0.0077%
Altın
1894.25
0.4512%
Borsa
1145.02
-0.0192%
G. Altın
469.843
0.6044%
Bitcoin
83961.53
0.9399%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C
  Akyol: Cemaat dershanelerin kapatılmasına ne mi diyor

  Akyol: Cemaat dershanelerin kapatılmasına ne mi diyor

  Taha Akyol yazdı: CEMAAT'E SORDUM, dershanelerin kapatılmasına karşı mısınız?
  • 10.09.2012 - 11:26

  Akyol: Cemaat dershanelerin kapatılmasına ne mi diyor #1

  Hürriyet yazarı Taha Akyol, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı "Dershaneleri kapatacağız" açıklamasına cemaatin nasıl yaklaştığına ilişkin merak edilen soruya cevap verdi.

  Akyol, "Bizim için sorun yok" cevabını aldığını kaydetti.

  BAŞBAKAN'IN DERSHANELERİ KAPATACAĞIZ SÖZLERİ

  İşte Akyol'un o satırları

  Yapılan açıklamalarla gerilim hayli düşürülmüştü. Dershanelerin kapatılması için Başbakan tarih verince benim de aklıma bu geldi; hükümetten yeni bir tavır mı, diye düşündüm. Cemaat ya da camia çevresine sordum, bir gelirim, bir alınganlık görmedim. "Bizim için sorun yok" dediler:

  KAYIT DIŞI İHTİMALİ

  "Bizim dershanelerimiz yıllar içinde kazandığı tecrübe ve başarı ile buna çoktan hazırdır. Özel okullara gidecek öğrencilerin ücretini de devlet ödeyecek. Talep artışı bile olabilir. Lise düzeyindeki okullarımızda öğrencilerimizi üniversite sınavlarına hazırlayacak birikimimiz de var üstelik. Bu karar konusunda tek eleştiri, özel hocalarla varlıklı ailelerin çocuklarını sınava hazırlamaya devam etmesi, bunun dışında ise 'kayıt dışı' kursların ortaya çıkması ihtimali olabilir."

  ECEVİT DÖNEMİNDE DE KARAR ALINMIŞTI, AMA..

  Benim görüşüm şu: Dershanecilik bir problem haline gelmişti, en önemlisi müfredat derslerinin ihmal edilmesi, eğitimin bir "sınava hazırlık" faaliyetine dönüşmesi idi. Bu çok ciddi bir sorundur. Ecevit hükümeti döneminde de kapatılmaları gündeme gelmiş ama toplumsal talep dikkate alınarak bu yöne gidilmemişti. Çocukların geleceğinde "sınav" bu kadar belirleyici iken, arzla talep arasında bu kadar fark varken, dershaneler kapatıldığında hali vakti müsait olan aileler özel hocalarla çocuklarını sınava hazırlama yarışına girmeyecek mi? Kayıt dışı ve denetimsiz kurslar oluşmaz mı? Böyle bir durum ortaya çıkarsa çözümünü şimdiden düşünmek lazım.

  Meseleyi hükümet-cemaat çekişmesi diye dar bir pencereden değil, eğitim sisteminin bir parçası olarak ele almak gerekir, diyorum.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir