Dolar
7.0103
1.6147%
Euro
8.299
1.6336%
Altın
2031.69
0.6076%
Borsa
1083.23
-0.3614%
G. Altın
457.02
2.2562%
Bitcoin
79304.78
1.5218%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Eyüp Can İmralı görüşmesinin ayrıntılarını yazdı

  Eyüp Can İmralı görüşmesinin ayrıntılarını yazdı

  Yeni mutabakatta 'Demokratik Özerklik' yok. Ev hapsi hem var hem yok.
  • 08.01.2013 - 12:18
  Eyüp Can İmralı görüşmesinin ayrıntılarını yazdı

  Eyüp Can İmralı görüşmesinin ayrıntılarını yazdı #1

  Abdullah Öcalan'ın Ayla Akat Ata ve Ahmet Türk ile görüşeceğini köşesinden kamuoyuna ilk duyuran kişi olan Radikal Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, İmralı ile sürdürülen görüşmelerde varılan mutabakatı yine köşesinde yazdı. Eyüp Can yazısında Öcalan'la Hakan Fidan'ın ne konuştuğundan, Öcalan'ın ne istediğine, devletin neler yapabileceğinden neler yapamayacağına kadar her şeyi en net ve yalın haliyle anlattı. 

  İşte Eyüp Can'ın o yazısı:

  HAKAN FİDAN İLE ÖCALAN NE KONUŞTU?

  Radikal’in ‘İmralı’da iki gün’ manşetinden sonra kiminle konuşsam aynı soruyu soruyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Abdullah Öcalan uzun uzun ne konuştu? Varılan mutabakatın içinde neler var? Yol haritası ne?

  Radikal’in manşetinden sonra medyada çok sayıda haber-yorum çıktı, konu tüm boyutlarıyla tartışılıyor, bu sağlıklı. Ama maalesef bazıları hemen korku siyasetini devreye sokuyor. At izi it izine karışmış durumda. Bu yüzden ‘Yeni İmralı Mutabakatı’nda neler olduğunu yazmadan önce dilerseniz gelin ‘neler yok’ ona bakalım.

  NELER YOK?

  Bir, bölünme yok.

  İki, Bağımsız Kürdistan anlamına gelecek herhangi bir toprak pazarlığı yok. Zaten uzun zamandır PKK’nın böyle bir talebi yok.

  Üç, Federasyon dahil herhangi bir alternatif yönetim biçimi yok.

  Dört, (en önemlisi bu) Demokratik Özerklik yok. Evet evet, yanlış duymadınız...

  Öcalan’ın kavramsallaştırdığı, BDP’nin Oslo Görüşmeleri’nin en kritik aşamasında tek taraflı bir biçimde ilan ettiği Demokratik Özerklik, Fidan’ın Öcalan’la vardığı ‘yeni mutabakatta’ yok. Dolayısıyla ‘özsavunma gücü’ de ‘mahalle komiteleri’ de ‘toprak üzerinden herhangi bir özerklik-sınır çizme talebi’ de yok.

  ÖCALAN'IN KAFASI ÇOK NET

  Bu konularda Öcalan’ın kafası çok netleşmiş. Suriye’den Irak ve İran’a bölgede ortaya çıkan yeni dinamikleri çok dikkatli okuyan Öcalan, “Demokratik özerkliği tartışılsın ve içi doldurulsun diye gündeme getirdim, dayatılsın diye değil” demiş ve gelinen yeni aşamada ‘Kürt Sorunu’nun çözümünü Türkiye’nin demokratikleşme sorunu’ olarak gördüğünü çok açık bir biçimde ifade etmiş. Öcalan’a göre ‘Türkiye’nin demokratikleşme yolunda her kazanımı Kürtlerin de kazanımı’.

  HEM VAR HEM YOK KATEGORİSİ

  En nazik başlık bu, bu yüzden en hassas tartışılması gereken de bu.

  Bir, Genel Af.

  İki, Öcalan’a ev hapsi.

  Üç, PKK’nın silah bırakması.

  Dikkat ederseniz tartışmalar bu üç noktada düğümleniyor. Zaten bu yüzden de bu üç kritik konuya ‘hem var hem yok’ muamelesi çekiliyor. Mesela Başbakan Tayyip Erdoğan pazar günü bir taraftan gelinen yeni aşamanın önemine dikkat çekti, Oslo benzeri görüşmelere bile kapı araladı ama “Af da ev hapsi de yok” diyerek en nazik konuda keskin bir tavır sergiledi.

  "BAŞBAKAN AF DA YOK EV HAPSİ DE YOK DERKEN HAKLI"

  Bu kategorinin bir özelliği daha var. Eğer ‘Dört Basamaklı Merdiven Stratejisi’ olarak tanımlanan bu yeni süreçte her şey yolunda giderse son basamakta ‘af, ev hapsi ve silahların teslim edilmesi’ bugün tartışıldığı şekilde gündeme gelmeyecek. Dolayısıyla Başbakan “Af da ev hapsi de yok” derken haklı. Af sadece şehit ailelerini rahatsız etmiyor, ‘yenilgi-teslimiyet-suçluluk’ içeren ‘af’ kavramına PKK da sıcak bakmıyor. Yeni İmralı Mutabakatı’nı hazırlayanlar bu çok kritik konularda da ‘yaratıcı çözümler’ ürettiler. Ama bu aşamada bu çözümleri tartışmak anlamsız. Bu yüzden bu kritik konulara süreç son aşamaya gelene kadar ‘hem var hem yok’ muamelesi yapılması en doğrusu.

  DÖRT BASAMAKLI MERDİVEN STRATEJİSİ

  Şimdi gelelim ‘Dört Basamaklı Merdiven Stratejisi’ çerçevesinde yeni mutabakatta neler olduğuna. 

  BİRİNCİ BASAMAK: ÇATIŞMASIZLIK

  Ahmet Türk, BDP’li bir heyetle (Ayla Akat dışında yeni isimler de eklenecek) İmralı’da Öcalan’ı ikinci kez ziyaret edecek. Bu ziyarette Öcalan kendisini ziyaret eden heyete çözüm iradesini net bir biçimde ifade eden 4 mektup verecek. Bu mektuplardan biri BDP’ye, diğer ikisi Kandil ve Avrupa’ya, sonuncusu Türkiye kamuoyuna. Bu mektuplarda Öcalan bir yandan yukarıda saydığım yokları netleştirecek, bölgede ortaya çıkan yeni dinamikler çerçevesinde neden Demokratik Özerklik yerine yerel yönetimlerin güçlendirildiği gerçek anlamda bir demokratikleşmeye gerek olduğunu anlatacak, diğer yandan hem kendi çözüm iradesini hem de devletle vardığı mutabakatı anlatacak. Dört aşamalı bu yeni sürecin her aşamasında neler yapılması gerektiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacak. BDP, Kandil ve Avrupa’dan önerilerinin tartışılmasını isteyecek. Ve ilk adım olarak PKK’ya şu mesajı çok net bir biçimde verecek: “Hemen çatışmasızlık ilan edin.” Çatışmasızlık ortamı sağlanmadan diğer adımların atılmayacağını da açıkça deklare edecek.

  İKİNCİ BASAMAK: SINIR DIŞI

  Çatışmasızlığın ilanıyla birlikte demokratikleşme yönünde epeydir hazırlığı yapılan adımlar hızla atılacak. Bir yanda yeni anayasa çalışması uzlaşılan maddeler üzerinde nihayete kavuşturulacak, diğer yanda 4. Yargı Paketi ile karşılıklı güven ortamı oluşturulacak. 4. Yargı Paketi ile terör suçlamasına ‘şiddet kriteri’ geleceği için şiddete bulaşmamış binlerce KCK’lı serbest kalacak. Bu aşamada PKK, Türkiye sınırları içinde bulunan 4 bin civarında militanını Türkiye sınırları dışına çekeceğini açıklayacak. Elbette kış ortamında hepsini bir defada çekmesi pratikte mümkün değil. Türkiye’den çekilme sürecinde herhangi bir müdahale olmayacağı garantisini aldıktan sonra aşamalı çekilme başlayacak.

  ÜÇÜNCÜ BASAMAK: SİLAH BIRAKMA GÖRÜŞMELERİ

  Eğer ilk iki basamak güvenli bir biçimde çıkılabilirse PKK ile silahların bırakılması için görüşmeler başlayacak. Başbakan’ın Oslo benzeri görüşmelere kapı aralamasının sebebi bu. Bu süreçte yeni anayasa konusunda dört parti tam bir mutabakata varamasa da uzlaşılan noktalar ilan edilecek. Kürt Sorunu’nun demokratikleşme çerçevesinde çözümü yolunda en kritik üç konu şunlar: Bir, nötr bir vatandaşlık tanımı. Yani ne herkesi Türk ilan eden ne de Kürtler üzerinden bir tanımlama olacak. Yeni tanım ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı’. İki, anadilde eğitimin önündeki engellerin kaldırılması. Anadilde eğitime hemen geçmek teorik olarak da pratik olarak da imkânsız. Bu yüzden önce engeller kaldırılacak. Sonra gerekli hazırlıklar yapılacak. Üç, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi. Bu arada Türkiye, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Sözleşmesi’ne koyduğu şerhi kaldıracak. Bu üç konuda aslında AK Parti, CHP ve BDP epey yaklaşmış durumda. Silahların susması ve kalıcı bir barış ikliminin doğması bu konularda partilerin birlikte adım atmasını kolaylaştıracak.

  DÖRÜDÜNCÜ BASAMAK: SİLAHLARA VEDA

  Silah bırakma öyle kolay bir süreç değil. Sonuçta 30 yıldır silahla yaşamaya alışmış bölgesel bir örgüt PKK. Bu yüzden Karayılan hem dağ kadrosunun hem de yöneticilerin ikna edilmesi gerektiğinden bahsetti ilk açıklamasında. Öcalan’ın ağırlığını koyacağı en kritik aşama bu ve bu konuda Öcalan’ın kafasında bir plan var. Bu planın detaylarını bu aşamada değil üçüncü aşama geçildikten sonra açıklayacak. Tıpkı kendi konumu gibi... Şimdilik söylenen, Öcalan’ın bu konuda hem kendisine çok güvendiği hem de ikna olduğu...

  Görüş Bildir