Dolar
7.3348
-0.0395%
Euro
8.6122
-0.0406%
Altın
2028.8
0.0606%
Borsa
1075.52
1.4077%
G. Altın
478.372
-0.016%
Bitcoin
87115.72
0.0183%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Hrant Dink ölüm yıldönümünde anıldı

  Silahlı saldırıda hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink, ölümünün 6. yılında anıldı.
  • 12.01.2013 - 03:09
  Hrant Dink ölüm yıldönümünde anıldı

  Hrant Dink ölüm yıldönümünde anıldı #1

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni iken uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Hrant Dink, ölümünün 6. yılında ''Hrant Dink ve Düşünsel Mirası'' konulu etkinlikle anıldı.

  Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) tarafından Kenter Tiyatrosu'nda düzenlenen etkinliğe, Dink'in kardeşi Orhan Dink, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, gazeteciler Ahmet Hakan Coşkun, Nedim Şener, Burhan Sönmez, Pakrat Estukyan, Masis Kürkçügil ve Sayat Tekir'in de aralarında bulunduğu davetliler katıldı.

  "DİNK'LE İLGİLİ DUYARLILIK DEVAM ETMELİ"

  Etkinlikte gazeteci Ahmet Hakan Coşkun, cinayetin ardından 6 yıl geçtiğini anımsatarak, bundan sonraki dönemlerde de Hrant Dink'le ilgili birçok anma gecesi yapılacağına inandığını söyledi.

  Coşkun, bu tür anma gecelerini çok önemsediğini ifade ederek, ''Dink'le ilgili duyarlılığa devam edilmesi, anısının yaşatılması ve cinayetle ilgili mahkeme kararlarının takipçisi olmak bakımından bu geceler her zaman önemlidir. Bu duyarlılığın devam etmesi gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

  Hrant Dink cinayeti davasıyla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tebliğnamesini olumlu bulduğunu kaydeden Coşkun, şunları söyledi:

  ''Bu karar olumlu bir karar. Fakat geçen sene 19 Ocak öncesi ortaya çıkan 'Bu işin içinde örgüt yoktur' kararı ve bu yıl 19 Ocak'tan önce çıkan 'Hayır, bu işin içinde örgüt vardır' şeklindeki çelişen kararlar yine de insanı karamsarlığa itiyor.''

  ÖDP Genel Başkanı Taş da Hrant Dink'in meslek hayatı boyunca sözünü esirgemeyen, gerçekleri söylemekten vazgeçmeyen ve kimliğinden utanmayan gerçek bir gazeteci olduğunu söyledi.

  Taş, ''Dink, gerçek bir sosyalist olduğu için öldürüldü. O, özgür bir dünyaya inanan biriydi'' dedi.

  Gazeteci Burhan Sönmez ise Dink'in yaşadığı süre içinde düşmanlarına benzemeyi reddettiği için katledildiğini savundu.

  Hrant Dink'in hayatını anlatan sinevizyon gösteriminin yapıldığı gecede; Vova, Bajar ve Bandista müzik grupları, Dink anısına barış temalı Türkçe, Ermenice ve Kürtçe şarkılar söyledi.

  Görüş Bildir