Euro
10.3218
0.03%
Dolar
8.8206
0.04%
Altın
496.33
0.03%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
379.639
-0.50%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  MOSSAD Twitter için özel ekip kurdu

  Sabah yazarı Ferhat Ünlü, Mossad'ın twitter'ı sahte hesaplar üzerinden istihbarat amacıyla kullandığını iddia etti.
  • 09.04.2012 - 05:40
  MOSSAD Twitter için özel ekip kurdu

  MOSSAD Twitter için özel ekip kurdu #1

  Ünlü'nün "Sosyal medyanın 'sanal büyükelçi'leri" başlıklı köşe yazısının ilgili bölümü şöyle:

  İsrail'in Twitter operasyonu

  İsrail gizli servisi Mossad, Twitter'ı pasif izleyici konumundaki sahte (fake) hesaplar üzerinden bir istihbarat kaynağı olarak kullanmanın ötesine geçmiş ve bu platformu bir operasyon sahasına dönüştürmüş.

  Mossad'ın hâlihazırda yürüyen Twitter operasyonunun iki ayağı var. Bunlardan ilki İsrail'in dış politik çıkarlarına aykırı ya da anti-semitik mahiyette haber ve yorumlar yazan sosyal medya kullanıcılarını kuşatma. Bu kuşatma 'sanal büyükelçi' ya da 'sanal şövalye' adı verilen istihbaratçılar tarafından yapılıyor. Algısı değiştirilmek istenen hedef, erkekse 'motive' olabileceği düşüncesiyle güzel bir kadın tarafından takibe alınıyor. (Hedef kadınsa bunun tersi de geçerli olabiliyor.) Önce 'mention'larla (Hesap sahibinden söz etme) hedefin dikkati çekiliyor.

  Sonra kurulan sanal sosyal ilişkiyle mümkünse kullanıcının algısı değiştirilmeye çalışılıyor. Hedef çok önemliyse ve sosyal medyada sonuç alınamadıysa 'sanal büyükelçi', sosyal ilişkiyi arkadaşlık ya da partnerlik gibi daha ileri aşamalara götürmekle yükümlü. Bu birinci faaliyet, daha çok 'sanal kontrespiyonaj' (istihbarata karşı koyma) mahiyetinde. Bir de espiyonaj faaliyetleri var. Bu faaliyetler kapsamında da hedef ülke (Türkiye) ile ilgili iç meseleler (Kürt sorunu gibi) sosyal medya gündeminde tutuluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir