Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.861
-1.27%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Fetih filminin bir çok sahnesi çalıntı iddiası

  Fetih filminin bir çok sahnesi çalıntı iddiası

  Hürriyet yazarı Özdil, Fetih 1453'le ilgili çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı..
  • 21.02.2012 - 10:16

  Fetih filminin bir çok sahnesi çalıntı iddiası #1

  Gişede izlenme rekorları kıran ve Türkiye'nin en pahalı yapımı olarak gösterilen Fetih 1453 filmiyle ilgili en sert yazıyı Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil yazdı. Filmdeki birçok sahnenin yabancı filmlerden aşırıldığını öne süren Özdil, tek tek o sahneleri anlattı.

  İşte Özdil'in 'Holivut'un fethi' başlıklı o yazısı:

  "Fetih 1453" filmi, "Titanic" gibi, taa en başından bilet alırken sonunu biliyorsun.

  Sürprizle bitmiyor yani.
  İstanbul'u fethediyoruz.
  Ama...
  Başıyla sonu arası komple sürpriz dolu.

  YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

  Fatih'in rüyasında Osman Gazi'yi gördüğü sahne, bire bir "Yüzüklerin Efendisi"nde var mesela... Osman Gazi parmağındaki yüzüğü Fatih'e uzatıyor, yüzük ellerinden kayıyor, Mordor diyarında olduğu gibi, lav nehrine düşüyor. Fatih sanırsın Frodo... Ter içinde uyanıyor.

  Zaten, gir internete, karşılaştır...
  Filmin afişinde Fatih'in kılıcını tutuş biçimiyle, "Yüzüklerin Efendisi Kral'ın Dönüşü" filminin afişinde Aragorn'un kılıcını tutuş biçimi, tıpa tıp aynı.

  Hipodrom...
  "Ben Hur"daki hipodrom.

  BÜYÜK İSKENDER-GLADYATÖR

  Kolların bacakların koptuğu savaş sahneleri tıpkı "Büyük İskender"den mi desem, yoksa "Gladyatör"den mi, tam karar veremedim... Ancak, Ulubatlı Hasan'ın Mel Cipsın gibi, taarruza hazırlanan süvarileri atıyla denetleme sahnesi, kesinlikle "Cesur Yürek"ten.

  CENNETİN KRALLIĞI

  Bizans askerlerinin surların önüne duvar gibi dizilmesi, ok yağmuruna karşı şemsiye gibi kalkan açması "Truva"da var. İttirilerek yürütülen kulelerin yanarak devrilmesi "Cennetin Krallığı"ndaki gibi.

  Ki... Cennetin Krallığı'nda, Selahaddin Eyyübi, ordusunun önüne atıyla çıkarak, Kudüs'ü savunan Haçlı Kralı'yla yüz yüze konuşuyordu. Bunda da, Fatih, ordusunun önüne atıyla çıkarak, Bizans'ı savunan İmparator'la yüz yüze konuşuyor... Diyaloglar üç aşağı beş yukarı, aynı.

  Ki... O filmin kahramanı Orlando Bulum kılıç yapan demirci ustasının çırağıydı, babası şövalyeydi. Bu filmin kahramanı Ulubatlı Hasan kılıç yapan demirci ustasının çırağı, babası da Fatih'in babasının fedaisi.

  REKLAMDA İSTANBUL, FİLMDE KONSTANTİNİYE

  (İstanbul diyorum ama... Filmin televizyonlarda yayınlanan reklamında resmen "ya ben İstanbul'u alacağım, ya İstanbul beni" diyen Fatih, filmde öyle demiyor, "ya ben Konstantiniye'yi alacağım, ya Konstantiniye beni" diyor! İstanbul reklamda var, filmde yok.)

  TRUVA FİLMİ

  Ulubatlı'nın zıplayarak Jüstinyanus'a yukardan kılıç saplaması, hık demiş...
  "Truva"da Aşil'in zıplayarak Hektor'a kılıç saplamasının burnundan düşmüş.

  "Matrix"te Neo'ya ateş ediliyor.
  Geriye doğru yaslanarak savuşturuyor.
  Bu filmde, Ulubatlı'ya tabure fırlatılıyor.
  Geriye doğru yaslanarak savuşturuyor.
  İkisi de ağır çekim.

  Son sahne muhteşem...
  Fatih, Bil Kılintın oluyor.

  ERKAN BEBEK SAHNESİ

  Depremzede Erkan bebek, çadırkenti ziyaret eden Bil Kılintın'ın kucağına atlayıp, burnunu sıkmıştı. Bu filmde, Bizanslı kız çocuğu Ayasofya'ya giren Fatih'in kucağına atlıyor, sakalından makas alıyor.

  BENCE DÜNYA SİNEMA TARİHİNİN EN PAHALI FİLMİ

  Ve... "Türk sinema tarihinin en pahalı filmi" denilerek, haksızlık ediliyor.

  Çünkü, kaba hesap, toplam bir milyar dolara malolan Yüzüklerin Efendisi'ni Cennetin Krallığı'nı Ben Hur'u Büyük İskender'i Gladyatör'ü Truva'yı Cesur Yürek'i Matrix'i düşünürsek... Bence, dünya sinema tarihinin en pahalı filmi Fetih 1453.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir