Dolar
7.6631
0.0104%
Euro
8.9563
-0.2483%
Altın
1901.8
0.0842%
Borsa
1096.16
0.8399%
G. Altın
469.105
0.1532%
Bitcoin
80660.97
-0.8307%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Birand'ın rating isyanı: İçime sindiremiyorum

  Mehmet Ali Birand RTÜK ve TNS'ye isyan etti: "Bırakın şu şark kurnazlığını..."
  • 25.09.2012 - 11:59
  Birand'ın rating isyanı: İçime sindiremiyorum

  Birand ın rating isyanı: İçime sindiremiyorum #1

  Ratingleri yükseltmek için ana haber, haber ve spor programlarının Jenerik oyunuyla bölünmesini eleştiren Mehmet Ali Birand, RTÜK ve TNS'yi de uyardı...

  Birand, eleştirilerini kanald.com.tr'de yazdı:

  "AYIPTIR, BIRAKIN ŞU ŞARK KURNAZLIĞINI..."

  Geçen hafta çok sevinmiştik. Yeni rating ölçme şirketi işe başlayınca ümitlerimiz artmış ve ben de bu sütunlarda övgü dolu bir yazı yazmıştım. Nedeni de, TNS'in bir süredir bazı Ana Haber, Haber ve Spor Programları ve diğer programları Jenerik oyunuyla bölmek ve suni şekilde reyting yükseltme çabalarına sırt dönmüş, gerçek ratingleri yansıtmıştı.

  "ESKİ UYGULAMAYA GERİ DÖNDÜLER"

  Bu doğru yaklaşım sadece 1 hafta sürebildi. Anlaşılan bazı kanallardan gelen baskıya onlar da dayanamadılar ve kendi kendini aldatmaktan başka bir işe yaramayan eski uygulamaya geri döndüler. Beni asıl, 5 büyük kanalın Ana Haberleri ilgilendiriyor. Bu garabeti, galiba 2010 yılıydı, önce Show TV başlatmış, onu hemen iki gün sonra Star izlemişti. Beni asıl şaşırtan, uzun süre ilkeli tutumunu sürdüren ATV ve FOX haberin de sonunda bu kervana katılmaları oldu.

  "TAMAMEN EGO TATMİNİ"

  Kanal D, 2005'te benim gelişimden bu yana, Ana Haberin ne saatiyle oynadı, ne jeneriğiyle. Bu kanalın genel politikası zaten, hiçbir programın kendi içinde jenerikle bölünmesine izin vermiyor. Siz farkında bile olmuyorsunuzdur. Dikkat eden görebilir. Bugün, Show-ATV-Star-Fox Ana Haber ekrana geldiklerinde (18.30-19.00 arası) önce Haberlerine başka isim koyuyorlar. Kimi Sıcak Gündem, kimi Günün Olayı veya Haber Gündem. Zira o saatlerde henüz seyirci fazla olmadığı için ratingler de genelde düşük oluyor. Seyircinin arttığı 19.20-19.25 arasında da, Ana Haber Jeneriğini döndürüyorlar. Oysa başından itibaren Haber bülteni yapıyorlar. Ancak Sonuçta da, piyasaya dağıtılan (Barometre) 100 program listesinde ön sıralara çıkıp "Başarılı olan biziz" diyebiliyorlar. Hele bazı spor programları 10 defa bölüyor (!) kısa süreli olunca listede yukarı tırmanıyorlar. O zaman, durumun farkında olmayan internet siteleri övücü yazılar yazıyorlar. Yani tamamen ego tatmini.

  "KANALLAR HALKI ALDATIYOR"

  Aslında tam bir komedi yaşanıyor. Resmen kendi kendini aldatmaktan başka birşey değil. Tam bir yalan rüzgarı. Bu anormalliği kimse düzeltmiyor veya düzeltmek istemiyor. Tüm profesyoneller, reklamcılar, herkes şikayet edip ayıplıyor, ancak tutum değişmiyor. Hatta, etrafa garip cezalar dağıtma şampiyonu RTÜK dahi "Ana Haber bölünmez" ilkesini uygulayamıyor. Herhalde birilerini rahatsız etmekten korkuyor veya görmezden geliyor. Bu durumdan mağdur olduğumuzdan dolayı şikayet etmiyorum. Kanal D Ana Haber, jeneriklerini nerede döndürülerse döndürsünler yine kendi saatleri içinde 1 inci oluyor. Rahatsızlığım, toplumun güvenini kazanması gereken "Biz doğruyu söyleriz" diyen kanalların halkı aldatmasından kaynaklanıyor.

  "İÇİME SİNDİREMİYORUM"

  Açıkçası, içime sindiremiyorum. Şimdiden uyarıyorum, eğer bu gidişe bir son verilmezse, yarın hemen her program, “Mahallenin tek aptalı ben miyim?” diye bölmeye başlayacak ve BAROMETRE arap saçına dönecek, işin içinden çıkılamayacak. TNS ile iyi birşey yapalım diyenler, pişman olacaklar.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir