Euro
15.2530
0.06%
Dolar
13.4330
0.06%
Altın
794.7340
-0.13%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
570.650
-1.79%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  Başbakan'a Fatih Altaylı desteği

  Kürsüden söylemeyip patronu arasa daha mı iyiydi!
  • 14.08.2012 - 14:40
  Başbakan'a Fatih Altaylı desteği

  Başbakan a Fatih Altaylı desteği #1

  Başbakan, eşi Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Myanmar ziyaretini eleştiren gazetecileri geçtiğimiz gün sert bir dille uyarmıştı. "Medya patronlarına sesleniyorum: Bu adamlara nasıl köşe yazdırıyorsunuz "diyen Erdoğan'a hedef gösterdiği için gazetecilerden oldukça ağır eleştiriler gelmişti. Ancak Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde, olaya bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşarak Başbakan'ın bu tutumunu "delikanlıca" bulduğunu söylemiş. "Kürsüden söylemeyip patronu arasa daha mı iyiydi" diyen Altaylı, Erdoğan'ın bu tutumunu son derece olağan karşıladığını dile getirdi.

  İşte Altaylı'nın o yazısı:

  Başbakan'ın Cüneyt Özdemir 'i veya bir başka gazeteciyi "kürsüden", herkesin önünde eleştirmesini, suçlamasını "normal" buluyorum.

  BAŞBAKAN DUYDUĞUM EN İYİ HATİP

  BAŞBAKAN Erdoğan'ın AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın cumartesi akşamı verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmayı duymayanınız kalmadı herhalde. Uzun bir konuşmaydı aslında. Başbakan Erdoğan, hayatımda canlı canlı duyduğum en büyük hatip. İnanılmaz bir hitabet performansı var. Kelimelerle oynuyor, dans ediyor. Sesini yükseltiyor, alçaltıyor, fısıldıyor, bağırıyor. Yumuşatıyor, sertleştiriyor. "Bölükbaşı müthiş hatip" falan derlerdi. Dinlemedim. Belki o da iyidir ama Erdoğan gibisini görmedim.

  BEN GARİPSEMEDİM MYANMAR GEZİSİNİ

  Uzun konuşmadan duyduğunuz, bildiğiniz bölüm Erdoğan 'ın sık sık, daha doğrusu hep yaptığı gibi medyaya çaktığı bölüm oldu büyük ihtimalle. Erdoğan bu kez isimsiz ama "adres vererek" medyayı ve bazı gazetecileri suçladı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Myanmar gezisini eleştirenlere kükredi Başbakan. Pek çok yazar bu konuda eleştiri yöneltmişti Davutoğlu'na. Davutoğlu'nu başından beri eleştiren ben hariç! Çünkü garipsememiştim Myanmar gezisini.

  EN NET ELEŞTİRİYİ CÜNEYT ÖZDEMİR YAPTI

  Ama eleştirenler boldu. Ama gözler bir anda Cüneyt Özdemir 'e döndü. Çünkü en net, en açık eleştiriyi o yazmıştı galiba. Ve pek çok kişi Başbakan'ı eleştirdi, "bir gazetecinin kovulmasını istemekle" suçladı. "Cüneyt'in kellesi ne zaman gider?" tartışmaları başladı. Ben ise tam aksini düşünüyorum. Başbakan'ın Cüneyt Özdemir 'i veya bir başka gazeteciyi "kürsüden", herkesin önünde eleştirmesini, suçlamasını "normal" buluyorum.

  BAŞBAKAN'IN YAPTIĞI DELİKANLICA

  Gazeteciler iktidarı eleştirebiliyorsa, iktidarlar veya iktidar sahipleri de gazetecileri açık açık eleştirebilir. Bence asıl tehlikeli olan, başbakanların böyle işleri "açıkça" değil "gizlice" yapmalarıdır. Erdoğan, kürsüden Cüneyt'i suçlayacağına, Cüneyt'in işverenini arayıp veya aratıp "Bu arkadaşı işten çıkarın" deseydi kimsenin ruhu duymaz, haberi bile olmaz, Cüneyt Özdemir durduk yerde işsiz kalabilirdi. Bana böylesi "daha delikanlıca" geliyor. Her iki taraf için de!


  Görüş Bildir