Euro
11.2489
0.5%
Dolar
9.6666
0.67%
Altın
563.31
1.76%
Borsa
1.486
0.43%
Bitcoin
609.544
4.68%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  İlber Ortaylı: Meral Okay bilgisiz bir senaristti

  İlber Ortaylı, Başbakan'ın Muhteşem Yüzyıl eleştirisini doğal karşıladığını dile getirdi.
  • 27.11.2012 - 10:43
  İlber Ortaylı: Meral Okay bilgisiz bir senaristti

  İlber Ortaylı: Meral Okay bilgisiz bir senaristti #1

  Başbakan Recep Tayip Erdoğan 'ın Kütahya'da Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili yaptığı eleştiri gündemden düşmüyor. Pek çok kişi Başbakan'ı eleştirirken Başbakan'a destek Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan geldi. Beyaz TV ekranlarında katıldığı bir programda Başbakan'ın dizi eleştirme hakkı olduğunu söyleyen Ortaylı, merhum Meral Okay'ın da bilgisiz bir senarist olduğunu dile getirdi.

  "BU KONUDA BAŞBAKAN'IN SUSMASINI BEKLEMEK GEREKSİZ"

  Herkes gibi Başbakan Erdoğan 'ın da bir senaryo ya da dizi hakkında fikirlerini söylemesinin mümkün olduğunu belirten Ortaylı, 'Bu konuda onun susmasını beklemek gereksiz bence. Beğeniyorum ya da beğenmiyorum demekte onun da hakkı var ' dedi.

  'MERAL OKAY BİLGİLİ BİR SENARİST DEĞİLDİ '

  İlerleyen dakikalarda diziyi izlemediğini de sözlerine ekleyen Ortaylı 'Bu bir tavır koyma değil. Seyredemiyorum. Sıkıyor beni açıkçası ' ifadelerini kullandı. Dizinin senaristi rahmetli Meral Okay için ise 'Açık konuşalım rahmetli Meral Okay bilgili bir senarist değildi. Bu işi yeterince bilerek yapmadı. Bazı bilgili danışmanlar almıştı ama bunları da dinlemediği anlaşıldı. Kendi bildiğine gitti. İş tamamen eğlenceye dönüşmüş ' diyen Ortaylı, dizi senaristlerinin Türkiye 'nin tarihinden uzak kaldığını savundu.

  'PAHALI DİYE SAVAŞ SAHNELERİ ÇEKİLMİYOR '

  Dizide tarihe gerçeklerden uzak kalındığını ifade eden Ortaylı, 'Bir filmde gerçeklerden taşma olabilir. Bir dizi tarih kitabı değildir. Tiyatrocu ya da sinemacı bir tarihçi değildir. Fakat bunun bir ölçüsü olur. Arkada bir fikir olur. Ben burada senaristin ya da sermaye sahibinin bu tarz bir endişesi olduğunu hiç düşünmüyorum ' diyerek ekledi. Savaş sahnelerinin pahalılığı nedeniyle bu sahnelere girilmediğini de sözlerine ekleyen Ortaylı, dizinin yönlendirilebileceği hakkındaki düşüncelerini yineledi.

  DİZİNİN TEK MAESAJI "BİZ NASIL PARA KAZANIRIZ"

  Dizinin hiçbir mesaj vermediğini de belirten Ortaylı, 'Bu dizinin hiçbir mesajı yok. Kuru bir mesaj bile yok. Dizideki tek mesaj: Biz nasıl para kazanırız. Dizideki tek mesaj bu ' dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir