Euro
9.3638
0.13%
Dolar
7.8054
-0.11%
Altın
444.76
-1.06%
Borsa
1.287
-3.12%
Bitcoin
144.503
2.02%
12ºC
İstanbul
Bulutlu 12 C

  Birand Öcalan iddiasında ısrarlı

  Birand, çok tartışılan iddiasın Samanyolu ekranlarında yineledi.
  • 04.12.2012 - 16:53
  Birand Öcalan iddiasında ısrarlı

  Birand Öcalan iddiasında ısrarlı #1

  Samanyolu Haber'de 'Haber Ekranı' programının canlı yayın konuğu olan Mehmet Ali Birand, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

  DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASI

  Dokunulmazlıkların kaldırılmasının daha büyük sorunlar açacağını belirten Birand, "Evet vekiller yasaya aykırı hareket ederek dokunulmazlıklarını kullandılar. Evet kamuoyunda da bir tepki var ama dokunulmazlıkların kaldırılması Türkiye 'yi ve bölgeyi çok karıştırır' dedi. Bu tarz bir kararın terör örgütü PKK 'nın da işine geleceğini ifade eden Birand, 'Bence bu PKK'nın da istediği bir şey olur. Çünkü PKK kendi kamuoyuna 'Bakın bu iktidar bizim siyasi temsilcilerimizle bile görüşmek istemiyor' propagandasını yapacaktır. Arkasından da gösteriler ve otomobil yakmalar başlayacaktır" ifadelerini kullandı.

  Birand Öcalan'la ilgili iddiasını yineledi

  Birand Öcalan iddiasında ısrarlı #2

  "BAŞBAKAN GERİ ADIM ATMASINI BİLİR"

  Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda acele davranılmaması gerektiğini savunan Birand, Başbakan Erdoğan'ın bu adımdan vazgeçebileceğine de işaret ederek "Başbakan görüşleri kabul edilmeyince geri adım atmasını bilen bir insandır. Umarım bu sefer de o sağduyuyu gösterir. Şimdi biz önemli bir süreçten geçiyoruz. Daha fazla germenin bir ilgisi yok. Başbakan 'ın biraz daha beklemesinde yarar var' ifadelerini kullandı. Kararın PKK'nın işine geleceğini tekrarlayan Birand, 'PKK hem kendi kamuoyuna hem de yurtdışındaki kamuoyuna propaganda yapacaktır. Dış dünyada imajımız zedelenecektir" şeklinde konuştu.

  "ÖCALAN CEZAEVİNDEN ÇIKACAK"

  Öte yandan 'Öcalan cezaevinden çıkacak' açıklaması hakkında da konuşan Birand, dünyadaki örneklere bakıldığında bu tarz bir gidişatın olduğunu ve sonunda anlaşmaya varıldığını söyledi. Örnek süreçlere bakıldığında bir gün Kürt sorunun çözümü için önce silahların bırakılabileceğini sonra ise Öcalan'ın serbest bırakılabileceğini ifade eden Birand, 'Bu gidiş o gidiştir' dedi. Bu sürecin ne zaman tamamlanacağı konusunda ise bir tarih veremeyen Birand, "Bunlar gerçekleştiğinde Kürt sorunu çözülecektir. Bu artık terör konusunun bitmesi demektir. Zaman alacaktır ama o noktaya varılacaktır" diye ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir