Euro
10.3589
0.16%
Dolar
8.6241
0.1%
Altın
503.98
0.39%
Borsa
1.431
-0.78%
Bitcoin
332.659
-3.24%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C
  Birand: Gelin kim gazeteci kim değil kararlaştıralım

  Birand: Gelin kim gazeteci kim değil kararlaştıralım

  Mehmet Ali Birand, tutuklanan gazetecilerle ilgili tepkisini bugünkü köşe yazısında belirtti.
  • 10.03.2012 - 06:12

  Birand: Gelin kim gazeteci kim değil kararlaştıralım #1

  Mehmet Ali Birand, Posta gazetesindeki bugünkü köşe yazısında tutuklanan gazeteciler ile ilgili polemiğe değindi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın KCK tutuklamaları ile ilgili olarak "sarı basın kartları yok" diye eleştirmesi üzerine Birand da o gazetecileri savundu.

  İşte Birand'ın bugünkü yazısı...

  Gelin, kim gazeteci kim değil kararlaştıralım...

  Yine azarı medya işitiyor. Başbakan, KCK tutuklamaları arasında kaybolan gazetecilerin "Sarı basın kartlı gazeteci olmadıklarını" söyledi. Peki gazeteci kimdir? İlla ki basın kartı olması mı gerekiyor? Gelin bu çarpıklıkları artık değiştirelim, kimin ne olduğunu saptayalım. Bu görevi de Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verelim.

  Başbakan, KCK tutuklamaları arasında karambole gidip tutuklanan veya yazdıkları haberlerden dolayı içeri alınanların "Sarı kartlı basın mensubu olmadıklarını" söyledi.

  HAKLI OLARAK İTİRAZ ETTİLER

  Fatih Altaylı ve Aslı Aydıntaşbaş haklı olarak itiraz ettiler. Sarı basın kartı olmadan da gazetecilik yapan çok kişi var. Benim de basın kartım yok ve gazetecilik yapıyorum.

  Eğer kişi teröre yataklık yapmıyor, propagandasını yaymıyor, bomba imal etmiyor, insan öldürmüyorsa, istediği gibi fikirlerini yazabilir. Hatta PKK' nın politikalarını dahi savunabilir. O kişilere de "Siz gazeteci değilsiniz" diyemeyiz. Sarı basın kartı olup olmamasına göre meslek tanımı yapamayız.

  BAŞBAKAN VERİP VERİŞTİRİYOR

  Aslı, yazısında çok doğru bir tespitte bulunmuş. Başbakan' ın, bilgi veren bürokratlar tarafından yanıltıldığına dikkat çekmiş. Tabi, Adalet Bakanlığı olsun, İçişleri Bakanlığı olsun, başka türlü hareket edemezler. "Sayın Başbakan'ım bunlar PKK' yı destekliyorlar" dediler mi akan sular duruyor. Başbakan da verip veriştiriyor.

  AK PARTİ'YE YAKIŞTIRAMIYORUM

  Bu yaklaşım yeni de değil. Kendimi bildim bileli, resmi ideolojiye ters düşen gazeteciler daima kovalanmış, avlanmışlardır. Eskilerde doğal karşılardım da AK Parti' ye hiç yakıştıramıyorum.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir