Dolar
7.2548
2.9838%
Euro
8.6294
3.0167%
Altın
2050.06
0.5794%
Borsa
1049.08
-3.9128%
G. Altın
478.046
3.5211%
Bitcoin
84727.69
3.4002%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Ömür Gedik Atatürk'ün evinde ayı postu görünce..

  Ömür Gedik Atatürk'ün evinde ayı postu görünce..

  Ömür Gedik, Atatürk'ün evini ziyaret etti.. Çalışma odasında ayı postu görünce canı çok sıkıldı.
  • 10.01.2013 - 10:00
  Ömür Gedik Atatürk'ün evinde ayı postu görünce..

  Haçiko (Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği) Kurucusu ve Başkanı ünlü hayvansever Ömür Gedik bugün Hürriyet gazetesindeki köşesinde 'Atatürk'ün bilardosu ve çalışma sofrası' başlıklı yazısında T.C. Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşkü'ne yaptığı ziyaretin ayrıntılarına yer verdi. Atatürk'ün çalışma odasında yerde serili ayı postu gören Ömür Gedik'in canı oldukça sıkılmış..

  Ömür Gedik Atatürk'ün evinde ayı postu görünce.. #1

  İşte o yazı

  "ATATÜRK'ÜN İSTEKASINI BİZZAT GÖRDÜM"

  Atatürk'ün bilardo oynarken görüldüğü fotoğrafın fotomontaj olup olmadığı halen tartışılıyor. Ama ben Atatürk'ün Ankara'daki evindeki, Paris'ten getirtilmiş, istekasının üzerinde GMK logosu olan bilardosunu bizzat gördüm.

  "ATATÜRK MÜZE KÖŞKÜNÜ GEZDİM"

  Kökler çağırdığından Selanik ve Atatürk Evi en çok gitmek istediğim yerlerin başında geliyor. Ama Atatürk'ün en uzun süre yaşadığı yeri görmek isteyenlerin rotası, Pembe Köşk'ün hemen yanındaki T.C. Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşkü olmalı. Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'e yaptığım ziyaretin hemen sonrasında Atatürk Müze Köşkü'nü gezme imkanı buldum.

  "11 YIL GEÇİRMİŞ"

  Atatürk, 1921'de taşındığı bu evde 11 yıl geçirmiş. Önce Fikriye Hanım'ın dekore ettiği giriş bölümü karşılıyor sizi. Sonra Latife Hanım zamanında genişletilen diğer bölümlere geçiliyor.

  "NUTUK BU ODADA YAZILMIŞ"

  En çok dikkatimi çeken Atatürk'ün kütüphanesi oldu. Fen kitaplarından romanlara, tarih kitaplarından felsefe kitaplarına kadar geniş yelpazede bir okuma ve çalışma odası. Kitapların çoğunda Atatürk tarafından alınmış notlar ve altı çizilmiş satırlar var. Odanın en önemli özelliği ise Nutuk'un büyük bir bölümünün burada yazılmış olması.

  "YERDE SERİLİ AYI POSTU HOŞUMA GİTMEDİ"

  Çalışma odasında yerde serili ayı postu tabii ki çok hoşuma gitmedi. Moskova Büyükelçisi Muhtar Bey'in hediyesiymiş. Hediye etmeseymiş daha iyi olurmuş.
  Ama diğer yanda evin girişinde Atatürk'ün hayvan sevgisinin simgelerinden biri olan tablo yer alıyor.

  Ömür Gedik Atatürk'ün evinde ayı postu görünce.. #2
  Atatürk'ün çalışma odasındaki ayı postu

  "TÜM DEVRİMLER BU ODADA YAPILDI"

  Ve bir detay. Cumhuriyetin ilan edildiği odadaki yemek sofrasında tabakların yanında birer not defteri ve kalem de var. 1932 yılında Atatürk Pembe Köşk'e taşınana kadar tüm devrimler işte bu binada, bu masada gerçekleştirilmiş.
  Yemek masasında not defteri fikri her ne kadar işkolik bir hava veriyor olsa da çok hoşuma gitti.

  "HERKES MUTLAKA GİDİP GÖRMELİ"

  Büyük şirketlerin iş toplantılarında uygulanmalı. Bir ziyafet sofrasından çok çalışma masası havası en doğrusu. T.C. Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşkü ziyarete açık. Ankara'da oturanlar, başkente yolu düşenler, Atatürk'ün en uzun süre yaşadığı, anıları ve eşyalarıyla dolu, iyi korunmuş bu özel evi mutlaka gidip görmeli.

  Görüş Bildir