Euro
15.1247
-0.96%
Dolar
13.3421
-0.96%
Altın
792.43
-0.15%
Borsa
2005
-0.30%
Bitcoin
481.439
-2.62%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C

  Düşürülen Türk uçağı dünya basınında

  Suriye'nin düşürdüğü Türk savaş uçağı haberi dünya basınında da geniş yer buldu.
  • 23.06.2012 - 12:09
  Düşürülen Türk uçağı dünya basınında

  Düşürülen Türk uçağı dünya basınında #1

  Amerikan basını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamaya geniş yer ayırırken, aynı zamanda, Suriye tarafından yapılan açıklamalara de yer verildi.

  Türkiye'nin bu konuda nasıl bir yol izleyeceğinin, konuyu NATO'ya taşıyıp taşımayacağının henüz belli olmadığı belirtilen yazılarda, ancak bu son gelişmeninSuriye ile Türkiye arasında bozulan ilişkileri daha da kötüleştirileceği yorumları yapıldı.

  LA TIMES: SURİYE'DEKİ KRİZİN SINIR ÖTESİ POTANSİYELİ

  Los Angeles Times, ''son gelişmelerin Suriye'deki krizin sınırlarının ötesine geçme potansiyelini ortaya çıkardığı ve Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin daha da bozulması riski yarattığı'' yorumunda bulundu.

  NEW YORK TIMES: İLİŞKİLERİN KÖTÜLEŞMESİNDEN SONRA İLK KEZ

  New York Times, ''Türkiye ile Suriye'nin arasının geçen yıldan itibaren kötüleşmesinden sonra, ilk kezSuriye ordusunun bir Türk askeri uçağını düşürdüğünü'' belirtti.

  FOXNEWS: TÜRKİYE HOŞGÖRÜ GÖSTERMEM DEMİŞTİ

  FoxNews, ''Türkiye'nin bu konuda nasıl harekete geçeceğinin net olmadığını ama daha önceSuriye'nin, sınırındaki bir mülteci kampına ateş açmasından sonra Türkiye'nin, güvenliğini ihlal edecek hiçbir eylemi hoşgörü göstermeyeceğini belirttiğini'' yazdı.

  WASHINGTON POST: İSYAN, ULUSLARARASI SİLAHLI ÇATIŞMAYA DÖNÜŞÜYOR

  The Washington Post, ''olayın bölgedeki gergin havayı gözler önüne serdiğini'' belirterek, ''Suriye'deki isyanın, birçok kesimce, Suriye sınırlarının dışına yayılacağından, komşu ülkeleri işin içine çekeceğinden ve belki de daha geniş boyutlu uluslararası askeri müdahaleye neden olabileceğinden korktuğu bir silahlı çatışmaya dönüşmekte olduğu'' yorumu yaptı.

  CNN:ABD SAVUNMA BAKANLIĞI, "YARDIM ETMEK İSTİYORUZ AMA ÇOK UZAK" DEDİ

  CNN televizyonu da ABD Savunma Bakanlığı'ndan ismi açıklanmayan bir yetkilinin, Başbakan Erdoğan başkanlığında düzenlenen güvenlik toplantısının öncesinde, CNN'e verdiği demeçte, ''talep gelmesi halinde arama ve kurtarma çalışmalarına katkı sağlayabileceklerini, ancak olayın meydana geldiği bölgenin, kısa zamanda yardım götürebilecek yakınlıkta imkanlara sahip oldukları bir bölge olmadığını'' söylediğini bildirdi.

  ABC: KRİZE KAYGI VERİCİ YENİ BOYUT EKLENDİ

  ABC televizyonu da ''olayın, 'Suriye'nin eski yakın müttefiki' Türkiye'yi de muhtemelen ihtilafın içine çekerek, Suriye'deki krize kaygı verici yeni bir boyut eklediği'' yorumunu yaptı.

  ABD basınında ayrıca, NATO üyesi olan Türkiye'nin Suriye'den kaçan sığınmacılara yardım eli uzattığı,Suriye Halkının Dostları grubunun önde gelen üyelerinden biri olduğu ve Başbakan Erdoğan'ın, sürekli Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in iktidardan çekilmesi gerektiğini belirttiği ve Esed'i sert eleştirdiği gibi hususlardan bahsedildi.


  Görüş Bildir