Dolar
7.2637
0.4855%
Euro
8.6134
0.0116%
Altın
2069.94
0.3252%
Borsa
1034.4
0%
G. Altın
482.693
0.681%
Bitcoin
86163.75
0.7032%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Hürrem Sultan ve Piri Reis'le ilgili ilginç iddia - izle

  Hürrem Sultan ve Piri Reis'le ilgili ilginç iddia - izle

  Böylesi Muhteşem Yüzyıl'da bile yok.. HÜRREM SULTAN HAKKINDA AKIL ALMAZ İDDİA..
  • 15.01.2013 - 01:24
  Hürrem Sultan ve Piri Reis'le ilgili ilginç iddia - izle

  Hürrem Sultan ve Piri Reis le ilgili ilginç iddia - izle #1

  ENSONHABER.com/DETAY HABER Habertürk'teki Öteki Gündem programı yine geceye damga vuran en enteresan bölümlerinden biriyle ekrana geldi.

  Pelin Çift'in moderatörlüğünde konuklar Hattat Fuat Başar ile araştırmacı Metin Soylu olurken, Piri Reis'in haritasıyla ilgili iddiaların Hürrem Sultan'a dayandırılan kısmı izleyen herkesi şaşırtacak cinsten.

  HARİTANIN KÜÇÜK BİR BÖLÜMÜ MEVCUT

  Programda ortaya atılan iddialardan biri şu oldu; Piri Reis dünya haritasını oluştururken 22.5 derecelik bir açı kullandığı ve haritadan kalan 16'da 1'lik bölümün varlığı esas alındığında, haritanın tamamının 360 derecelik açıya sahip olduğu ortaya çıkıyor. Bu da Piri Reis'in haritasının tüm dünyayı kapsadığı sonucunu ortaya çıkarıyor. Ancak şu an elde olan/bilinen parça haritanın bütünü değil.

  ÇOK ŞAŞIRTICI HÜRREM SULTAN İDDİASI

  İddialardan en kafa karıştıranı ise Hürrem Sultan ile ilgili olanıydı. Hattat Fuat Başar, Rus asıllı olduğu bilinen Hürrem Sultan'la ilgili ilginç bir teoriyi ekranda paylaştı.

  Buna göre; Topkapı Sarayı'nın Hazine Dairesi'nden çıkması gereken Piri Reis haritası, Topkapı Sarayı'nın Harem Dairesi'nde ortaya çıkıyor. Bulunduğunda ise harita üzerinde yeterince tahribat yapıldığı, hatta üzerinde ekmek kırıntılarının olduğu kaydediliyor. Bir de şu var ki, haritanın eksik bölümlerinden birinin de Rusya'nın yer aldığı bölge olması. Tüm bu olanlar Hürrem Sultan'la ilgili çok ilginç bir teorinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Teoriye göre Hürrem Sultan'ın, haremden çıkan Piri Reis haritası üzerinde bilinçli olarak tahribat yapma ihtimali yüksek.

  İBRAHİM PAŞA-PİRİ REİS-HÜRREM SULTAN ÜÇGENİ

  Bu teorinin doğru olma ihtimali üzerinde duranların bir düşüncesi de, İbrahim Paşa'nın idam kararında Kanuni Sultan Süleyman'ı etkileyen Hürrem Sultan'ın, aynı şekilde Piri Reis'in idamında da etkilemiş olabileceği ihtimali. Bu iddiaya göre de İbrahim Paşa idam edildikten sonra, ona yakın devlet adamları da "uzaklaştırma" politikasına maruz kalıyor. Bunlardan biri de Piri Reis. Ancak kendisini idamdan kurtaran isim Barbaros Hayrettin Paşa. Piri Reis, kendisini koruyan Barbaros'un ölümünden sonra, 80'li yaşlarda olmasına rağmen Osmanlı'da pek görülmeyeceği üzre iple boğularak değil, kılıçla vurularak idam edilebiliyor.

  COLOMB AMERİKA'YI PİRİ REİS HARİTASIYLA KEŞFETTİ

  Programda ayrıca Amerika'nın kaşifi olarak kabul edilen Colomb'un, Büyük İskender'den yadigar kalan kitap ile birlikte Piri Reis'in de haritasını kullanarak bu kıtaya ulaşabildiği iddiaları da yer aldı.

  İşte canlı yayında ortaya atılan iddialar ve teorilerin bir bölümü;

  ÖTEKİ GÜNDEM'DE ŞAŞIRTAN HÜRREM SULTAN İDDİASI

  Hürrem Sultan ve Piri Reis le ilgili ilginç iddia - izle #2

  Görüş Bildir