Petrol
103.64
0.85%
Euro
17.628
0.92%
Dolar
17.2467
1.61%
Altın
975.88
1.35%
Borsa
2385
0.00%
Bitcoin
346.496
3.18%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Alev Alatlı: Kürtlerin sosyolojik evrime ihtiyacı var

  Alev Alatlı: Kürtlerin sosyolojik evrime ihtiyacı var

  Yazar Alev Alatlı, aşiret yapısının ağır bastığını söyleyerek bunun bir Kürt sorunu olduğunu ve çözümü engellediğini anlattı.
  • 31.01.2016 - 22:48

  Alev Alatlı: Kürtlerin sosyolojik evrime ihtiyacı var #1

  Habertürk TV'de yayınlanan "Kelebek Etkisi" programında konuşan usta yazar Alev Alatlı, Kürt sorununun asıl kaynağının feodalite olduğunu söyleyip ekledi ''Kürtlerin acilen sosyolojik evrime ihtiyaçları var''

  Feodal alt yapının zihniyeti belirlediğine dikkat çeken Alatlı, örgütten demokratik bir hareket beklenemeyeceğini anlattı.

  Alev Alatlı: Kürtlerin sosyolojik evrime ihtiyacı var VİDEO

  "AŞİRET YAPISI AĞIR BASIYOR"

  Alatlı devamında bölgedeki aşiret yapısının korunduğa dikkat çekerek şunları söyledi:

  "Kendilerine sosyalist diyen ve bugün PKK gibi Kürt hareketinin öncüsü olan isimler sayacağım. Evliliklerine bakın kimlerle evlenmişler. Bu aşiretin ne kadar sağlam olduğunu gösterir. Leyla Zana, 14 yaşında evlenmiştir Mehdi Zana ile. Dayısının ve amcasının oğludur. Aralarında 20 küsür yaş farkı vardır. Öğretim hayatını dışarıdan tamamlamak zorunda kalmıştır. Müthiş bir kadındır. Romancı Mehmet Uzun amcasının kızı Zozan ile evlenmiştir. Sosyalist Canip Yıldırım Fransa'da mastır yapmış, dayısının kızı ile evlenmiştir.

  "AŞİRET REFAHI ENGELLİYOR"

  Hal böyleyken toplumun yararına olduğunu düşündüğünüz ya da çağdaş olduğunu düşündüğünüz, ekonomik refah olarak düşündüğünüz adımları atamazsınız. Ayağınızda pranga var. O prangalar aşiret ve aile yapısından kaynaklanan prangalardır"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir