Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.4264
0.82%
Dolar
18.074
0.70%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
427.303
-0.65%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Berlinale'nin onur ödülü Wim Wendersin oldu

  Almanya'nın başkenti Berlin devam eden 65. Uluslararası Film Festivali (Berlinale) kapsamında yönetmen Wim Wenders'e, "Onur" ödülü verildi.
  • AA
  • 13.02.2015 - 16:14
  Berlinale'nin onur ödülü Wim Wendersin oldu

  Berlinale nin onur ödülü Wim Wendersin oldu #1

  Wenders, Berlinale Palast'daki sinemada düzenlenen törende, ödülünü festivalin direktörü Dieter Kosslick'ten aldı.

  Brezilyalı yönetmen Walter Salles, ödül verilmeden önce yaptığı konuşmada, Wenders'in, "tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri" olduğunu belirterek, "Wim Wenders bize sinema yapma konusunda sadece ahlaki pusulayı değil, aynı zamanda estetik ve içerik pusulasını da öğretti" dedi.

  ÖDÜLÜ ALDI

  Wenders de ödülü aldıktan sonra Kosslick'e, yönettiği filmlerde rol alanlara, birlikte çalıştığı kişilere, kendisine yardımcı ve destek olan herkese teşekkür etti.

  "KOMEDİ FİLMİNE CESARET EDEMİYORDUM"

  Wenders, tören öncesinde düzenlenen basın toplantısında da bir komedi filmi çekmeyi hayal ettiğini söyledi. "Şimdiye kadar cesaret edemedim ve bunu yapamayacağımı düşündüm" diyen Wenders, "Yapabileceğin en zor iş odur. Ancak belki bu arada yeterince yaşlı ve deneyimli oldum" değerlendirmesinde bulundu.

  Festival Direktörü Dieter Kosslick de Wenders ile saygın ve çağdaş bir yönetmeni onurlandırdıklarını belirterek, Alman yönetmenin, film yapımcısı, fotoğraf sanatçısı ve yazar olarak çok yönlü çalışmalarıyla insanların film hafızasını şekillendirdiğini ifade etti.

  DAVETLİLER

  Törene, kültürden sorumlu Devlet Bakanı Monika Grütters, "Die Toten Hosen" müzik grubunun üyeleri, Wenders'in filmlerinde yer alan bazı oyuncular, arkadaşları ve çok sayıda davetli katıldı.

  BU YIL GÖSTERİMİ YAPILAN FİLMLER

  Berlinale kampsamında bu yıl Wenders'in 10 filmi gösteriliyor. Berlinale'de bu yıl yarışma dışı gösterimi yapılan, "Every Thing Will be Fine" adlı üç boyutlu filmin yönetmeni Wenders, "Paris, Teksas", "Der Himmel über Berlin", "The Million Dollar Hotel" gibi filmler için uluslararası alanda ödüller almış, son olarak "The Salt of the Earth" filmi Oscar'a aday gösterilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir