Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
352.529
-0.57%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Financial Times'ta Kuzey Irak ve Türkiye analizi

  Financial Times'ta Kuzey Irak ve Türkiye analizi

  Financial Times yazarı David Gardner, Türkiye'nın Kuzey Irak'la petrol anlaşması planlarını analiz etti.
  • 20.05.2013 - 08:28

  Financial Times ta Kuzey Irak ve Türkiye analizi #1

  Financial Times gazetesi yazarı David Gardner, Türkiye'nin Kuzey Irak yönetimiyle petrol ve doğal gaz anlaşması yapma planlarını "Osmanlı sonrası düzeninin sona ermesinin işareti" olarak değerlendiriyor.

  ANKARA KUMAR OYNAMAKLA SUÇLANIYOR

  Bu planlar nedeniyle Ankara'nın özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından Irak'ın bölünmesiyle sonuçlanabilecek bir kumar oynamakla suçlandığını belirten yazar özetle şöyle devam ediyor:

  "Ama Irak'ın bölünmesi, Suriye'deki iç savaşın etkisiyle Orta Doğu'daki parçaların dağılmasıyla ilgili tartışmanın sadece bir parçasını oluşturuyor. Savaş, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt bölgesinin elini güçlendirdi ve bu durum, Türkiye'yi kendi Kürtleriyle barışmaya ve Iraklı ve Suriyeli Kürtleri ekonomik açıdan dinamik Türk nüfuz alanına çekmeye sevk etti."

  100 YIL ÖNCEKİ OSMANLI GİBİ 

  Bu durumu, Osmanlı'da Suriye ve Mezopotamya'da 100 yıl öncesine kadar uygulanan devlet sistemine geri dönülmesi olarak yorumlayan yazar şöyle diyor:

  "Fakat bu tartışmayla ilgisi sorun, başlangıç noktası olarak neyi alacağınızda. 1916'da İngiltere ve Fransa'nın Osmanlı'nın elindeki Arap topraklarında kendi çıkarlarına uygun bir düzen kurması mı, 2003'te Irak'ın işgal edilmesi mi? Şimdi Türkiye'nin kucaklamaya çalıştığı genişlemiş bir Kürdistan'ın yanı sıra iki fiili bölge daha ortaya çıkıyor."

  "TÜRKİYE YUMUŞAK SINIRA İNANIYOR" 

  "Bunlardan biri Fırat'la Dicle arasında Irak'ın batısındaki Sünnilerle Suriye'nin doğusundaki akrabalarını birleştiren Cezire bölgesi. İkincisi ise kuzeybatı Suriye'deki Alevi bölgesi. Yani bir yerden çekilince hepsi sökülecek. Bu aşamada tepki ne olur bilmek zor ama doğru tavır muhtemelen dış politikasında eski Osmanlı topraklarında yumuşak sınırlara inanan Türkiye'ye konferans vermek değil."

  GUARDIAN DA AYNI KONUYU YAZDI

  Öte yandan Guardian gazetesinde yayımlanan bir makalede, geçtiğimiz hafta Başbakan Erdoğan'ın Beyaz Saray ziyaretinde Kuzey Irak ile yapılan gaz ve petrol anlaşması nedeniyle gerginlik yaşandığı öne sürüldü.

  "TÜRK ŞİRKETLERİNE PAY VERİLDİ"

  Julian Borger tarafından kaleme alınna yazıya göre Bağdat'ı kızdırmasına karşın, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile Ankara arasında yapılan bir anlaşmayla bölgenin petrol ve gaz yataklarından Türk devlet enerji şirketlerine pay verildi.

  BEYAZ SARAY'DA GERGİNLİK İDDİASI

  Bu anlaşmanın geçtiğimiz hafta Erdoğan'ın Beyaz Saray ziyareti sırasında gerginliğe neden olduğunu ileri süren Guardian, ancak ABD'yi kızdırsa bile Ankara'da bu anlaşmanın buna değeceği görüşünün hakim olduğunu kaydetti.


  Görüş Bildir