Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  İbrahim Şahin: Alaeddin Yavaşça'nın hayatı belgesel olacak

  Ünlü bestekar Alaeddin Yavaşca'yı ziyaret eden TRT Genel Müdürü Şahin, bestekarın hayatının belgesel yapılacağını söyledi. Şahin, vefa içeren bu yaklaşımıyla ünlü bestakara duygu dolu anlar yaşattı.
  • 22.06.2014 - 22:28
  İbrahim Şahin: Alaeddin Yavaşça'nın hayatı belgesel olacak

  İbrahim Şahin: Alaeddin Yavaşça'nın hayatı belgesel olacak #1

  TRT'yi eskinin izlenmeyen devlet kanalı imajından kurtarıp 14 kanallı dev bir medya kuruluşu haline getirerek özel kanallarla ciddi bir yarışın içine sokan İbrahim Şahin bu kez de Alaeddin Yavaşça için belgesel sözü verdi.

  İbrahim Şahin, hekim ve bestekar Alaeddin Yavaşca'yı Maçka'daki evinde ziyaret etti ve ziyaretin gecikmiş bir ziyaret olarak değerlendirilebileceğini aktararak, Yavaşca'nın "Devlet Sanatçısı" unvanı ile "Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" ve "TBMM Üstün Hizmet Ödülü"ne layık görüldüğünü anımsattı. 

  İbrahim Şahin: Alaeddin Yavaşça'nın hayatı belgesel olacak #2

  ''HAYATIMDA EN MUTLU OLDUĞUM GÜNLERDEN BİRİ BUGÜN''

  Yavaşca'nın genç nesile örnek olduğunu dile getiren Şahin, eserlerine sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Alaeddin Yavaşca ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Bu yaşa gelmiş bir insan için bundan daha güzel bir şey olamaz. Sizlerle beraber olmak, çeşitli yaştan güzel insanlarla birlikte olmak çok güzel. 88 yıllık hayatımda en mutlu olduğum günlerden biri bugün" diye konuştu.

  ''BU KADAR ÜRETKEN İKİNCİ BİR BESTEKAR BULAMAZSINIZ''

  Türk Sanat Müziği'nin konuşulduğu ziyarette Yavaşca, 20. yüzyılda Sadettin Kaynak fırtınası estiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Çok kısa bir hayatı oldu ama kısa hayat içerisinde bine yakın eser vermiştir. Bu kadar üretken ikinci bir bestekar bulamazsınız. Zeki Arif de bunların içerisinde üstün vasıflara sahip bir insandı. İnsan olarak da insan-ı kamil olarak da hepimizce malumdur. Sadettin Kaynak sadece müzisyen değildir, büyük hocadır, vaizdir. Ramazan aylarında büyük camiler onun vaazları nedeniyle dolardı. Onlar tek yönlü değildi. O bestekarlar artık bu toplumda yetişmiyor."

  ''YAVAŞCA'NIN HAYATI BELGESEL OLACAK''

  Ziyaret esnasında TRT Genel Müdürü Şahin, Yavaşca'nın hayatının belgesel  yapılması konusunda gerekli talimatları vereceğini aktararak, ziyaretlerinin bir amaca ulaşmasından mutluluk duyacağını dile getirdi.

  TRT Müzik Daire Başkanı Deniz Çakmakoğlu ve TRT Müzik Kanal Koordinatörü İsmail Güngör'ün de katıldığı ziyarette Şahin, Yavaşca'ya "TRT Nostaljik Radyo"su takdim ederken, Yavaşca da Şahin'e kendi adına bastırılan iki kitabı imzalayarak hediye etti.

  Görüş Bildir