Euro
10.3247
-1.04%
Dolar
8.8194
-0.53%
Altın
496.45
-0.52%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
382.563
-0.57%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Ekonominin Altın Kalem Ödülleri dağıtıldı

  Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin plaketleri törenle verildi
  • 30.04.2012 - 22:06
  Ekonominin Altın Kalem Ödülleri dağıtıldı

  Ekonominin Altın Kalem Ödülleri dağıtıldı #1

   

  Ekonomi Muhabirleri Derneği tarafından dördüncüsü Hilton Oteli'nde düzenlenen ödül törenine, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve davetliler katıldı.

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, televizyon dalında NTV ''Ekonomi Notları'' adlı programıyla ödül alan Gökay Otyam'a ödülünü verdi.

  Şimşek, ödül töreninde yaptığı konuşmada, gerek Türkiye'de gerekse dünyada malzemesinin çok olması nedeniyle, son yıllarda ekonomi muhabirliği yapmanın heyecanlı olduğunu düşündüğünü söyledi. Son yılların en büyük krizlerinden birinin ve kriz sonrası dönemin yaşandığını kaydeden Şimşek, şöyle devam etti:

  ''Malzeme açısından, yoğun çalışma açısından, çok özgün bir dönem. Türkiye gelişmekte olan bir ülke, sancılarla, yapısal programlarla, yapısal sorunlarıyla çok hızlı değişen bir ülke. Böyle bir ülkede ekonomi muhabirliği yapmak büyük bir fırsat olsa gerek diye düşünüyorum. Heyecan boyutu, işini yaparken bu süreci yaşama da söz konusu. Bu işin zor olduğunu kabul ediyorum.

  Gazeteleri okuduğunuzda gerçekten artık içerik olarak ekonomi muhabirlerinin dünyadaki benzerlerinin ötesinde bir performans ortaya koyduğunu da görüyoruz.''

  Altın Kalem gazete ekonomi haberi dalında Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe ''Kanun 500 bin hektar tarım alanını koruyamadı'' haberiyle, Sabah gazetesinden Metin Can ''Altın suyuna saadet zinciri ve (takip haber) Altın titanına neşter'' haberiyle ödüle layık görüldü. Ödüller, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından verildi.

  Yılmaz, ekonominin bugünkü dünyanın vazgeçilmez gündemi olduğunu belirterek, ''Bir taraftan ekonomimizle, bir taraftan ekonomi gazeteciliğimizle dünyaya örnek olmayı, dünyanın beğenisini toplayan bir ülke olmayı sağladık. Ekonomiyi mikro düzeye kadar takip etmek durumunda olan bir ortamdayız. Mikro ekonomi çok önemli, sahaya inmek çok önemli. Ekonomik potansiyelimizin nasıl canlandığını görmek çok önemli. Bu yolda çaba sarfeden, kamuoyuna, ekonomik birimlere, aktörlere doğru haberi, zamanında, en iyi şekilde ileten bütün muhabirleri tebrik ediyorum.''

  AA MUHABİRİNE ÖDÜL

  Altın Kalem ajans ekonomi haberi dalında Anadolu Ajansı muhabiri Bülent Karaaslan da ''Son Laleyi Kaçıramadılar'' haberiyle ödüle layık görüldü. Ödülü Karaaslan adına, AA muhabiri Leyla Ataman Özel aldı.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ödülü verirken, şeffaflığın gücünü, hem kamu hem özel sektörün kullanmak durumunda olduğunu ifade ederek, ''Ekonomi muhabirlerini tebrik ediyorum, ödül alan almayan bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyorum'' dedi.

  Radyo dalında TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu'ndan Ercan Baysal ve TRT Ankara Radyosu'ndan Falih Akıcı ödüle layık görüldü.

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ödülü verirken yaptığı konuşmada, ödül alan ya da almayan herkesi tebrik ederek, ''Biraz önce Maliye Bakanımıza da söyledim, ekonominin iyiye gittiğini böyle bir törene 4 bakanın gelmesinden belli. Yüzümüzün akıyla buradayız. Sizlere Mevlana'nın bir sözüyle seslenmek istiyorum, 'Günlerini say, servetini say, büyüklerini say ama yerinde sayma' Hamdolsun Türkiye yerinde saymıyor'' dedi.

  Yerel medya dalında Mete Tamer Omur Hürriyet Ege ''Yemek Pişirip Salyangoz Üret'' konulu haberle ödüle layık görüldü.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ödülü verirken yaptığı konuşmada, 2001'den sonra krizi yönetirken, dernek aracılığıyla yaptığı basın toplantısını hatırlatarak, EMD'nin bu ülkede her zaman önemli görev üstlendiğini, krizi yönetirken, EMD'den çok yararlandıklarını söyledi.

  Özden Alpdağ özel ödülünü CNBC-E ve Bloomberg HT'ye veren Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, EMD'nin 25. yılını tebriK ettiğini belirterek, hem bankası hem de Bankalar Birliği adına güzel haberler yapılması dileğinde bulundu.

  25. yıl özel ödülü ise EMD Kurucu Yönetim Kuruluna verildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir