Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5169
0.22%
Dolar
16.8048
0.30%
Altın
976.54
0.05%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
333.135
1.66%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Helin Avşar başörtüsü taktı

  Helin Avşar başörtüsü taktı

  Avşar, 'Çok eşlilik yasal olsun' diyen Sibel Üresin ile röportaj yaptı, başörtüsü taktı.
  • 13.02.2012 - 11:17

  Helin Avşar başörtüsü taktı #1

  Muhafazakâr kesime yaşam koçluğu yapan ve "Çok eşlilik yasal olsun" açıklamasıyla tartışma yaratan Sibel Üresin, Helin Avşar'a konuştu

  Sibel Üresin'i geçen yıl yaptığı "Çokeşlilik yasal olsun" açıklaması ve yarattığı tartışmalardan hatırlayacaksınız. Aslında ta o zaman buluşmak için sözleşmiştik ama kısmet bugüneymiş. Sibel Hanım'la ikinci kitabı 'Tekeşlilikmi O da Ne?'yi piyasaya çıkarma hazırlıkları yaparken buluştuk.

  GÜNÜMÜZDEKİ ÇOK EŞLİLER ZİNA YAPIYOR

  Davranış bilimi uzmanısınız, kitap yazıyorsunuz, televizyon programı yapıyorsunuz...
  Toplumumuzda çok ciddi bir yaralanma var, kadın bozuldu. Kadınlara en büyük zararı yine kadın veriyor. O yüzden yaptığım işle, evli çiftlerin hayatlarına iyi geldiğimi hissettiğimde manen çok tatmin oluyorum. Çok eşliliği savunmuyorum. Kuran-ı Kerim'deki gibi yaşanırsa sonuna kadar arkasındayım. Günümüzde çokeşlilerin zina yaptığına yüzde 100 eminim. Bunu eleştiriyorum.

  Helin Avşar fotoğraları için tıklayın

  O zaman sizi pek anlayamadık.
  Anlayan anladı.

  Arkanızdan bir sürü şey söylendi. "Soyadı gibi üremesin" demiş biri mesela.
  Demek ki herkesin bir yarası var, cevap verme gereği duydu.

  Cümleniz tam olarak neydi?
  "Bu ülkede çok eşlilik zaten yaşanıyor, resmileşsin" dedim.

  Çok eşlilik kadın için de geçerli olabilir mi?
  Olamaz. Dinen haram.

  Kadın "Kocam üzerime kadın aldı, ben de alayım" diyebilir.
  Bir kadın aynı anda 4 adamdan hamile kalabilir mi? Bir kere vücut buna müsait değil. Ama bir adam 5'er dakika arayla 4 kadını hamile bırakabilir.

  Artık kadınların aklında da bu var.
  Eşini aldatan çok evli kadın geliyor.

  Ne tavsiye diyorsunuz?
  Sıcak bakmıyorum. Ardından tövbe edilmeli. İnsanız, günahameyilliyiz. Ama Allah diyor ki: "En çok kulumun günah işledikten sonra tövbesini severim." Allah kulunu yargılamadan önce son nefesini vermesini bekler, son anda imana gelebilir diye.

  Helin Avşar başörtüsü taktı #2

  'TEK EŞLİ ANCAK BİR, İKİ KİŞİ GÖSTEREBİLİRİM'

  Karısını aldatan erkekler de size başvuruyor mu?
  Çok sayıda çok eşli çiftle görüşüyordum. Bu durumdan o kadar rahatsızlık duydum ki böyle bir açıklama yaptım. Sonrasında müşteri potansiyelim üç kat arttı. Neredeyse elimi sallasam çok eşliymiş. "Tek eşli kim" derseniz ancak bir, iki kişi gösterebilirim.

  Ne diyorlar? İkinci eş üzülüyor mu?
  Tabii. Toplum tarafından onaylanmamış bir ilişki. Hangi kadın göğsünü gere gere "Kocamın ikinci karısıyım" diyebilir?

  İkinci eşe topluma göre daha sıcak davranıyorsunuz.
  Sıcak davranmamdan öte evli olduğunu bilerek böyle bir işe girdiğini söylüyorum. "Akıllı bir kadın olsaydın bir şeylerin teminatını alırdın ve bu işi öyle götürürdün. Şu an hukuken hiçbir hakkın yok. Adam bıraksa ortadasın" diyorum. Kendilerini kullandırmaya meraklılar. Zannediyorlar ki beraber olduktan sonra ondan vazgeçemeyecek. Erkekler bu kadar sadık değil. Alacağını aldıktan sonra seni silmek istiyor. Kaldı ki imam nikâhlısın. Boşaması üçten dokuza dediği an bitti. Bu durumdan rahatsız olmaktan başka yapacak bir şey yok. Özellikle erkeklerle konuşuyorum. İmam nikâhı yapmış, ayrı ev açmış. Çok eşlilik farz değil. Yapmışsa adaletli davranmak farz.

  'İkinci kişi yüzünden evliliğimi bitirmem'

  Eşiniz böyle bir şey yapsa ne yaparsınız? Mesela beni alsa!
  Eşime bir hanım gösterdim "Almak istermisin" diye.

  Aleni olunca da bence yapmak istemiyordur.
  Adama izin verdim, kişi de gösterdim. Kabul etmedi. Hangi adamkarısını aldatırken izin alıyor? Eziyeti olabilir, psikolojik şiddet uygulayabilir, bundan dolayı ayrılırım. İkinci biri yüzünden evliliğimi bitirmem. Bitirenlere de sıcak bakmıyorum.

  "Çok eşliliği savunanlar evde kalmış kadınlar" diyenler var.
  İkinci hanımların çoğu genç, bekâr, hiç evlenmemiş. Hangi adam 40 yaşında kadını ikinci eş olarak almış. İkinci hanımlar cahil oluyor diye bir kanı var. Bu da çok yanlış. Hepsi üniversite mezunu, bakımlı ve hoş kadınlar.

  Çok eşlilik daha çok hangi kesimde görülüyor?
  Erkek her durumda bunu yapar. Sağcısı yaparsa eşim der, solcusu yaparsa metresim. Olaya kadın mağduriyeti olarak bakıyorum.

  'İMAM NİKÂHI ÇOK RİSKLİ'

  İçinizde biraz feministlik var mı?
  Feministler ayaklandı. Saçma sapan şeyler söyledi. "Feministler varlıklarını gereksiz bulduğum kadınlar topluluğu" dedim. Bir kere kendilerine düşmanlar. Aslında kadınların haklarını savunan birçok cümle kuruyorum. "Türkiye'de bu iş yasallaşsın. Zaten yaşanıyor. Kadın hakkı verilsin" dedim. Gayrimeşru çocuklara kimlik veriliyor. Devlete soruyorum. Annesi kim? Neden hakkı yok? Çocuğa miras hakkı verdin. Kadının miras hakkı yok.

  Zorla hamile kalabilir. Kadın kandırılmış olabilir. Böyle durumlar yaşanıyor.
  Devlet bu açığı verdiği için kadınlar bunu kullanıyor. Devlet çocuğu tanıyıp kimlik vermese hiçbir kadın başkasından çocuk yapmaz. Çünkü ortada kalacağını bilir. Devletin bu işe acil çözümbulması lazım.

  Ben çok eşlilikten yana değilim.
  Bu olaya bir çözüm bulmamız gerekiyor. Birçok kadın, adamın parasını alamayacağını anlayınca çocuk doğuruyor. Diyelimki adamreddetti. DNA testi yaptırıyor, çocuğu olduğunu ortaya çıkarıyor vemirasçısı oluyor. Bu yasanın değişmesini istiyorum.

  "Çok eşliliği savunmuyorum ama durumun yasalar nezdinde çözülmesi gerekiyor" diyorsunuz.
  Bu işi yapan biri olarak devlete öneri sunuyorum. İmamların kıydığı nikâhlar da resmileşsin. O nikâhlar da kayıt altına alınsa kimse ikinci kez nikâh kıymaz. Kaldı ki imam nikâhı hoca yoksa 2 şahitle bile kıyılabilir.

  O zaman herkes herkesle evlenebilir.
  Nikâhın 2 şartı var. Birincisi ilan etmek. Bir de mehir vermek. Özellikle imam nikâhını onlar yaptığı için muhafazakârlara söylüyorum. Çoğu zina yapıyor. Allah onlara yardım etsin.

  'MANŞET OLMUŞUM'

  "Kitap yazdı. Para kazanmak için mi, muhafazakâr kesimden müşteri çekmek için mi" diyorlar.
  Adana'ya bir konferansa gitmiştim. Konusu "Tek eşlilik mi, o da ne?" Her yerde afişler vardı, salon tıklım tıklımdı. Tam çıkacakken biri "Başlıkla ilgili hiç konuşmadınız" dedi. Konuyla ilgili 10 dakikalık bir konuşma yaptım. Konuşma çok fazla kayda alınmış. Bir şekilde basına yansımış. Bir uyandım o gün telefon susmuyor. Arkadaşım "Bütün kanallar senden bahsediyor" dedi. Manşet olmuşum. O gün de Bahçelievler Belediyesi'nde sertifika programım vardı. Belediyeden "Burası gazeteci dolu" diye aradılar. Gittim. Biraz çekim yaptılar. Birden oldu yani. Bilseydim daha önce yapardım. Çok eşlilikle ilgili 2 yıldır aralıksız yazıyorum. Bir günde kurulan bir cümle değil bu.

  'AK PARTİLİ DEĞİLİM'

  İnsanların çok ilgisini çeken bir konu.
  Google'da ismi en çok aranan kişi unvanını aldım. Tanımayan bir sürü ünlü ya da ünsüz o kadar garip yorumlar yaptı ki. Ağzımdan çıkan her kelimeye çok dikkat etmeye çalışıyorum. Öfkelenmemeye çalışıyorum. Berna Laçin'in programına çıktım. Deliye döndü mesela. Neye sinirleniyor anlamış değilim. "Birilerinin maşası. Ona bunları söyletiyorlar" dendi. Zaten kendi çevremde tanınan bir insanım. O olaydan dolayı 4 gün ofisimi kapattım.

  Tanınmanın zor tarafları da olabiliyor.
  Televizyona çıktığım için eşimle aram bozuldu, bana TV ambargosu koydu. AK Partili değilim, siyaseti sevmiyorum. Sadece yasa çıkması fikrine sıcak bakıyorum. Bazı partilerden "İstişare yapalım" diye mailler geldi. Bu konuyu hangi parti gündeme getirirse desteğim var. Kanunların kadınların hakkını koruduğuna inanmıyorum. Kimse çalışmanın kadını daha iyi bir yere getirdiğini ilan etmesin. Hem dışarıda hem evde kocan tarafından sömürülüyorsun.

  'Amaç Allah'ın rızası olsun'

  En çok hangi şikâyetle geliyorlar size?
  Çok eşlilik, ihanet eden kadın gibi şikâyetlerle geliyorlar. İşin kötüsü çift geliyor. Adamkarısının kendisini aldattığını biliyor. "Eşimin psikolojisi bozuk. Lütfen düzeltin" diyor. Eskiden namus cinayeti işlenirdi, şimdi yok.

  Nasıl yani, namus cinayetlerini savunmuyorsunuz herhalde...
  Bir erkek hayatında başka bir kadın varken evliliğini yürütebilir ama kadının hayatında başka bir erkek varken olmaz. Çünkü çoğu kadın cinselliği erkekler gibi algılamıyor. Âşık oluyor. "Neden çok eşlilik" diye sorulduğunda şunu söylüyorum: Cinsiyet değiştirmek isteyen çok fazla erkek var. Baktığınızda erkek ama aslında gay. Dolayısıyla kadınlar evlenecek adam bulamıyor. Ayrıca çok fazla dul kadın var. Birçok gay kimliğini gizlemek için evleniyor. Hem muhafazakâr kesimde hemdiğer tarafta lezbiyen sayısı da çok.

  'Hayat eşittir erkek değil'

  Yeni kitabınız neyle ilgili?
  Bu olaylar olunca birkaç kitabevi telefon açtı. "Düşüncelerinizi bir kitapta toplamak ister misiniz" diye sordular. O zamana kadar bu konuda ikinci bir kitap yazmayı düşünmüyordum. Kafamda "Haydi Kızlar Evlenmeye" diye bir kitap vardı. Evlenmemek ciddi bir sorun. Belli bir yaştan sonra evlenmek çok zor oluyor.

  "Tekrar popüler olmak istiyor" derlerse ne yapacaksınız?
  Desinler. Çok önemli değil. Kitabımı okuyan herkes tek eşlilik, çok eşlilik nedir öğrensin. 2 dakikalık keyif için kadınlar kendilerini erkeğe teslim etmesin. Bunu anlatıyorum.

  "Çok eşliliği savunmadım, yanlış anlaşıldım" diyorsunuz yani...
  Zengin bir erkek olsaydım 4 kadın alırdım. Peygamber efendimize soruyorlar. "Bana dünyada üç şey sevdirildi. Gözümün nuru namaz, güzel koku ve kadın" diyor. Kadın güzel bir şey. Kadın halimle öyle güzel kadınlar görüyorum ki hayran kalıyorum. Allah o kadar güzel yaratmış ki.

  Hiç kıskançlık duygunuz yok mu?
  Var.

  Üç fıstık gibi Rus kız geldi eve, ne yaparsınız?
  Eskiden ayrılmayı düşünürdüm ama şimdi düşünmem. Benim için hayat eşittir erkek değil.

  İlk evliliğinizde başınıza böyle bir şey gelseydi ne olurdu?
  Çok eşlilik kadının fıtratına çok zor gelen bir şey. Allah kadının fıtratına kıskançlık koymuş. Üzerine kuma kabul eden bir kadına "Neden" diye soramazsınız. Onun tercihi. Belki arkası, belki mesleği olmadığı için katlanıyor. Belediye başkanlarının eşleri de geliyor. İlk eşine soruyorum "Neden bırakmıyorsun" diye. "Resmi davetlere ben gidiyorum, soyadını ben taşıyorum. Neden bırakayım" diyor.

  Üresin'in 2 kitabı bulunuyor

  İstanbul doğumlu. Davranış Bilimleri dalında yüksek lisans yaptı. Yaşam koçluğu, aile ve evlilik danışmanlığı yapıyor. Kişisel gelişim, aile içi iletişim konulu eğitim ve seminerler veriyor. 'Burada Hayat Var' isimli bir TV programı, 'Bir Derdim Var' adlı bir radyo programı sunuyor. İçinizdeki Kadını Uyandırın isimli bir kitabı var. İkinci kitabı 'Tek eşlilik mi O da Ne?' yarın piyasaya çıkıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir