Petrol
96.56
0.12%
Euro
18.2901
-0.04%
Dolar
17.9369
-0.07%
Altın
1.032
0.13%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
429.349
2.58%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Muhteşem Yüzyıl Rusya'da yayından kaldırıldı

  Muhteşem Yüzyıl dizisi büyük tartışmalar sonrası yayından kaldırıldı.
  • 31.01.2012 - 09:02
  Muhteşem Yüzyıl Rusya'da yayından kaldırıldı

  Muhteşem Yüzyıl Rusya da yayından kaldırıldı #1

  İlk 12 bölümü yayınlandıktan sonra sebepsiz şekilde yayından kaldırılan Muhteşem Yüzyıl'ın Rusya'daki seçim öncesinde Kremlin'i kızdırdığı iddia edildi. TV Kanal'ı, "Yeni bölümler için Mayıs'ı bekleyin" dedi.

  HAYRANLARI İSYAN ETTİ

  Türkiye'de rating rekorları kıran "Muhteşem Yüzyıl" dizisi, Rusya'da iki hafta önce yayınlanmaya başladı. "Domaşnıy" kanalı tarafından ilk 12 bölümü yayınlanan dizinin hiçbir açıklama yapılmadan ekrandan çekilmesi ise hayranlarını isyan ettirdi.

  Dizinin seçim öncesinde milliyetçi duyguları kabartmak isteyen Kremlin yönetimini rahatsız ettiği ve TV kanalına, "Osmanlı'yı öven ve tarihi çarpıtan bu diziyi kaldırın" talimatı gittiği iddia edildi. Ancak sessiz sedasız kaldırılmasının ardından Rus hayranları isyan kampanyası başlattı. İnternette dizinin yeniden yayınlanması için siteler oluşturuldu. Tepkiler üzerine kanal "100 bölümü bir anda yayınlayamayız. Biraz ara vereceğiz. İlginiz için teşekkür ederiz. Yeni bölümler için Mayıs ayını bekleyin" açıklamasını yaptı. Rusya'da Mart ayındaki seçimlerde yeniden devlet başkanı olmak için adaylığını koyan Başbakan Vladimir Putin, "Birleşik Rusya" partisiyle ABD ve Avrupa karşıtı söylemler kullanarak Rus milliyetçiliğine oynuyor. Bunu zedeleyecek yayınlara da tahammülü yok.

  Türkçe öğrenmeye başladılar

  Dizi yayından kalkınca on binlerce Rus hayranı internette güçlerini birleştirdi. Yüzlerce internet sitesinde Muhteşem Yüzyıl'ın yayınlanmamış bölümleri altyazılı olarak verilmeye başlandı. Ancak bu kez dil sorunu ortaya çıktı. Tepkiler öyle bir düzeye ulaştı ki, dizide olup bitenleri anlamak için pek çok Rus'un Türkçe öğrenmeye başladığı bile öne sürüldü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir