Petrol
96.4
-0.15%
Euro
18.2293
-0.17%
Dolar
18.0775
-0.01%
Altın
1.019
-0.18%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
416.272
-2.10%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Emin Çölaşan'dan çok tartışılacak yazı

  Emin Çölaşan'dan çok tartışılacak yazı

  Çölaşan bugünkü köşesinde bir okurundan gelen fotoğrafı yayınladı.
  • 10.12.2011 - 11:57

  Emin Çölaşan dan çok tartışılacak yazı #1

  Emin Çölaşan, Sözcü gazetesideki köşesinde yine çok tartışılacak bir yazıya imza attı. Yazısında Gaziantep'ten bir okurun gönderdiği fotoğrafı yayınlayan Çölaşan, hükümete ve Gülen Cemaati'ne yüklendi...

  Emin Çölaşan dan çok tartışılacak yazı #2

  İşte Çölaşan'ın o yazısı...

  SIKMABAŞ İLKÖĞRETİMDE

  SEVGİLİ okuyucularım, AKP hükümeti bu ülkedeki tüm değer yargılarını, anayasa ve yasa hükümlerini delmeyi tek taraflı sürdürüyor. Hepimiz biliyoruz:
  Kamuda, lise ve ilköğretim okullarında türban, başka bir deyişle sıkmabaş kesinlikle yasaktır.
  Eğitim Bakanlığının okullardaki görevliler ve ilköğretim okullarındaki kız öğrencilerin kılık kıyafetiyle ilgili yönetmeliğinin 10. maddesi aynen şöyle:
  "Kız öğrenciler siyah önlük giyerler, beyaz yaka takarlar. Okul içinde baş açık olur..."

  Galeri için tıklayın

  ŞERİATÇI DERNEK OKUL YÖNETİMİNİ VE ÖĞRETMENLERİ TEHDİT ETTİ

  Şimdi bazıları, bırakın liseleri de bir yana, ilköğretim okullarında bu yasağı deliyor. İşte size Gaziantep'ten bir okuyucumun dün gönderdiği mesaj:
  "İlköğretim okullarımız 19 Eylül günü açıldı. O günden bu yana Gaziantep'te bazı ilköğretim okullarında, küçük kız öğrencilerin derslere türbanla girmesi için baskılar başlatıldı. Şeriatçı bir derneğin (İsim veriyor ama açıklamıyorum) mensupları oldukları polis tarafından belirtilen öğrenci velileri, kızlarının okulda örtülü olmasını istiyordu.
  Okul idareleri o velilere bunun yasa ve yönetmelikler uyarınca mümkün olmadığını günlerce anlattılar. Ancak bu iktidar döneminde bir açık vermemek için, durumu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de sordular.
  Müdür Ekrem Serin bu öğrencilerin okula alınmasını, ancak okul kütüphanesinde bekletilmesini bildirdi, ilk gün böylece okula alındılar ama derse sokulmadılar.
  Bazı veliler ise bu karara itiraz ettiler, bunların okula alınmasına karşı çıktılar.
  Valilik de yazı yazıp okullara gönderdi ve bu öğrencilerin türbanla derse girmesini yasakladı.
  Şeriatçı dernek üyeleri bundan sonra okul yönetimlerini ve öğrencileri derse almayan öğretmenleri telefon ve internet yoluyla tehdit etmeye başladı. Öğretmenlerin yolu kesildi, okula giriş çıkışlarda tacizler başladı. Bu olaylar konusunda savcılığa başvuruda bulunuldu.
  Şeriatçı derneğin 30'a yakın avukatları, müdür ve öğretmenlerin çevresini kuşatıp 'Bu yaptıklarınızın hesabını verecekseniz' diye tehditler savurdu.
  Düzenlenen tutanaklar ilgili makamlara gönderildi.

  İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TÜRBANLI KIZLARIN OKULA ALINMASINI EMRETTİ

  Bütün bu yaşananlara karşın, İl Milli Eğitim Müdürü okul müdürlerini makamına çağırıp, türbanlı kız öğrencilerin sınıflara alınmasını emretti.
  Bu durumda bizim saptayabildiğimiz Gaziantep merkezde sekiz ilköğretim okulunda örtülü kızlar artık sınıflara girip ders görmeye başladı!
  Bu ilköğretim okullarından bazıları: Pakize Kemal Öğücü, Gazikent, 24 Kasım, Mehmet Erdemoğlu, Malazgirt, Samiye Teymür...
  Bunlar genelde uzak semtlerin okulları. En geç bir ay içerisinde mahalle baskısı nedeniyle, kız öğrencilerin yüzde 90'ı okula örtülü gelmeye başlayacak. Sonra okulların kız-erkek olarak ayrılması gündeme gelecek, kızlara bayan öğretmen istenecek.
  İl Milli Eğitim Müdürü böyle bir emri nasıl verdi? Madem bunlar okula alınacaktı, üç aydan beri okul yönetimlerinin ve öğretmenlerin böyle yıpratılmasına nasıl göz yumuldu?

  BU EYLEM YOL OLACAK, TÜM TÜRKİYE'YE SIÇRAYACAK

  Herkes dikkat etsin, bugün Gaziantep'teki eylemler yol olacak, sonra bunlar bütün Türkiye'ye sıçrayacak. Cumhuriyet ilkeleri böyle tek tek yok edilecek."
  Okuyucum, yazdıklannı belgelemek amacıyla iki ayn okuldan dün çekilen resimleri de göndermiş.
  Dahası, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü dün bütün ilköğretim okullarına (resmi yazıyla değil), e-posta ile her okulda kaç sıkmabaş öğrencinin olduğunu sormuş.
  İlköğretim okullarında türbanlı kız öğrenciler! Yaşlan 6 ile 14 arasında. İnanılır gibi değil cima gerçek.
  Bakalım bu işler nereye kadar gidecek, sonu nereye varacak!


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir