Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
567.500
8.51%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Medya Platformu'ndan Muhteşem Yüzyıl'a tepki

  Muhteşem Yüzyıl'a bir tepki de Medya Platformu'ndan geldi.
  • 27.11.2012 - 17:12
  Medya Platformu'ndan Muhteşem Yüzyıl'a tepki

  Medya Platformu ndan Muhteşem Yüzyıl a tepki #1

  Tarihçilerden sürekli eleştiri alan Muhteşem Yüzyıl dizisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıklamalarıyla yeniden tartışmaların merkezine yerleşti. Diziye bir tepki de Medya Platformu'ndan geldi.

  BAŞBAKAN'A DESTEK VERDİ

  Başbakan Erdoğan'ın 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine yaptığı sert eleştiri ve ardından yargıya 'harekete geçin' çağrısı, yeni bir tartışma yarattı. Medya yöneticileri ve çalışanlarını, yazarları, sanatçıları, akademisyenleri ve iletişim fakültesi öğrencilerini buluşturan Medya Platformu'ndan da konuyla ilgili Başbakan Erdoğan'a tam destek geldi.

  "TARİHTEKİ KANUNİ'Yİ DOĞRU YANSITIN"

  Medya Platformu Basın Sözcüsü Ahmet Durkaya yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Muhteşem Yüzyıl adlı dizi tarihimizi halkımıza yanlış yansıtıyor. Hayal ürünü bir roman sahneye uyarlanmıyor ya da hayal ürünü bir başka ülkeden söz etmiyoruz. Bizim tarihimizin bir döneminden söz ediyoruz. Daha gerçekçi olunabilse, daha bilimsel, tarihsel gerçeklere uygun davranılsa eserin sanat değeri de yükselir, estetik değeri de yükselir. Diziler bizim dünyada tanıtımımıza çok katkı yapıyor, emeklerini inkar etmek istemem. Biraz daha tarihe bağlı olmasını elbette istiyoruz. İdeal olan tarihteki Kanuni'yi mümkün olduğu kadar ona uygun bir şekilde canlandırmaktır. Tıpkı Sayın Başbakanımızın dile getirdiği gibi biz öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti. Sarayda o gördüğünüz dizilerdeki gibi geçmedi."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir