Dolar
7.2151
-1.6708%
Euro
8.4695
-1.6969%
Altın
1922.38
-5.1879%
Borsa
1110.05
3.2105%
G. Altın
445.749
-6.8345%
Bitcoin
82405.71
-5.3892%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Cumhuriyet'ten iki yazar istifa etti

  Gazetenin yeni sözleşme teklifini kabul etmeyen Birgit ile Ergülen gazeteyle yollarını ayırdı..
  • 14.01.2013 - 13:09
  Cumhuriyet'ten iki yazar istifa etti

  Cumhuriyet ten iki yazar istifa etti #1

  Yakın dönemde peş peşe yazarlarının istifa ettiği Cumhuriyet gazetesinde sular durulmuyor. Son olarak biri 17 yıllık, diğeri 16 aylık iki yazarın daha gazeteyle yolları ayrıldı.

  Gazete yönetimi mali sıkıntı içinde bulunduğunu belirterek, gazeteye dışarıdan yazı gönderenlerin ücret almadan yazılarını sürdürmelerini isteyen bir mektubun yanı sıra bu yazarlarla sözleşmelerin aynı doğrultuda yenilenmesini istedi.

  ORHAN BİRGİT ARTIK YOK

  Yeni sözleşmeyi kabul etmeyen Orhan Birgit ile Haydar Ergülen'in gazeteyle yolları ayrıldı.

  65 yıldır profesyonel gazetecilik yaptığını ifade eden Orhan Birgit Cumhuriyet yönetimine özveri yapılacaksa bunun herkes için geçerli olması gerektiğini bir gazetenin binasında oturmakla dışarıdan yazı göndermenin bugünkü teknik koşullar açısından farkı bulunmadığını bildirdi.

  Birgit ayrıca geçen yıla kadar gazetenin yönetim binasında var olan odasının genel yayın yönetmeni tarafından muhabirler için boşaltılmasının istendiğini de hatırlattı.

  AÇIK MEKTUP

  Haydar Ergülen ise bugün yayımlanan "Üvey Sayfa" başlıklı yazısıyla okurlarına veda etti. Ergülen yazısını şu satırlarla bitirdi:

  "Cumhuriyet'te de 16 ay önce yazmaya başlamıştım, şu artık açmasam da yanımda taşısam dediğim Açık Mektup'la. Onun defterini birileri dürmeden ben dürsem iyi olacak galiba! Böyle oradan oraya mektup da yıpranıyor zarf da eskiyor. Eh eskiye rağbet olmuyor işte. N'apalım! Hoşça kalın."

  ÇALIŞANLAR EYLEM YAPMIŞTI

  Gazetede yaşanan mali sıkıntıya ilk tepki çalışanlardan gelmiş, İstanbul merkez ve Ankara büro çalışanları yaptıkları eylemle maaşlara zam yapılmamasını protesto etmişlerdi.

  DAHA ÖNCE DE 3 YAZAR GİTMİŞTİ

  Geçtiğimiz hafta da gazetenin 17 yıllık yazarlarından Turgay Fişekçi'nin yanı sıra İnci Aral ve Kürşat Başar yazılarına son verme kararı almıştı. Yine geçen hafta yazılarına son verilen gazetenin 20 yıllık sinema yazarı Sungu Çapan ise Kültür Servisi'nin şefi Celal Üster'in müdahalesi üzerine gazeteye dönmüştü.

  Görüş Bildir