Euro
10.8223
-0.26%
Dolar
9.2973
-0.36%
Altın
528.91
-0.17%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
598.600
4.27%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C
  Bardakçı: Osmanlı değil Devlet-i Aliyye

  Bardakçı: Osmanlı değil Devlet-i Aliyye

  Murat Bardakçı, Osmanlı Devleti'nin resmi isim olarak kullanılmadığını, devletin resmi isminin asırlar boyunca "Devlet-i Aliyye" yani "Büyük Devlet" olduğunu yazdı.
  • 18.01.2015 - 13:36

  Bardakçı: Osmanlı değil Devlet-i Aliyye #1

  Habertürk yazarı Murat Bardakçı, "Bilen bilmeyen herkes konuşuyor! Osmanlı Devleti’nin resmî adı ‘DEVLET-İ ALİYYE’dir" dedi.

  Bardakçı, söz konusu yazısında Osmanlı Devlet'nin resmi olarak "Devlet-i Aliyye" ismini kullandığını fakat güçsüz olduğu zamanlarda “Osmaniye” kelimesinin de bu isme ilave edildiğini anlattı.

  “Devlet-i Aliyye-i Osmaniye” halini almış olmasına rağmen devletin resmi isiminde değişiklik olmadığının altını çizen Bardakçı, "adı her zaman “Devlet-i Aliyye” olarak kalmıştır" dedi.

  Bardakçı'nın yazısındaki o kısım:

  OSMANLI SÖZÜ GELENEĞİN DEVAMI

  Tarihteki Türk Devletleri, yani Cumhurbaşkanlığı Forsu’nda da yeralan 16 devlet, “Doğu” ve “Batı” Türk Devletleri’nin devamlılık esası dahilindeki yeni şekilleridir. Yıkılan bir devletin yerine derhal yenisi kurulmuş, Türkçe günlük konuşmada devletten bahsedilirken o kurucusunun yahut idarecisi olan hanedanın ismi ile söylenmesi gelenek olduğu için herbiri başka isimler almıştır. “Osmanlı” sözü de bu geleneğin devamıdır, yani devletten kurucusu ve asırlar boyunca idarecisi olan hanedanın adı ile bahsedilmesinin örneğidir.

  RESMİ İSİM, BUDUR!

  İmparatorluk isim olarak daima “Devlet-i Aliyye” terkibini kullanmıştır ama son zamanlarında nâdiren de olsa terkibin sonuna “Osmaniye” kelimesi de ilâve edilmiş ve “Devlet-i Aliyye-i Osmaniye” hâlini almış ama resmî isimde bir değişiklik olmamış, her zaman “Devlet-i Aliyye” olarak kalmıştır. “Osmaniye” sözüne özellikle 19. asrın ikinci yarısından itibaren rastlanır, bazı Türkçe belgelerde de bu şekilde geçer ama uluslararası yazışmalarda ve yabancı memleketler ile yapılan anlaşmaların Türkçe tercümelerinde, yani resmiyette daima “Devlet-i Aliyye” vardır.

  BATI DEVLET-İ ALİYYE DEĞİL TÜRKİYE DERDİ

  Peki, devletin Türkçesi bu şekilde olan ismi yabancı yayınlarda, belgelerde, yazışmalarda, vesairede nasıl geçiyordu?

  Bilmeyenler belki şaşıracaklardır ama Batı dünyası “Devlet-i Aliyye” karşılığı olarak her zaman “Türkiye”yi kullanmıştır! Devletin ismi yazıldığı batı diline göre “Turquie”, “Turkey” yahut “Turchia” veya “Türkei” olmuş, imparatorluktan bahsedildiğinde de “Türk İmparatorluğu” denmiştir.

  MURAT BARDAKÇI'NIN YAZISINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir