Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
358.338
-0.95%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C
  Güneri Cıvaoğlu: Öcalan bana ne demişti

  Güneri Cıvaoğlu: Öcalan bana ne demişti

  Güneri Cıvoğlu, geçmiş dönemde Öcalan ile yapmış olduğu konuşmadan unutamadığı 2 başlığa dikkat çekti.
  • 07.06.2012 - 08:46

  Güneri Cıvaoğlu: Öcalan bana ne demişti #1

  Milliyet yazarı Güneri Cıvaoğlu bugünkü yazısında, geçmiş dönemde Bakaa vadisinde Abdullah Öcalan ile yapmış olduğu konuşmanın detaylarını açıkladı. Öcalan'ın söylediği 2 şeyi hafızasına kazıdığını belirten Cıvaoğlu, "Söylediklerinden ikisi hafızama siyah puntolarla kayıtlıdır." dedi.

  İşte Güneri Cıvaoğlu'nun o yazısı;

  Çok yıllar önce Abdullah Öcalan'la Bekaa vadisindeki PKK kampında konuşmuştum. Söylediklerinden ikisi hafızama siyah puntolarla kayıtlıdır.

  "-Kürtçeyi çok az bilirim. Türkçe düşünürüm. Türkçe konuşur ve yazarım.
  -Kürt milletine yüzyıllardır EVET duruşunda oldukları için tepkiliyim. Onlara HAYIR aşılamaya çalışıyorum."

  Kürtçeyi bilmemesi doğal.
  "Ana baba Kürt" değil. Yarı Kürt sayılır. Anlaşılan daha sonraları da Kürtçeyi yeterince öğrenememişti. O zamandan bu yana ilerlettiyse bilemem.

  Ama...
  Bana, "Kürtçe bilmeden Kürt lideri olmak" iddiası garip gelmişti.

  HAYIR AŞISI

  Dile getirdiği "HAYIR" aşısına gelince. Bu, kişi olarak Öcalan'ı çok aşan bir siyaset stratejisini etkiler. Öcalan ve PKK'nın Kandil karargâhı silahla Ankara'daki yönetimleri ödüllere zorladıkları iddiasındalar. Demokratik açılımları bile bu iddia kapsamında gibi görüyorlar. Kürtçe TV, Kürtçe öğreten özel kurumlar, Kürtçe yayın serbestisi üniversitelerde Kürtçe Enstitüleri... Bunları kendi aktiflerine yazıyorlar. Türkiye insanının Kürt sorununun çözümü ve kanın durması özlemini bile kendilerine yontmak çabaları apaçık. O nedenle Kürt sorununun çözümünü amaçlayan bütün demokratik girişimler üzerinde PKK gölgesi kesinlikle olmamalı.
  Güvenlik güçleri dağda ya da düzde PKK'ya nefes aldırmamalı.

  AK PARTİ ALTINI ÇİZEREK VURGULUYOR

  Demokratik açılımların arkasında PKK dayatmasının olduğu gibi yanlış izlenimler hiçbir şekilde soru işareti çizmemeli. AK Parti iktidarı bunu, altını çizerek vurguluyor, uygulamada etkinlikle sürdürüyor. PKK ile Kürt yurttaşların demokratik hak ve özgürlükleri için açılımları net olarak ayırdığını gösteriyor. Bu durumda PKK dışlanarak demokrasi coğrafyasında adımlar konuşulmalı. CHP'nin AK Parti'ye "Akil Adamlar" önerisi yeni bir yol haritasıdır.
  Heba edilmemeli.


  Görüş Bildir