Euro
10.1359
-0.04%
Dolar
8.6418
-0.06%
Altın
486.81
-0.25%
Borsa
1.419
0%
Bitcoin
412.049
-0.41%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Banu Güven: Başbakan Erdoğan'a mektup yazdım

  Banu Güven: Başbakan Erdoğan'a mektup yazdım

  Almanya'da bir panelde konuşan Banu Güven, "Türkiye'de basın özgürlüğü yok. Başbakan'a mektup yazdım" diye konuştu..
  • 17.10.2012 - 11:09

  Banu Güven: Başbakan Erdoğan a mektup yazdım #1

  Almanya'nın Essen kentinde düzenlenen Ruhr Kitap Fuarı kapsamında dün akşam gerçekleştirilen 'Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğü' başlıklı panele davet edilen Banu Güven, bir yandan Türk medyasını, diğer yandan da AKP iktidarını eleştirdi.

  Moderasyonunu Gazeteci Atilla Azrak'ın yaptığı ve Almanca çevirisini ünlü çevirmen Recai Hallaç'ın yaptığı panelde konuşan Banu Güven'i, kalabalık bir davetli grubu izledi.

  Panele, Avrupa Birliği tarafından kısa bir süre önce açıklanan ve Türkiye'yi oldukça eleştiren ilerleme raporu okunarak başlandı.

  "BAŞBAKAN ERDOĞAN'A MEKTUP YAZDIM"

  "Yukarıdan medyaya gelen baskılar var" diyen Banu Güven, "İşten ayrılma durumunda kaldığımda, başbakan Erdoğan'a bir mektup yazarak, bu otosansürden söz ettim" dedi. Güven, kendisine yöneltilen bir soruyu "Kısaca cevabım Türkiye'de ifade özgürlüğü yoktur." şeklinde yanıtladı.

  "BAŞBAKAN CAMİNİN NEREDE YAPILACAĞINA KARAR VERİYOR"

  Banu Güven, İstanbul Çamlıca'da yapılacak cami ve Taksim Meydanı'na yapılacak yeni düzenlemeleri örnek vererek Başbakan Erdoğan'ı, "Bir başbakan cami ya da başka bir anıtın nereye yapılacağını ve kimin yapacağına karar veriyor. Bu yıllarca emek vermiş mimarlar içinde delirtici bir şey. Bunun adı da otoriterliktir. Demokrasiden çok sık söz eden, ama otoriter olan bir iktidar var. Böyle bir Türkiye, Arap ülkelerine model olarak gösterilecekmiş. Ben buradan o Arap ülkelerine, iyi düşünün diye sesleniyorum" sözleriyle eleştirdi.

  BANU GÜVEN: BAŞBAKAN'A MEKTUP YAZDIM

  Banu Güven: Başbakan Erdoğan a mektup yazdım #2

  Banu Güven: Başbakan Erdoğan a mektup yazdım #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir