Dolar
7.6532
0.2764%
Euro
8.9867
0.079%
Altın
1900.79
-0.6065%
Borsa
1091.18
0.3817%
G. Altın
468.304
-0.2498%
Bitcoin
79939.25
-1.3565%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Barlas: Televizyonu en etkili PKK kullanıyor

  Mehmet Barlas, Sabah'taki yazısında "Televizyonu en iyi kim kullanıyor?" sorusuna PKK'lılar yanıtını verdi.
  • 21.09.2012 - 09:42
  Barlas: Televizyonu en etkili PKK kullanıyor

  Barlas: Televizyonu en etkili PKK kullanıyor #1

  Televizyonun siyaset dünyasındaki etkisine değinen Sabah gazetesi basyazarı Mehmet Barlas, Türkiye'de bu işi en iyi teröristlerin yaptığını söyledi.

  "Televizyonun siyaset dünyasında ne kadar etkili olabileceğini önce Amerikalılar gördü" cümlesiyle başladığı yazısında Barlas ABD'de başkanlık seçimlerinden başlayarak Vietnam Savaşına kadar televizyonun etkilerinden söz ettiği yazısında konuyu kendi öznel koşullarındaki Türkiye'ye getirdi:

  KÖPRÜYÜ SATTIRMAM

  "Tabii ki her ülkenin kendine özgü sosyo- politik özellikleri ve neticede farkları vardır. Ama "Bilişim Çağı"nın ve televizyon benzeri medyaların birbirlerinden farklı toplumları da aynı biçimde etkiledikleri inkâr edilemez. 12 Eylül askeri rejimi ertesindeki ilk genel seçim (1983-6 Kasım) kampanyasında "Köprüyü sattırmam" diyerek TRT'nin tek kanalındaki tartışmada öfkeli çıkış yapan Halkçı Parti lideri Necdet Calp'ın karşısında ANAP'ın kurucusu Turgut Özal'ın gülümseyerek "Satarım efendim" demesinin yarattığı etkiyi unuttunuz mu?

  EVREN'İN KONUŞMASI

  Veya Evren seçime üç gün kala bir televizyon konuşmasıyla ANAP'a ve Turgut Özal'a çatmasaydı, sonuç böyle olabilir miydi? Şu anda gündemde acil bir seçim yok. Televizyonu hangi siyasi liderin nasıl kullandığını seçim sonuçlarına bakarak ölçebilmemiz için vakit erken. Ancak PKK'nın terör eylemlerinin televizyon haberlerinde veriliş biçimlerine ve bunların toplumdaki yansımalarına bakarak, televizyonu en etkili kullananların teröristler olduğunu söyleyebiliriz.

  GÜNDEMİ TERÖRİSTLER BELİRLİYOR

  Televizyonların haber içerikleri ile, terör eylemleri sade Güneydoğu coğrafyasında değil tüm ülke düzeyinde etkili olmaktadır. Terör Türkiye coğrafyasının televizyon bulunan bütün evlerini vurmaktadır. Ve siyasetin gündemini siyasetçiler ve yöneticiler değil, adeta teröristler belirlemektedir. Kısacası bilişim çağının global gerçeklerinin dışında kalmak, hiçbir toplum için mümkün değildir.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir