Euro
10.0503
0.1%
Dolar
8.4715
-0.04%
Altın
493.25
-0.15%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
331.841
2.51%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  Fikirci Bey yazdı: Yine kaybedeceksiniz

  Fikirci Bey yazdı: Yine kaybedeceksiniz

  Fikirci Bey: Türkiye’den, dünyadan, evrensel gerçeklerden ve daha da vahimi bu günden ve hatta zamandan toptan kopuk, akronik, bir nevi paralel evrende yaşayanlar yine kaybedeceksiniz.
  • 27.03.2014 - 10:05

  Fikirci Bey yazdı: Yine kaybedeceksiniz #1

  GÜRUH

  Türkiye’nin çok acil, çok hayati bir sorunu var: Yerel seçim? Suriye krizi? Dış borçlar? Enflasyon? Dolar?

  Hayır, hiçbiri değil.

  Bunlar hep çözülür, bunlara çare var.

  Türkiye’nin acil sorunu, Türkiye’den, Dünyadan, evrensel gerçeklerden ve daha da vahimi bu günden ve hatta zamandan toptan kopuk, akronik, bir nevi paralel evrende yaşayan “güruh”.

  Bu güruh, habire hallaç pamuğu gibi atıldığı halde bir türlü içeriği değiştirilemeyen eğitim sistemimiz sayesinde sürekli kendini yeniden üretiyor.

  Yani kaynak kurutulamıyor. Her kuşakta yenileri ekleniyor. Bu grubun özellikleri bir sosyolojik ve psikolojik araştırma konusu.

  Temel kavramlarını bilsem de iki alan da uzmanlığım değil. Ama ben yine de gözlemlediğim bulguları saymak istiyorum,

  BAŞKALARINI APTAL SANIYORLAR

  Bunlar: Kendilerini akıllı, başkalarını aptal sanıyorlar, Kendilerini bilgili, başka herkesi cahil sanıyorlar, Kendileri gibi düşünmeyen herkesin “bir çıkar için” farklı düşündüğünü, bir yerlerden, para, altın, makarna, kömür aldığını sanıyorlar, Kendileri gibi düşünen birisi iktidara gelmezse memleketin parçalanacağını, bölüneceğini, elden gideceğini sanıyorlar, kendilerine daha iyi yaşam olanakları sunulması umurlarında değil.

  Bir başka deyişle: kendileri gibi düşünmeyen insanların bir yerlerden para/altın/makarna aldığını ve karşılığında memleketi bölmeye çalıştığını sanıyorlar.

  Tabi ki bu varsayımların sosyolojik bir geçerliliği olup olmadığını sorgulamıyorum. Bunlar artık klinik sorunlar gibi görünüyor.

  BU GÜRUHUN SOSYOLOJİSİNE NE AD VERİLİYOR

  Şimdi bu gözlemlerimi konuda uzman doktorlara sunuyorum: Sosyal gerçeklikten kendisine zarar verecek dercede kopuk, herkesin kendisine/memlekete zarar vereceğine inanan bu güruha sosyolojide ne ad veriliyor?

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir